Silecek fıskiye tıkanıklığı çözümü

ogzogz

Paylaşımcı Üye

İsim
Ogz
Herkese merhaba.
Silecek suyu fıskiyesi sağ taraf görevini tam olarak ortalayarak yapmıyordu. Bugün de sol taraftan neredeyse hiç su gelmedi.

Zamanla içeriden geçen su ne kadar da temiz olursa olsun, yakama yaparken kullandığımız su kireci ya da havadaki tozlar uç kısmı dışarıdan tıkayabiliyor.

Söküp temizlemeye karar verdim. Aslında internette çokça kolay bulunup değiştirilebilen bir parça. Ama elektronik metal içerikli bir parça olmadığından, plastik aksamda sorun olmadıkça tıkanık olma ihtimalinden başka da bir durum yoktu.

Yerinden sökmesi çok kolay. Söktükten sonra içerisini üfledim ,hava zor geçiyordu. Kullandığım ayak pompasını ucuna tutarak hava geçişini sağladım işe yaradı. Bir de dış taraftan hava tuttum. Sonra bir de su testi yaptım gayet iyi oldu. Sonra yıkadığım su da kireç yapmasın diye biraz saf su ile durulayıp kuruladım.
Sonuç ilk günkü gibi oldu.

Bu arada bu kadar yazının görselini de eklemeyi düşünürken videosu var mı diye baktım ki varmış.

(Videodaki gibi içerisine sivri birşey sokmadım. Pompa, temizliği kolaylaştırdı. Sadece sökülme görseli olarak değerlendirilebilir.)

Çok büyük maliyetli bir parça değil. Ama kendisi çözmek uğraşmak isteyen için yıkama öncesi çok zaman almayacak bir çözüm yöntemi..

Deneyeceklere kolay gelsin..

Son düzenleme:

Benim de sağ fiskiyeden su geliyor ama sprey şeklinde atamıyor su aşağıda kalıyor. Ben de en yakın zamanda temizlemeyi deneyeceğim.

Benim de sağ fiskiyeden su geliyor ama sprey şeklinde atamıyor su aşağıda kalıyor. Ben de en yakın zamanda temizlemeyi deneyeceğim.
Yukarıda da belirttiğim gibi bende de su şeklindeydi. Deneme yaptığımda püskürtme şeklinde oldu ve de silecek suyunun köpürmesini sağladı.
İşe yarayacaktır.

Konu süpermiş. Opelde lanet olası parça aşırı derecede tıkanır bozulurdu. Atım ucunu ayarlayacak buna özel bir aparatı vardı ve o olmadan tornavida ile falan ayarlarsan uç bozuluyordu. Vw mis gibi kolay yere koymuş. En kısa sürede bi temizlik de ben yapayım, teşekkürler paylaşım için 👍

Sene 2016 dacia yı gönderip yerine 206 aldığımız zaman silecek suyu püskürtmesine bayılmıştım aracın.
Dacia da su tek bir noktaya püskürürken pejoda camın her yerine yayılıyordu.

Aşağıdaki videoda dakika 2.26 da görebilirsiniz.

Golfünki nasıl atıyor bir bakayım yarın ona göre bir operasyon yapalım madem yerinden bu kadar kolay sökülebilir durumda 😊

Konu için teşekkür ederiz @ogzogz

Konu süpermiş. Opelde lanet olası parça aşırı derecede tıkanır bozulurdu. Atım ucunu ayarlayacak buna özel bir aparatı vardı ve o olmadan tornavida ile falan ayarlarsan uç bozuluyordu. Vw mis gibi kolay yere koymuş. En kısa sürede bi temizlik de ben yapayım, teşekkürler paylaşım için 👍
Eski aracım Corsa C'ydi, İnsignia A kasanın washer jetlerini takardık yeni arabalar gibi sprey şekilde suyu atardı ama o ayar aparatı olmadığı zaman da asla ayarı tutmazdı uğraşıp dururduk :D

• Beğen
Tepkiler: SCC
Eski aracım Corsa C'ydi, İnsignia A kasanın washer jetlerini takardık yeni arabalar gibi sprey şekilde suyu atardı ama o ayar aparatı olmadığı zaman da asla ayarı tutmazdı uğraşıp dururduk :D
Valla bozulduğu bi dert, ayar tutmaması ayrı dert opelde :D çok güzel şekilde sıkardı ama biri tavana giderdi biri camın bi tarafını anca ıslatırdı falan :D ayda 2 3 lt cam suyu bitirdiğim günleri yadettim :D. Golfe geçince aylarca gidiyor cam suyu(depo evet daha büyük ama en azından cama yani gitmesi gerekeen yere düzgünce gidiyor)

Sene 2016 dacia yı gönderip yerine 206 aldığımız zaman silecek suyu püskürtmesine bayılmıştım aracın.
Dacia da su tek bir noktaya püskürürken pejoda camın her yerine yayılıyordu.

Aşağıdaki videoda dakika 2.26 da görebilirsiniz.

Golfünki nasıl atıyor bir bakayım yarın ona göre bir operasyon yapalım madem yerinden bu kadar kolay sökülebilir durumda 😊

Ben de bugün temizleyip denediğimde püskürme efektinin olduğunu unutmuş olduğumu farkettim.
Püskürtme camı yeterince kapsıyor. Hatta biraz tavana da gitti. Onu da aşağı ayarlayarak halledicem.
Anladığım kadarıyla zamanla tıkandığı için servise her gittiğimde biraz yukarı kaldırmış olmalılar. Şimdi açıldığı için aşağı almam gerekiyor.

Bu arada bazen yolda hareket halinde öndeki aracın camlarına su püskürtme yaptığında hareket halinde olduğundan arkadaki araca gelmesini de pek hazzetmiyorum. O sebeple itinalı bir ayar yapıp. Yağışlı hava harici durağan halde püskürtmekte fayda var.

Kolay gelsin.

yolda hareket halinde öndeki aracın camlarına su püskürtme yaptığında hareket halinde olduğundan arkadaki araca gelmesini de pek hazzetmiyorum.
Ben araçlar için değil de; etrafta yaya, motosikletli yada bisikletli varsa buna dikkat ediyorum.

Arkadaki araçlara ne zaman sıkmak iyi oluyor ? ledleri arşı aydınlatanların önündeyken hem gaza basmıyorum hem de bol silecek suyu sıkıyorum. Özellikle camlar açık piyasa yapanlar üzerinde hızlı etkisi oluyor saniyesinde gözlerim kurtuluyor eziyetten.

uç kısım tıkandıysa güzel çözüm hortum tıkalıysa daha karmaşık

Ben de bugün temizleyip denediğimde püskürme efektinin olduğunu unutmuş olduğumu farkettim.
Püskürtme camı yeterince kapsıyor. Hatta biraz tavana da gitti. Onu da aşağı ayarlayarak halledicem.
Anladığım kadarıyla zamanla tıkandığı için servise her gittiğimde biraz yukarı kaldırmış olmalılar. Şimdi açıldığı için aşağı almam gerekiyor.

Bu arada bazen yolda hareket halinde öndeki aracın camlarına su püskürtme yaptığında hareket halinde olduğundan arkadaki araca gelmesini de pek hazzetmiyorum. O sebeple itinalı bir ayar yapıp. Yağışlı hava harici durağan halde püskürtmekte fayda var.

Kolay gelsin.
Ben araçlar için değil de; etrafta yaya, motosikletli yada bisikletli varsa buna dikkat ediyorum.
Genel ifadeyle kendimizden başka seyir halindeki tüm taşıtlar ve yaya da buna dahil diyebiliriz.

Arkadaki araçlara ne zaman sıkmak iyi oluyor ? ledleri arşı aydınlatanların önündeyken hem gaza basmıyorum hem de bol silecek suyu sıkıyorum. Özellikle camlar açık piyasa yapanlar üzerinde hızlı etkisi oluyor saniyesinde gözlerim kurtuluyor eziyetten.

@GolfTutkulu size böyle bir şey lazım.

Bugün kısa süreli fıskiyeleri bozduk zannettim.
O kadar da tavsiye verdik bozuldu derken,
meğer silecek suyu bitmiş.
Far yıkama olmadığı için uyarı sistemi yok. İlk kez bitişine şahit oldum. Fıskiye temizleme test vs. derken bitirmişim.
Su ekledim ve bozulmamış olduğunu anlamış oldum.
Bu da tecrübe oldu.

Geri
Üst Alt