Adblue Sıvısı Soğuk Havalarda Donar Mı?

soultrain

Yeni Üye
Yaşadığım yer, kışın -25 dereceleri gören bir yer. Aklıma takıldı: Araç deposundaki adblue sıvısı bu derecelerde donar mı? Donarsa nasıl bir çözüm üretmek gerekir?

Kullanma kılavuzunda mutlaka yazar. Tecrübe edilip denenecek bir durum değil.

• Opet AdBlue®' nun donma sıcaklığı -11°C olup, bu sıcaklığın altındaki sıcaklıklara maruz bırakılması halinde donacaktır. Donmuş Opet AdBlue® yeniden sıvı hale geçtikten sonra yeniden güvenle kullanılabilir
Kaynak: https://www.opet.com.tr/opet-adblue#:~:text=Opet AdBlue®' nun donma,geçtikten sonra yeniden güvenle kullanılabilir.
Firmadan firmaya bu durum değişir mi bilmiyorum.
Teşekkür ederim. -11 derecenin altında aracı çalıştırıp kullandığım da oldu. Belki de farklı bir sistem vardır. Yoksa kışın Kars, Erzurum, Hakkari gibi kışın çok düşük sıcaklıklarda bu araçların çalışmaması gerekli ki diğer ülkeler de bu düşük sıcaklıkları görmekte.

Sadece bugün adblue dolumu yaptırdıktan sonra fark ettim. Depoyu dolduran çocuk sıvıyı dökerken biraz taşırıp kaportaya dökmüştü. 5 km sonra eve geldiğim zaman fark ettim ve hava sıcaklığı 5-6 derece civarı idi. Ve dökülen sıvının donduğunu fark ettim ve aklıma takıldı.

hocam aklıma takıldı adblue golf araçlarında yakıt deposunamı dökülüyor.benim bildiğim onun sistem içinde başka bir de kapalı deposunun olduğunu sanıyordum.hatta yetkili serviste cihaz ile bağlanıp seviyesine bakıp yeteri kadar olduğunu söylemişlerdi.
aynı şeyden bahsediyormuyuz?

hocam aklıma takıldı adblue golf araçlarında yakıt deposunamı dökülüyor.benim bildiğim onun sistem içinde başka bir de kapalı deposunun olduğunu sanıyordum.hatta yetkili serviste cihaz ile bağlanıp seviyesine bakıp yeteri kadar olduğunu söylemişlerdi.
aynı şeyden bahsediyormuyuz?
Yakıt deposunun yanında bir de mavi kapaklı bir adblue kapağı mevcut, dolum o kısımdan yapılıyor.

Geri
Üst Alt