Jant Lastik değişiminden sonra gelen ses

ehy1907

Üye
İsim
Ertuğrul
Araç
Golf 7 1.2 TSİ Comfortline 2016
WhatsApp Görsel 2024-04-03 saat 19.06.10_8777c8b7.jpg
Arkadaşlar malum yaz geldi , yazlık lastiklere geçeyim derken jant da değiştirmeye karar verdim. Lastik olarak continental premiumcontact 7 225/45/R17 aldım fakat jant hakkında pek fikrim yok.Passat 21 de olan orjinal jant dedi.Aşırı gösterişli şeyleri sevmiyorum.Bu modeli görünce aldım , model nedir ? Bir de değişimden sonra kasislerden geçince sanki böyle hava kaçırma gibi ses geliyor. Bu ses sağlıklı mıdır ? Araba hakkında pek bilgim yok , cevaplarınızı bekliyorum.

Jantlar orginal passat jantıdır . london jant diye geçer. Kasislerden geçerken tıss tıssss diye gelen ses süspansiyon sesidir. Herhangi bir arıza belirtisi değildir.

Jantlar orginal passat jantıdır . london jant diye geçer. Kasislerden geçerken tıss tıssss diye gelen ses süspansiyon sesidir. Herhangi bir arıza belirtisi değildir.
Teşekkür ederim , bu lastiğe kaç hava basmalıyım ? Uzun yola gideceğim. Aldığım yer 32 yaptık dedi.

tıs tıs sesleri dediğiniz ses amortisörlerin kasislerden geçerken yukarı aşağıya hareketiyle ön ve arka amortisörden gelir,normal çalışma sesidir kışa nazaran özellikle sıcak havalarda bu ses duyulur.
17'' lik jantın 225/45/R17 için lastik hava basıncı 34 psi yada 2.4 bar hava basıncı yeterlidir.etiket değerleride bu şekildedir.

O ölçülere 34 psi hava fazla gelir. Vuruntu yapar lastik. 32 idealdir. 215/65/17 ölçülerindeki suv aracımın lastik hava etiket değeri 36 psi fakat 34 psi ile kullanıyorum yıllardır. Fabrika değerlerinin 2 psi düşüğü en ideali olmuştur daima benim için. Suv,otomobil farketmeksizin bu şekilde kullandım ve zarardan çok faydasını görmüşümdür. Araç salınımı artar, dengesi bozulur, lastik yanaklardan yer vs vs diyenler çok oldu ama öyle bir sıkıntı yaşamadım hamd olsun.

O ölçülere 34 psi hava fazla gelir. Vuruntu yapar lastik. 32 idealdir. 215/65/17 ölçülerindeki suv aracımın lastik hava etiket değeri 36 psi fakat 34 psi ile kullanıyorum yıllardır. Fabrika değerlerinin 2 psi düşüğü en ideali olmuştur daima benim için. Suv,otomobil farketmeksizin bu şekilde kullandım ve zarardan çok faydasını görmüşümdür. Araç salınımı artar, dengesi bozulur, lastik yanaklardan yer vs vs diyenler çok oldu ama öyle bir sıkıntı yaşamadım hamd olsun.
19 jant lastiğe kaç vurmalıyız

Taban,yanak ve jant çapı ölçülerini internetten girin ideal hava kaç psi olmalı diye. Birden fazla ideal ölçü çıkabilir karşınıza. Çıkan sonuçların ortalamalarını alın. O ortalamanın 2 psi düşüğünü vurabilirsiniz.
Bu biraz da kullanım alışkanlığıyla alakalı. Ben sürekli top speed kullanırım,aşırı sert virajlara girerim derseniz o zaman işler değişir, o ortalama ne çıkarsa onu vurun. Ama yok ben genelde sakin kullanırım uzun yolda da ara sıra hız yaparım derseniz dediğim gibi yapabilirsiniz. Ayrıca deneme yanılma yöntemiyle de aracınızın süspansiyon sistemine göre en ideali kaç psi olduğunu tespit edebilirsiniz. 19 inç jantlı tiguan ın süspansiyonundan aldığınız konforla 19 inç jantlı golfün süspansiyonundan aldığınız konfor aynı olamaz. Yol tutuş da aynı olamaz. Amortisörler, yaylar vs farklı.
Misal ben lastikçime gittiğimde etiket değerine bakmaz bile. Ezberlemiş artık. 34 vuruyor suv aracıma. Otomobille gittiğime 32 vurur. Kardeşimin spor arabasına 36 vurur. Yıllardır lastikçimiz aynı. İyi bir lastikçi de size bu konuda yol gösterir zaten.

Yeni jantlarınız hayırlı uğurlu olsun. @ehy1907

Passat B8.5 Business paketinde standart gelen "London" isimli jantdır.

London Jantın Ölçüleri : 215/55/17 - 7Jx17 ET40 'dır.

Farklı ölçüler için üretilmiş janta sizin highline golf ebatlarını takmanız (225/45/17) arada doğacak olan km kadranında ki hız değerininin doğru okunamamasını tablodan da göreceğiniz üzere yüksek süratlere çıktıkça yanıltmaya sebep olacaktır.

1712204525709.png

Son düzenleme:

Farklı ölçüler için üretilmiş janta sizin highline golf ebatlarını takmanız (225/45/17) arada doğacak olan km kadranında ki hız değerininin doğru okunamamasını tablodan da göreceğiniz üzere yüksek süratlere çıktıkça yanıltmaya sebep olacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 74601
Bilgilendirme için teşekkür ederim , başka bir zararı var mı ? Ben çok hız yapan birisi değilim , bunun arabaya bir etkisi var mı ?

Ekli dosyayı görüntüle 74601
Yol tutuş vb faktörler ne kadar etkilenir ? Sizce değiştirmeli miyim ?

Yol tutuş vb faktörler ne kadar etkilenir ? Sizce değiştirmeli miyim ?

Lastik ebadınız 225 / 45 R17 olduğu sürece bu jantlar ile hiç bir sorun yaşamazsınız.

215 / 55 R17 ebat lastik kullanırsanız sorun yaratır.

.

2022 de İzmir Gaziemir de, çok profesyonel iş yapan bir Bridgestone lastik bayisinde,

Passat b8 aracımıza Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 245 / 40 R19 ebat lastik taktırdım.

32 psi hava bastılar. Az değil mi dedim, 1 - 2 gün kullan memnun kalmazsan gel dediler.

Daha önce 34 psi kullanıyordum.

2 - 3 - 4 gün derken 32 psi hava basıncının tam kıvamında olduğuna kanaat getirdim.

2 senedir 32 psi kullanmaya devam ediyorum.

Şehir içi - uzun yol hiç fark etmiyor.

.

Bugün yola çıkacaktım ölçtüm , ön arka 40 psi çıktı. Sizce bunu düşürmeli miyim ? Bana 32 bastık demişlerdi , herhalde ısınınca da 8 psi artmaz.

Geri
Üst Alt