Yorgunluk algılama sistemi

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Yorgunluk algılama sistemi

Daha önce satış danışmanı olduğunu söyleyen bir arkadaş direksiyon üzerinde sensörler olduğunu ve direksiyonu sıkışımıza bağlı olarak buradaki sensörlerin yorgunluğu algıladığına dair bir yorumu vardı...

Bu açıklama iyi güzel de  direksiyonu kavrayarak tutmam hep... genelde 9-15 pozisyonunda iki elle ama bazen tek elle idare ederim.. Bu durumda sensörler nasıl algılayacak?

Am16mv.jpg

Amaç sürücünün dikkatinin dağılmaya başladığını gösterir sürüş karakteristikleri göstermeye başladığında sürücüyü uyararak kaza riskini azaltmak.

Belirli bir süre aralığında sürüşe ara verilmezse uyarı bir kez daha ve son kez veriliyor.

Direksiyon milinin üzerindeki tork ve açı sensörüyle direksiyon hareketleri belli bir sürüş süresinden sonra takip edilmeye başlıyor.

Söz gelimi 2 saatlik yolculuğum esnasında bir an dikkatsizlik sonucu arcın şeritten çıktığını fark ederek aniden ve hızla direksiyonu düzeltince yorgunluk algılama devreye girdi... ve fincanı burnuma dayayıverdi...

Eğer siz tüm yolculuğunuz boyunca yola konsantre olduysanız ve böyle bir şey yaşanmaya da bilir.

Aşağıda MFA ve Medya bilgi ekranındaki uyarılar.

JYQkYJ.jpg
zA0lA7.jpg
[
EYP6qz.jpg

yusuf dedi:
Bu uyarıyı hiç görmeyiz inşallah.
yorgun olmasan da çıkıyor bu uyarı. Murat hocamın da dediği gibi klasik sürüş tarzını değiştirdiğin an yorgunluk olarak uyarı veriyor. sakin sakin kullanırken yeri geliyor arabanın tadını çıkarmak istiyorsun. o zaman bu uyarı çıkıyor ve yan koltukta oturanı tedirgin ediyor :) bu yüzden kapattım ben bu uyarıyı

SB1907_23 dedi:
Bu uyarıyı hiç görmeyiz inşallah.
yorgun olmasan da çıkıyor bu uyarı. Murat hocamın da dediği gibi klasik sürüş tarzını değiştirdiğin an yorgunluk olarak uyarı veriyor. sakin sakin kullanırken yeri geliyor arabanın tadını çıkarmak istiyorsun. o zaman bu uyarı çıkıyor ve yan koltukta oturanı tedirgin ediyor :) bu yüzden kapattım ben bu uyarıyı
5.000km daha karşılaşmadım. Bakalım ilk ne zaman göreceğiz :)

yusuf dedi:
5.000km daha karşılaşmadım. Bakalım ilk ne zaman göreceğiz :)
sistem kapalı olmasın :) 40 günde 3bin km oldu benim araç (nedense bu ay fazla il dışına çıkmam zorunda kaldım) ve 2500 km civarı uzun yol. mesela, normal şeritte giderken bazı geniş virajlarda yol genişse geniş dönüyorum ve bu gibi durumlarda da çıktı uyarı. biz bize olunca sorun yok ama yabancı biri arabada olunca tedirgin oluyordu ben de kapattım

Bu özellik standart olarak araçlarda var mı?

Merhaba,

VW bir zamandır yorgunluk algılama özelliğini standart bir özellik olarak Golf araçlara eklemiş, reklamlarında sürekli olarak kullanıyor. Ben bu  özelliğin ne kadar etkili olduğunu merak ediyorum çünkü kullanma kılavuzunda o kadar çok şart altında çalışmayacağı söyleniyor ki, mesela 65 km/s altında çalışmaz, keskin virajlı yollarda çalışmaz, spor kullanımlarda çalışmaz vs. Sonuç olarak güvenlik özelliği, olması olmamasından iyidir ama ne kadar güvenilir bilmek istiyor insan.

Acaba aranızda yorgunluk algılama uyarısının işe yaradığı, sizi olumsuz bir durumdan kurtardığı durumları yaşayanlar oldu mu?

mavişimşek dedi:
Merhaba,

VW bir zamandır yorgunluk algılama özelliğini standart bir özellik olarak Golf araçlara eklemiş, reklamlarında sürekli olarak kullanıyor. Ben bu  özelliğin ne kadar etkili olduğunu merak ediyorum çünkü kullanma kılavuzunda o kadar çok şart altında çalışmayacağı söyleniyor ki, mesela 65 km/s altında çalışmaz, keskin virajlı yollarda çalışmaz, spor kullanımlarda çalışmaz vs. Sonuç olarak güvenlik özelliği, olması olmamasından iyidir ama ne kadar güvenilir bilmek istiyor insan.

Acaba aranızda yorgunluk algılama uyarısının işe yaradığı, sizi olumsuz bir durumdan kurtardığı durumları yaşayanlar oldu mu?
Hocam uzun yolda çalışabilecek bir özellik. Direksiyon gaz fren tepkilerinizi ölçüyor sürekli. Bunlar ile alakalı yolunda gitmeyen birşeyler hissederse uyarı veriyor. Güvenilecek bir sistem değil ;) Ama işe yaradığı durumlar olacaktır.

Bu ozellik benim cok isime yarayacak opsiyonlardan biri.

İzmir-Aydın otobanini bilen bilir.

Ortalama her yaz kullanirim tatil dolayısıyla

Dumduz ve bolca surat yapabileceginiz bol seritli genis bir yol

Hiz sabitleyiciyi kullanirim

Özellikle bu yolda benim icin iyi olacak.

Orhan Hoca dedi:
bazen yorgun olmayan usta bir şöföre yani kaliteli bir sürüş ortaya çıkartana uzun yolculukta 2-3 kez yanabiliyor. bazende keskin hareketler yapan bir acemiye hiç yakmıyor.  neyi nasıl anlıyor hala anlamış değilim.
Hocam keskin hareketten ziyade başıboş yavaş yavaş sağa sola sürüklenmeleri dikkate alıyor galiba.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Srkn dedi:
Bu ozellik benim cok isime yarayacak opsiyonlardan biri.

İzmir-Aydın otobanini bilen bilir.

Ortalama her yaz kullanirim tatil dolayısıyla

Dumduz ve bolca surat yapabileceginiz bol seritli genis bir yol

Hiz sabitleyiciyi kullanirim

Özellikle bu yolda benim icin iyi olacak.
Değerli Hocam;

İlk kez ACT donanımında bu özelliğin opsiyonel hale geldiğini gördüm...

Çok şaşırdım açıkçası..

İsteyen almayabilecek mi?

Zaman gösterecek..

MSE dedi:
bazen yorgun olmayan usta bir şöföre yani kaliteli bir sürüş ortaya çıkartana uzun yolculukta 2-3 kez yanabiliyor. bazende keskin hareketler yapan bir acemiye hiç yakmıyor.  neyi nasıl anlıyor hala anlamış değilim.
Hocam keskin hareketten ziyade başıboş yavaş yavaş sağa sola sürüklenmeleri dikkate alıyor galiba.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Değerli Hocalarım;

sanırım bunlar ticari sır kabul ediliyor ve titizlikle korunuyor.

Ancak yaşanan deneyimlerden derlediğim sonuçlara göre;

*Öncelikle yolculuğa çıkış sürenizi esas alıyor sistem.

Belli bir sürenin altında inaktif.

*Belli bir hızın altında ve üzerinde de inaktif.

*Belli yol koşullarında(çok virajlı yollarda ) inaktif

*Sonra direksiyon tork  algılayıcısı ve gaz pedalı tepkileri ile fren pedalı üzerindeki tepkileri takip eden  tüm sistemlerin iletişimi ile çalışan komplike bir sistemden bahsediyoruz.

Baktı tepkiler zayıf veya aşırı

Dayayıveriyor burnunuza MFA'da kahve fincanını :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt