Büyük Lastik DSG ilişkisi

Ybzeren

Yeni Üye
İsim
Yavuz
Araç
Golf 7 1.2 tsi dsg
Herkese Merhabalar.

2016 Model 1.2 TSI DSG Golf alarak gruba katıldım.
Bir sorunum var ve sizin uzmanlığınıza güveniyorum.

Aracıma önceki aracımdan kalma 225 45 r18 kışlık jant lastik taktım.
Orjinali 195 65 15, Konfor yakıt vs konusunda endişelerin farkındayım ama lastiği çöpe atmak ya da yok pahasına satmak istemedim.

Taktığımın ertesi günü belki toplam 50 KM sonra dümdüz yolda giderken “şanzıman hatası, vites geri geçemiyor” diye arıza ışığı yandı. Sadece 1 ve 3. Vites çalışır oldu, gerisi iptal.

Aracımı yetkili servise götürdüm, söktüler, mekatronik dağılmış dediler. Niye olmuş olabilir dedim, kullanıma bağlı olabilir bir de lastikleri değiştirmişsiniz araba daha fazla zorlanıyor ondan olabilir dedi.

Aracım 32bin km de, DSG’nin bugüne kadar ne bir vuruntusu var ne titreşimi, saat gibi çalışıyordu.

Servise siz bu arabayı 15 jantla da 16 jantla da 17 jantla da satıyorsunuz nasıl olabilir dedim, her araca göre fabrikada motor şanzıman ayarlamaları değişebilir dedi.

Sizce daha büyük lastik gerçekten mekatroniği götürmüş olabilir mi yoksa bu tamamen tesadüf mü?

Herkese Merhabalar.

Orjinali 195 65 15, Konfor yakıt vs konusunda endişelerin farkındayım ama lastiği çöpe atmak ya da yok pahasına satmak istemedim.

Taktığımın ertesi günü belki toplam 50 KM sonra dümdüz yolda giderken “şanzıman hatası, vites geri geçemiyor” diye arıza ışığı yandı. Sadece 1 ve 3. Vites çalışır oldu, gerisi iptal.

Aracımı yetkili servise götürdüm, söktüler, mekatronik dağılmış dediler. Niye olmuş olabilir dedim, kullanıma bağlı olabilir bir de lastikleri değiştirmişsiniz araba daha fazla zorlanıyor ondan olabilir dedi.

Aracım 32bin km de, DSG’nin bugüne kadar ne bir vuruntusu var ne titreşimi, saat gibi çalışıyordu.

Servise siz bu arabayı 15 jantla da 16 jantla da 17 jantla da satıyorsunuz nasıl olabilir dedim, her araca göre fabrikada motor şanzıman ayarlamaları değişebilir dedi.

Sizce daha büyük lastik gerçekten mekatroniği götürmüş olabilir mi yoksa bu tamamen tesadüf mü?
Daha yüksek kilometrelerde 1.2 tsi da 18 ebatlı lastik çok var. Bana pek mantıklı gelmedi. 32.000 km de üzücü bi durum, geçmiş olsun.

Upvote 0
Çok saçma bir açıklama yapmışlar
Ben yaklasık 23 yıldır sürekli vw e binerim golf Passat her aracımızda sıfır aldım yaklasık su ana kadar 2 Passat 5 golf aldım
Her aldıgım araca da 18 inch jant taktım
Bazılarını sipariş verirken ekledttim bazılarını aldıktan sonra taktırdım tabıkı orjınal vw jant ları
Hiç bir sorun cıkarmadı
Bence senin araç almadan önce mekatronık arızası varmış ve sende patlak verdi
18 jant sadece araçtaki konforu biraz etkiler
Birde araç 2016 model ve 32 bin de yazmıssınız bence km de bir konturol edttirin!!!!
8 yaşında araç ve 32bin km de

Upvote 0
Herkese Merhabalar.

Bu şekilde dsg geçişleri düzeliyor sanırım :) Adam adaptasyon yapıyor heralde.

(Sakın denemeyi bile hayal etmeyiniz!)
Geçmiş olsun.
Yukarıdaki ekteki gibi kullanım yapmıyorsanız, (ki zannetmiyorum) bahane üretiyorlar diyebiliriz.

https://www.golftutkusu.com/topic/2...sanan-durumlar-eko-yedek-parca-tercihi-anket/
Göz korkutma iyi niyet işçilik vs ekleyerek çalışanlara kobay etmek durumu söz konusu olabilir..

Elbette bütün parçalar birbiri ile bağlantılıdır.
Ama ömürlük diyip yağ değiştirmezse, burçları sorunlu olup kasaya vurursa, tüm araçların genel sorunu olan kavrama ve volant sorununu çözmezse, mekatronik ne yapsın..

Upvote 0
Teşekkür ederim, bugün servisten bilgi geldi, basınç tüpü gevşemiş dediler. Bakalım günahımız neymiş :)

Sizin gösterdiğiniz arkadaşa araba ne yapsın 😅

Upvote 0
Teşekkür ederim, bugün servisten bilgi geldi, basınç tüpü gevşemiş dediler. Bakalım günahımız neymiş :)

Sizin gösterdiğiniz arkadaşa araba ne yapsın 😅
Tam tahmin ettiğimiz gibi.. servis mekatronik dağılmış diyor ve sonra tüp gevşemiş oluyor..

Upvote 0
Çok saçma bir açıklama yapmışlar
Ben yaklasık 23 yıldır sürekli vw e binerim golf Passat her aracımızda sıfır aldım yaklasık su ana kadar 2 Passat 5 golf aldım
Her aldıgım araca da 18 inch jant taktım
Bazılarını sipariş verirken ekledttim bazılarını aldıktan sonra taktırdım tabıkı orjınal vw jant ları
Hiç bir sorun cıkarmadı
Bence senin araç almadan önce mekatronık arızası varmış ve sende patlak verdi
18 jant sadece araçtaki konforu biraz etkiler
Birde araç 2016 model ve 32 bin de yazmıssınız bence km de bir konturol edttirin!!!!
8 yaşında araç ve 32bin km de
Lastik genişletme de olmuş muydu hiç? 195 ten 225 e geçtim, yere basan alan genişliyor yine de sorun çıkarmaz diye düşünüyorum ama sizce?

Upvote 0
2015-2016 lardaki dq 200 lerde mekatroniklerde zaten sıkıntılar mevcut lastik ile alakalı değil..bence lastik olayı tesaaduf olmuş..

Upvote 0
Lastik genişletme de olmuş muydu hiç? 195 ten 225 e geçtim, yere basan alan genişliyor yine de sorun çıkarmaz diye düşünüyorum ama sizce?
İnan ben 225 de taktım ve şu an aracımda 235/45/18 lastık takılı
Lastık jant
dsg mekatronik in bozulmasıyla alakalı deyil bundan emin ol
Benim anlamadığım araban 8 yaşında ve 32 bin km de sen ilk sahibimisin?

Upvote 0
İnan ben 225 de taktım ve şu an aracımda 235/45/18 lastık takılı
Lastık jant
dsg mekatronik in bozulmasıyla alakalı deyil bundan emin ol
Benim anlamadığım araban 8 yaşında ve 32 bin km de sen ilk sahibimisin?
Yok, ama otokoç 2. Elden aldım, hem onlara hem servise hem exper e KM sorgusu yaptırdım. Tüvtürk kayıtları, OB km bilgisi, bakım kayıtları hepsi tutuyor. Zaten arabanın içinde de nokta kadar deforme yok.

Upvote 0

Geri
Üst Alt