Alışveriş Kategorisi Kural Güncellemeleri, Satıcı Üyeliği ve Reklamsız Üyelik

AhmetCakmak

Yönetici
İsim
Ahmet Çakmak
Selamlar dostlar,

Bilgi paylaşımı ve yardımlaşma esası üzerine kurulu olan Golftutkusu forum sitemizde temel kategoriler gibi alım/satım kategorileri de bir hayli aktif olup güvene dayalı ticaretler gerçekleşmektedir.

Bu ticaret akışının daha sağlıklı ve düzenli ilerleyebilmesi için alışveriş kategorisine konu açma limitleri ve "Satıcı üye" sistemi getirilmiştir.

1. Alışveriş Kategorisi Limitleri

Alışveriş kategorisi altında yer alan;
  • Satılık İkinci El Araçlar kategorisinde en fazla 2 adet konu
  • Satılık Jant, Lastik, Aksesuar kategorisinde en fazla 3 adet konu
  • Ürünler ve Satılık Diğer Her Şey kategorisinde en fazla 3 adet konu
olacak şekilde konu limitleri getirilmiştir.

Geçenlerde şu konuda duyurduğumuz "konu yukarı taşıma" özelliğiyle birlikte bu kategorilerdeki konularda her üyenin kendi konusunu haftada 1 kez yukarı taşıma hakkı mevcuttur.

Satılan veya satıştan vazgeçilen ilan için ilgili konu "rapor" kısmından moderatörlere rapor edilerek konunun biten ilanlar kategorisine taşınmasının sağlanması gerekmektedir. Konu taşındıktan sonra yeni konu açma hakkına sahip olunacaktır.

2. "Satıcı Üye" Sistemi​

Alışveriş kategorisinde ticari amaçlı bulunan ve bireysel olarak satış yapmak isteyen üyelerin "Satıcı Üye" rozeti satın almaları gerekmektedir.

"Satıcı Üye" olan üyeler;
  • Alışveriş kategorisindeki konularını 3 günde bir yukarı taşıma hakkı,
  • İmzasına satış konusu linki ekleme hakkı,
  • Profilde "Satıcı Üye" rozeti
elde edeceklerdir.

Bu üyeliğe sahip olanlar alışveriş kategorisindeki kendi konuları üzerinden satış yapabileceklerdir.

Başka alışveriş konuları altında reklam yapılması yasak olduğu gibi alışveriş kategorisi kuralları "Satıcı Üye" rozetine sahip olan üyeler için de geçerlidir.

Forumda daha geniş kapsamlı şekilde sponsor olarak yer almak isteyenler iletişim formunu kullanarak veya bana veya yönetim ekibimize mesaj göndererek iletişime geçebilirler.

"Satıcı Üye" rozetini satın almak için üye hesap menüsündeki "Hesap yükseltmeleri" kısmından veya direkt olarak aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Ödemeler yerli ödeme kuruluşu PayTR firması aracılığıyla sorunsuz ve tamamen güvenli olarak hiçbir veri tutulmadan kredi kartı veya EFT/havale ile yapılabilmektedir. Üyeliğe otomatik olarak tanımlanmaktadır.

Örnek satıcı üye rozeti:

1708529667200.png

3. Reklamsız Üyelik​

Forumumuzu geliştirebilmek ve sunucu vb. döviz tutarlı masrafları karşılayabilmek için Google reklamlarını yayınlamaktayız.

Sizlerden gelen bildirimler sonrasında foruma destek olmak isteyenler için "Reklamsız Üyelik" sistemini devreye aldık.

"Reklamsız Üyelik" ile birlikte forumu tamamen reklamsız olarak kullanabilir ve aynı zamanda forumun geliştirilmesine destek olabilirsiniz.

Ödemeler PayTR firması aracılığıyla sorunsuz ve tamamen güvenli olarak hiçbir veri tutulmadan kredi kartı veya EFT/havale ile yapılabilmektedir. Üyeliğe otomatik olarak tanımlanmaktadır.

Değerli görüş ve önerilerinizi bu konu altında paylaşabilirsiniz, iyi forumlar.

Son düzenleme:

Anasayfa üzerinde "satılık" ürün başlıklı konuların ayrı bir sekme üzerinden görüntülenmesi daha faydalı olabilir.

Böylelikle anasayfaya girince aynı satılık ürünlerin yukarı çıkmasının önüne geçilir.

ilgisi olan ihtiyacı olan da satılık sekmesinden faydalanabilir.

Ne konular satılık ürünleri aşağı iter, ne de satılık ürünler konuları..

..Ek olarak kullanıcının profil sayfasında da böyle bir sekme olabilir. Satılık ürünü varsa örneğin "sattığı ürünler" gibi, bu sekme altında görüntülenmesi faydali olabilir.

Bu sayede daha çabuk, daha ulaşılabilir ve daha güncel tutulabilir satılık ürünler.

Satılamayan (her ürün) her ilan günceldir :)

Genel olarak ayrı bir sekmede olursa, kullanıcılar takip edip satılınca da satıldı yazabilse ya da direkt olarak silebilse, hem kullanıcılar güncel yazmak durumunda kalmaz, hem de araştıran için de kolaylık olur, hem de kimin sattığı belli olur..

@AhmetCakmak
Elinize sağlık.
Sağolun, ne önerdiysek ne istediysek bir bir gerçekleştiriyorsunuz.

Ücretlendirme ile ilgili genel fikrimi diğer öneri başlıklı konuda paylaşmıştım.
"Güncele güncel.."
Bence de bu artık ticari değil de insani bir durum gibi duruyor. Tamamen saygı esasını yitirip ticarete yönelme hızla devam ediyor.

Bir taraftan bakınca ihtiyacı olan bir parçanın bulunabiliyor olması güzel gibi dursa da, ihtiyacı olmayan da alıp daha sonra satma peşine düşüyor hissi doğuyor..

İnsanların nerede yaşadığı öğrenmeye çalışılıp, yönlendirme ve promosyon ilişkisi kuruluyor hissi de doğmuyor değil. Tabii ki hiçbir beklenti ve işbirliği olmayan yönlendirmeleri ayırt etmek lazım..

Geri kalanına bakacak olursak bir yere para işi girerse o zaman daha da işin içinden çıkılmaz bir hal alacağından, forumun anlamını yitireceğinden emin olabilirsiniz.

Alım satım alanını ayrı alana taşımanın daha uygun olacağını belirten biri olarak, ve de uygulama sonucunda daha derli toplu olmasının sonucu alındığını düşünüyorum. Yoksa ana sayfa baştan aşağı güncellemelerle doluyordu.

Sonuca bakacak olursak, ticari durum oluşursa, bugüne kadar emek vermiş ayrılmış insanlara ayıp olur. Ayrıca geçmiş ticaretler de sorgulanma durumu doğar.

İyi niyetli bir öneri olduğu açık ancak iyi niyetli olmayanı yok eder anlamı taşımayacağı kanaatindeyim.

Saygılar.

Forumun genel amacının bilgi paylaşımı olması ve geçmişte bilgisini paylaşıp ayrılmış üyelerin olması ile ilgili fikrimi yukarıda eklemiştim.

Sonuca gelecek olursam üyelik ücreti biraz daha fazla olmalı. Forum amacını eski haline kazandırmak, ticareti azaltmak için galiba bu çözüm olabilir.

Uygulama başlayınca ikili üçlü ortak üyelikler ile alternatif çözüm üretilip arka planda satışlar ulaşabilir.

Bana göre satılık yerine sadece alınık başlığı olup, aradığı ürünü forumda bildirip, elinde olup satmayı düşünen olursa iletişim kurularak daha iyi bir çözüm olabilir. Bu da ticareti forumdan biraz uzaklaştırır.

Hayırlısı olsun. Forum ile ilgili güzel çalışmalar bunlar. Bir şey merak ediyorum, konu açtık diyelim yada bir ilan verdik. Ürün satıldı ve işimiz bitti. Satıldı diye başlığı düzenlemek yerine o konuyu veya ilanı kendimiz kapatamıyor muyuz? Teşekkürler.

@AhmetCakmak Eline sağlık Ahmet hocam, güzel gelişmeler. :) (y)

İlan limiti ile, satılık ilanını bize rapor edip kaldırtmak yerine konuya "satıldı, ilan kaldırılabilir" yazanların sayısının azalacağını umuyorum. :)

Konulara tek tek bakmak her zaman mümkün olmuyor, kaldırılması gereken ilanın bize raporlanması gerekiyor.

@AhmetCakmak
Elinize sağlık.
Sağolun, ne önerdiysek ne istediysek bir bir gerçekleştiriyorsunuz.

Ücretlendirme ile ilgili genel fikrimi diğer öneri başlıklı konuda paylaşmıştım.

Forumun genel amacının bilgi paylaşımı olması ve geçmişte bilgisini paylaşıp ayrılmış üyelerin olması ile ilgili fikrimi yukarıda eklemiştim.

Sonuca gelecek olursam üyelik ücreti biraz daha fazla olmalı. Forum amacını eski haline kazandırmak, ticareti azaltmak için galiba bu çözüm olabilir.

Uygulama başlayınca ikili üçlü ortak üyelikler ile alternatif çözüm üretilip arka planda satışlar ulaşabilir.

Bana göre satılık yerine sadece alınık başlığı olup, aradığı ürünü forumda bildirip, elinde olup satmayı düşünen olursa iletişim kurularak daha iyi bir çözüm olabilir. Bu da ticareti forumdan biraz uzaklaştırır.
Hocam aslında alım satım konularını azaltmaya çalışmaktan ziyade o konuların düzenini sağlamak bilgi paylaşımına katkı sağlamak adına bence daha faydalı oluyor. Örneğin aracınız için keyfi veya zorunlu bir parça/hizmet arayışınız olduğunda forumdaki satış konularına bakarak bu ihtiyacınızı gidermeniz mümkün oluyor. Veyahut bir başkası size memnun kaldığı bir üyeyi veya dışarıdan birisini önerebiliyor. Bu da hem forumdaki bilgi paylaşımını artıyor hem de alıcı ve satıcı için fayda sağlıyor diye düşünüyorum.

Satıcı üyeler alışveriş kategorisindeki kendi konularında satış yapılabilecek. Ekstradan normal konularda reklam yapma gibi bir durum olmayacak. İmzasına satış konusunu da ekleyebilirler. Deneyip görmek ve nasıl daha iyi bir hale getirebiliriz diye bu uygulamayı başlattık, duruma göre yine güncellemeler olacaktır. Değerli tavsiyeleriniz için teşekkürler Oğuz hocam, öneri konusunda tüm yorumlar mutlaka değerlendiriliyor.

Hayırlısı olsun. Forum ile ilgili güzel çalışmalar bunlar. Bir şey merak ediyorum, konu açtık diyelim yada bir ilan verdik. Ürün satıldı ve işimiz bitti. Satıldı diye başlığı düzenlemek yerine o konuyu veya ilanı kendimiz kapatamıyor muyuz? Teşekkürler.
İlgili konuyu direkt olarak raporlayıp moderasyon ekibi tarafından konunun taşınmasını sağlayabilirsiniz hocam. Tamamen üyelere bırakıldığında bu durum suistimale dönüşebiliyor bazen.

Hayırlı uğurlu olsun...

Ellerine sağlık cancazım...

Gayet mantıklı olmuş bu işin ticaretini yapan arkadaşların ücret ödeyecek olması forumumuza maddi açıdan destek sağlayacaktır...

Sadece ürün satmaktan ziyade montaj için ben yardımcı olabilirim diye konuşmalara giren telefon numarasını bırakan güzide Ülkemizin dört bir yanından yazan arkadaşlarda foruma sponsor olarak destek verirse gayet güzel olacaktır...

Kısaca ticari olarak satış yapan ve yakından uzaktan kodlama ve montajı yaparım diyen arkadaşları sponsorluğa davet ediyorum bir üye olarak...

Herşey güzeller güzeli sitemiz için...

Hocam aslında alım satım konularını azaltmaya çalışmaktan ziyade o konuların düzenini sağlamak bilgi paylaşımına katkı sağlamak adına bence daha faydalı oluyor. Örneğin aracınız için keyfi veya zorunlu bir parça/hizmet arayışınız olduğunda forumdaki satış konularına bakarak bu ihtiyacınızı gidermeniz mümkün oluyor. Veyahut bir başkası size memnun kaldığı bir üyeyi veya dışarıdan birisini önerebiliyor. Bu da hem forumdaki bilgi paylaşımını artıyor hem de alıcı ve satıcı için fayda sağlıyor diye düşünüyorum.

Satıcı üyeler alışveriş kategorisindeki kendi konularında satış yapılabilecek. Ekstradan normal konularda reklam yapma gibi bir durum olmayacak. İmzasına satış konusunu da ekleyebilirler. Deneyip görmek ve nasıl daha iyi bir hale getirebiliriz diye bu uygulamayı başlattık, duruma göre yine güncellemeler olacaktır. Değerli tavsiyeleriniz için teşekkürler Oğuz hocam, öneri konusunda tüm yorumlar mutlaka değerlendiriliyor.

İlgili konuyu direkt olarak raporlayıp moderasyon ekibi tarafından konunun taşınmasını sağlayabilirsiniz hocam. Tamamen üyelere bırakıldığında bu durum suistimale dönüşebiliyor bazen.
Anladım teşekkürler

6 yıldır ne alıcıyım ne satıcıyım.

Ben parasız eski yoldan devam.

Ticari (satış) amaçlarla foruma girenlere paralı otoyoldan gişe geçiş mecburiyeti güzel degişiklik.

Belki yersiz fakat maddi destek için sticker talebim vardı. Tekrarlamak istiyorum. Maddisi önemli değilde reklamımız olur. İlgililer ilgilenirse teşekkür ederim.

Ankara - İzmir vb illerde aslında yöneticiler olsa (varmı bilmiyorum) onlardan temin edilebilme imkanı yokmu @AhmetCakmak hem yükün hafifler...

Geri
Üst Alt