Durduk yere Front Assist Sesli ve Görsel Uyarısı Hatası

thelordof

Katılımcı Üye

İsim
Samet
Araç
Tiguan Elegance
Seyir halinde farklı zamanlarda bu son 1 hafta da 40-60km/h hızları civarında ekranda Front assist sesli ve görsel uyarı verdi ama herhangi bir sıkıntı yoktu. Neyseki fren yapmadı. Birde durduk yere fren yaparsa sıkıntı valla. Yazılımsal bir sorun mudur veya sensörde kir vs olunca bu sorunlar oluyor mu?

Yetkili servise gidip kontrol ettireyim mi? Geçen hafta Antalya iyi yağmur yağdı belki biliyorsunuzdur. Antalyadayım şu sıralar. Ondan kaynaklı mı bilemedim.

Sensör ve çevresi kirli ise bazen bu şekilde yapabiliyor. Sensörü temizleyip tekrardan duruma bakın hocam.

Sensör ve çevresi kirli ise bazen bu şekilde yapabiliyor. Sensörü temizleyip tekrardan duruma bakın hocam.
Tamam hocam, peki bu gibi durumda durduk yere fren yaptığı oluyor mu?

Araç yıkama işlemini kısa sürede halledeyim o zaman.

Tamam hocam, peki bu gibi durumda durduk yere fren yaptığı oluyor mu?

Araç yıkama işlemini kısa sürede halledeyim o zaman.
Durduk yere fren yaptığına pek denk gelmedim forumumuzda ve yabancı forumlarda. Tesla kadar otonom özellikler taşımadığı için muhtemelen bu vb. hatalarda sistem direkt devre dışı kalıp araca herhangi bir müdahalenin olmasını önlüyordur diye düşünüyorum.

Durduk yere fren yaptığına pek denk gelmedim forumumuzda ve yabancı forumlarda. Tesla kadar otonom özellikler taşımadığı için muhtemelen bu vb. hatalarda sistem direkt devre dışı kalıp araca herhangi bir müdahalenin olmasını önlüyordur diye düşünüyorum.

Devredışı hatası olarak da tepki vermiyor. Sanki önde engel görmüşte o nedenle uyarı veriyormuş gibi. Bir temizleyeyim bakalım.

Devredışı hatası olarak da tepki vermiyor. Sanki önde engel görmüşte o nedenle uyarı veriyormuş gibi. Bir temizleyeyim bakalım.
Araçınız radar sensörünün kalibrasyonundaki hafif bozulmadan dolayı , büyük ihtimalle yerdeki metal rögar kapaklarına tepki veriyor…Eğer bu durum devam ederse gereksiz acil fren durumunu yaşamamanız için serviste kalibrasyon ayarı yaptırmanız sağlıklı olucaktır…

Radar sensörü pislenme çamur vb. durumlarda en ufak görüş kaybı yaşarsa sistemi devre dışı bırakıcak şekilde ayarlanmıştır…Yoğun kar yağışı dışında ,yağmur ve sis gibi durumlarda devre dışı kalması düşük bir olasılıktır…

Araçınız radar sensörünün kalibrasyonundaki hafif bozulmadan dolayı , büyük ihtimalle yerdeki metal rögar kapaklarına tepki veriyor…Eğer bu durum devam ederse gereksiz acil fren durumunu yaşamamanız için serviste kalibrasyon ayarı yaptırmanız sağlıklı olucaktır…

Radar sensörü pislenme çamur vb. durumlarda en ufak görüş kaybı yaşarsa sistemi devre dışı bırakıcak şekilde ayarlanmıştır…Yoğun kar yağışı dışında ,yağmur ve sis gibi durumlarda devre dışı kalması düşük bir olasılıktır…
Teşekkürler hocam, mümkün olan kısa sürede yetkili servise uğramaya çalışayım. Evet devre dışı hatası vermiyor. Son 1 haftadır olmaya başladı. 3 kere verdi şimdilik.

Devre dışı hatası vermesi gerekmez mi?
Tabikide verir haklısınız……Sistem kirlenme sonucu görüş kaybı yaşarsa kendini anında devredışı bırakır…Bu uyarı kadranda size iletilir…

Acil fren öncesi uyarısı almanız için; hareket halinde bir obje , metal duran bir obje vb. yeni nesil radarlarda dikey hareket halindeki obje ( yaya tanıma) gibi bir durumla karşılaşılması gerekiyor…

Tabikide verir haklısınız……Sistem kirlenme sonucu görüş kaybı yaşarsa kendini anında devredışı bırakır…Bu uyarı kadranda size iletilir…

Acil fren öncesi uyarısı almanız için; hareket halinde bir obje , metal duran bir obje vb. yeni nesil radarlarda dikey hareket halindeki obje ( yaya tanıma) gibi bir durumla karşılaşılması gerekiyor…
Tamam hocam. Keşke Ankaradayken denk gelseydim Doğuş Oto veya Arcaya götürürdüm. Umarım Antalya Yetkili servisi Başaran veya Alvin mutlu eder.

20km hızın üstündeyse zaten fren yapmıyor normal çalışsa bile ama sensörler kirleniyor bazen temizleyince geçiyor inşallah öyledir

@emrdmrc Şehir içi acil frenleme ile karıştırıyor olabilirsiniz…
Şehir içi acil frenleme 30km hıza kadar , ön bölge asistanı ise 30-210km aralığında acil frenleme desteği sunmaktadır…

20km hızın üstündeyse zaten fren yapmıyor normal çalışsa bile ama sensörler kirleniyor bazen temizleyince geçiyor inşallah öyledir
20 km/h üstünde niye fren yapmıyor? Front assist in amacı 210km/h a kadar bir engelde fren yapması değil mi?

Geri
Üst Alt