ANA KONU

Golf 7 de Bagaj ölçüleri

Basit bir soru sizinkisi ama tam 2 saattir araştırıyorum inanın..

Ancak sizin sorduğunuz soru aslında en çok anne baba olmaya hazırlananlar için daha da önem kazanıyor.

Çünkü bagajın iç ölçülerine uygun almadığımız takdirde bebek arabaları yer kaplayarak bagajımızı işgal edecektir.

Özellikle bebek arabası alacaklar için:

İşte size sağlaması konusunda mühendis dostlardan yardım isteyelim...

Şu düzgün bir şekle sahip olmayan cisimlerin hacimlerini hesaplamada ve alanlarını bulmada kullanılan bir hesaplama yöntemi vardı adı neydi hatırlayamadım.

Tam dümdüz bir dikdörtgenler prizması değil..Daha tabandan yukarı doğru daralan yamuk biçiminde denebilir.

En başta söyleyeyim. Ölçümler şu lazer ölçüm cihazlarına benzer aletlerle yapılmadığından el ve göz yanılmaları elbette mümkündür.

Tabanda 69 cm olan boy en en üst noktada 39 cm. Ama ön kısmının  dairesel olduğunu da söylemeliyim

Boy:en çok: tam ortada 74 cm / en az: her iki kenarda 69 cm.

En: en az: koltuklara doğru olan en iç kısımda 102 cm / en çok: dışa doğru en geniş noktasında 105 cm

Yükseklik: 43,5 cm Bu ölçü bagaj içi kapağı en üst bölümdeyken (standart stepneye sahip araçta) pandizota kadar olan mesafe.

Pandizotla tavandaki en dar nokta 27 cm. Toplam 70,5 cm.

Pandizot yokken 

Fakat arka koltukların eğimli bir şekilde gelişine bagaj kapağının eğimini dikkate almadım.

Tasarruflu stepne alınırsa alt bölme yaklaşık 10 cm alçalır. Ancak aradaki bölmenin üzerine oturduğu kaidenin genişliği olan 2 cm'lik fark da eklenirse bu yükseklik farkı 12 cm.'ye çıkmakta.

Akvaryum hacmi hesaplamakta kullanılan portala bu değerleri yaklaşık olarak girince hesabı tutturmak mümkün değil.

Bu verilere göre:

Mantıksal çıkarımım:

380 litre Yer tasarruflu stepne olmadan ölçülmüş değerlerdir.

62aP7l.jpg
8gaZ01.jpg
ogX3PX.jpg
rQ5MBa.jpg
vE65dr.jpg
b5VD8j.jpg
JYZALn.jpg
pgbz4n.jpg
NqnAVL.jpg
2g617d.jpg

standart gelen %65 karartılmış cam , kaç numara cam filmine eş görünümdedir ?

the_dr dedi:
bunu  benimde öğrenmem gerekiyor hocam yarın cam film yaptırıcam.

the_dr dedi:
1 Numaraya  denktir.

Fakat genellikle çok açık bulunur ve arkalara 1 numara daha eklenerek 2 numaraya ö yan camlara da 2 numara çekilerek eşit tona kavuşması sağlanır.@cradlemelih

silvershadow dedi:
1 Numaraya  denktir.

Fakat genellikle çok açık bulunur ve arkalara 1 numara daha eklenerek 2 numaraya ö yan camlara da 2 numara çekilerek eşit tona kavuşması sağlanır.@cradlemelih
çok sağolasın Murat hocam yarın bostancı ziebart a gideceğim gold class boya koruma ve dediğiniz şekilde cam film uygulaması yaptırıcam,

bir öneriniz var mıdır?

dikkat etmem hususlar varsa sizden bilgi edinmek isterim.

cradlemelih dedi:
1 Numaraya  denktir.

çok sağolasın Murat hocam yarın bostancı ziebart a gideceğim gold class boya koruma ve dediğiniz şekilde cam film uygulaması yaptırıcam,

bir öneriniz var mıdır?

Değerli Hocam;

Verdiğiniz paranın karşılığını alacağınız kurumsal ve profesyonel bir işletmedir Ziebart.

Herhangi bir yer olsa on tane madde sıralardım şimdi..

Ama burada gerek yok.

Sadece çayınızı yudumlayıp keyfinize bakın.

Onlar gereğini yapacaklardır.

silvershadow dedi:
1 Numaraya  denktir.

bir öneriniz var mıdır?

Değerli Hocam;

Verdiğiniz paranın karşılığını alacağınız kurumsal ve profesyonel bir işletmedir Ziebart.

Herhangi bir yer olsa on tane madde sıralardım şimdi..

Ama burada gerek yok.

Sadece çayınızı yudumlayıp keyfinize bakın.

Onlar gereğini yapacaklardır.
O zaman sıkıntı yok Murat hocam çayımı yudumlayıp keyfini çıkartmak kalacak bana :)

vE6XPr.jpg

Günaydın....

Hayat pek çoklarına göre koşturmaca...

Birini diğerine eklediğimiz durumlar, sorunlar, mekanlar ve insanların oluşturduğu karmaşık bir 4 boyutlu örüntü...

Hep bir yerden ya da bir durumdan ötekine yetişmeye,

sizi bekleyen insanlara yetişmeye, sizi dinleyenleri önce işitmeye ve dinlemeye sonra da bir şeyler paylaşmaya çalıştığım bir hayatlarımız var....

Mekanda yer değiştirme bu durumda zorunlu...

Bizler sadece beslenme, soyunu sürdürme, hayatta kalma ve korunma içgüdülerini çoook gerilerde bıraktığımız bir çağda yaşıyoruz...

Bu hayatımı idame ettirmek için içerisinde zorunlulukla bulunduğum iş hayatımı özel hayatımda sürdürmemek ve onun zorluk, zorunluluk, mış gibilik, kirlenmişlikleriyle özel hayatımı kirletmemek gayretiyle yaşıyorum.

Şizofren bir hayata mecbur bırakıyor bizi modern dünya.

Önce normları koyuyor, sonra normalin sınırlarını sonra bunun dışına çıkanları en hafifinden normal olmamakla tehdit ederek, en ağırından akıl hastanelerinin yüksek duvarlarının ardında ıslah ederek korkutuyor bizleri...

Ben de korkuyorum...

Bin bir türlü güçlükle mal mülk edinerek feda ettiğim şeyleri sonra kazandığım çok parayı döksem de geri alamayacağımı biliyorum.

İşten gelir gelmez üzerimdeki kıyafetleri çıkartmadan kolumdaki saatimi çıkartarak başlıyorum normalleşmeye...

Yüzümdeki sahte gülümsemeyi çıkartıp kapının girişindeki portmantoya çıkarken alana kadar asıyorum...

Ve evime ilk adımımı attığımda hakiki bir huzurun verdiği iç rahatlığının ışığıyla aydınlanır yüzüm..

Baktığımda görebileceğim Allah rızası için bir tane duvar saati, bir tane masa saati yoktur evimizde bir tek eşimin ve benim kol saatlerimizden başka...

Aracımı alırken hayatımdaki öncelikleri sıraladığımda dışarıda bunca çılgın ve mutsuz insan varken onların arasından gelip geçmemi sağlayacak, olası karşılaşmamızda ise beni ve sevdiklerimi koruyacak bir araç olması gerektiğinden hareketle "güvenli" olmasını istedim ilk koşul olarak.

O denli değerli ve yanımızdan akıp giden onca aracın içerisindeki insanlar hızlıyken ben kendi ritmimi koruyup yavaş olmayı seçiyorum.

Yavaşlığın artılarından biri az yakıt tüketmektir elbette bu inkar edilemez.

İnkar edilemeyecek bir başka faydası hızla gelip geçtiğinizde asla fark edemeyeceğiniz ayrıntıları yeterince yavaş olduğunuzda fark etmenizdir.

Bunun için gün ışında yol alıyorsanız ne güzel...

Mevsim baharsa yol kenarındaki sincapları, yeni doğmuş kuzuların titrek bacaklarıyla annelerinin peşinde dolanışlarını,

gemilerdeki pruva dalgasında sörf yapan yunus balıklarına benzer biçimde kocaman kanatlarıyla size doğru süzülüp aracınızın ön camında oluşturduğunuz rüzgarda sive çarpacak sandığınız oyun oynayan kuşları görebilirsiniz.

Yeterince hızlıysanız bu kez tünel etkisi denilen bir durum oluşur...

Hıza bağlı olarak az sonra varacağımız yere öteye odaklandığı için Görme alanımız gittikçe daralır ve tıpkı bir tünelde yol alıyormuşçasına ilerideki ışığa odaklandığınıp etrafınızdakileri görmediğiniz bir durum oluşur.

Hiç düşündünüz mü bilmem...

Aslında araba kullanmak hayatta yol almaya benzer kimi zaman...

Ötenizde gördüğünüz viraja yaklaşırken hangi hızda gidersek ne sürede o noktaya varacağımızı bildiğimizden aradan geçen "bir süre" sonra o an geldiğinde direksiyonu doğru hızda ve hızına bağlı olarak da doğru şiddette çeviririz. zamandaki bu kaydırma zamanla öğrendiğimiz ve adına "direksiyonda tecrübe" dediğimiz bir durumdur.

Eğer çok yavaşsak bu hareketle eş zamanlı olur yeterince hızlıysak tünel etkisinin de etkisiyle minicik bir direksiyon hareketiyle olup bitiverir. İşte bu yeterince hızda hayatın gerektirdiği hareketten yoksun adeta katalepsi halinde donakalmış biçimde kullanırız.

Çünkü gözümüz kırpsak saatte 180 kilometre hızla yol alırken bu 180 bin metre yol aldığımız anlamına gelir ki bu da göz kırpma süresi olan bir saniyede 50 metre yol almaktayız demektir. Bu hızda yol alırken adrenalinin verdiği etkiyle uyanıksak da bir çeşit trans halindeyizdir. Dışarıdan bakan biri için göz kırpmamız iyice azalmış olduğundan hemen hiç hareket etmediğimizden hayatta olmadığımız intibası uyanabilir.

Arabam evim gibi ve adeta onun bir uzantısı... Oraya da acele, hız ve yetişme telaşı sokmuyorum...

Sevdiklerimi gözümün kenarıyla değil onlara bakabilecek kadar yavaşım..

Hatta tüm önüme çıkanlara yol veriyor, acele edenlere eşimle birlikte göz göze gelip gülümseyerek "bizler acelesi olmayan nadir kişleriz diye seviniyoruz"

Ben evinde tek bir saat olmayan duvarları ve masaları boş bir adamım...

ama gönlüm dopdolu...

Yan koltukta seyahat eden 2 kişiden ötürü

Biri eşim diğeri içinde taşıdığı minik bir yolcu...

Ortalama hızım 70-90 km arası...

Biliyorum ki hangi hızda olduğunuza bağlı olmaksızın kaza gelebilir...

Ama gayem gerçekleşecek olası bir kazada en az zarar görmek ve en az zarar vermek..

En çok da sağ koltuktakilerle daha uzun bir hayat süreyim birlikte yaşlanacak kadar yaşayalım istiyorum.

Biliyorum ki ne kadar yavaş gidersem etrafımdaki güzellikleri o kadar fark eder ve ettiririm..

Biliyorum ki ne kadar uzakta olduğunu bilmediğim ecelime doğru gidiyorum istesem de istemesem de...

Biliyorum ki yavaş gitmem ecelime ulaşmamı engellemeyecekse de yavaşlatacak...

Biliyorum ki ne kadar yavaş gidersem onlarla birlikteliğim uzayacak...

ve

ne kadar yavaş gidersem hayatın tünel etkisinden kurtulurum da onlarla ilgili o kadar fazla şeyi görme imkanım olur diye

Korkarım onların tek bir değişimini kaçırırsam diye

biliyorum ki korkunun ecele faydası yok...

Ne kadar hızlı gidersek bu hayatta tıpkı yakıt tüketiminin artmasına benzer biçimde artıyor tükettiklerimiz...

Yakıt tüketimi için tebrik etmeye gerek yok çünkü doğal bir sonuç..

Sabırla beslenen ve hoşgörüyle büyüyen meyvelerin tadları eşsizdir benim topraklarımda...

Kısacası değerli dostum eziyet değil zevk ve sefa ile geçti yolculuğumuz

Gören BMW ile Audi'nin test parkuru sanır Çeşme otobanını haklısınız

ama umurumuzda olmadı yanımdan geçenlerin hızı, güç gösterisi ve yetişme telaşı

en çok bunları söyleme imkanı verdiğiniz için teşekkürü bir borç bilirim size...

Ben borçlu olmayı sevmem peşin alış verişi severim...

Teşekkürler..

silvershadow dedi:
1 Numaraya  denktir.

Kurallara uygun mu yapılan bu işlemler ? Bende yaptırmayı düşünüyorum da.

@Hakan

Değerli Hakan Hocam;

Yan arka camlara orijinal renkli cam serbest. Hiç bir zaman yasak olmadı. Ama yan ön camlar tartışmalı. Ön camlar ise halen yasak olarak biliyorum.

Geçtiğimiz yıllarda kesilen bir cam filmi cezası sonrası bu konuda ceza uygulaması yasal olarak değilse bile fiilen kalktı.

Fakat aynı zamanda ceza yazmaya niyetlenen bir görevlinin sanırım neden yazdın da denilmeyecek durumda halen yasal dayanağı mevcut.

Sürücünün görünmesi ve görmesini engeller nitelikteki ön cam uygulamalarının zaten savunulacak tarafı olmadığı gibi ciddi tehlikeler doğurabileceğinden önerilmez.

Bir başka deyişle abartılı olmadığı sürece arka yan camlar için uzun zamandır ceza yazılmamış olması cam filmi için cesaretlendirirken bu yazılamayacak anlamına da gelmediğinden mutedil ölçüde risk barındırmakta.

Arkadaşlar yetkili servise bakım için gidildiğinde bakım süresince bize araç temin etmek zorundalar mı?

Skoda forumunda böyle bir duruma rastladım. Aynı grup sonuçta?

@alper32

Randevu alırken ikame araç istediğinizi belirtirseniz sorun çıkmaz, ama diyelim belirtmediniz ve son anda araç lazım oldu, önce rica edin, vermezlerse biraz sert çıkın, samsun özön otonun yanında dod vardı ordan polo ayarlamışlardı bize, her vw nin yanında dod var mı bilmiyorum ama varsa biraz ısrarla oradan araç ayarlamaları mümkün

fcsrn dedi:
@alper32

Randevu alırken ikame araç istediğinizi belirtirseniz sorun çıkmaz, ama diyelim belirtmediniz ve son anda araç lazım oldu, önce rica edin, vermezlerse biraz sert çıkın, samsun özön otonun yanında dod vardı ordan polo ayarlamışlardı bize, her vw nin yanında dod var mı bilmiyorum ama varsa biraz ısrarla oradan araç ayarlamaları mümkün
Teşekkürler

Samsunluyum bakımları orada yaptırırım.

Geri
Üst Alt