Golf 7.5 Stop Sağ sis farı neden yanmıyor ?

BaronXII

Yeni Üye
İsim
Umut Baron
Araç
Golf 7.5
Herkese selamlar.
Aranıza yeni katıldım. 4 yıldır Golf 7.5 Confortline kullanıcısıyım. Aracımda yıllardır merak ettiğim bir konu vardı size danışmak istedim ve tecrübelerimi aktarmak istedim. Aracımızda sol stop sis yanıyorken sağ sis yanmıyor bunu herkes bilir, bazılarımız sadece tesisat kablosu yok der bazılarımızda orada yuvası var ancak led yok der. Bir takıma ikiside doğru :D Ben aracımı Taiwand malı smoke stop takımı yaptırdım ve aracımdan çıkan orjinal Valeo marka stoplarımı kaldırdım, kaldırmasına ancak içim içimi yedi söküp bakmak istedim. Sağ bagaj stobunu söktüğümde baskı devrede LED'leri ve devredeki dirençler kondansatörler diyotlar ne yazıkki mevcut değil. Dışarıdan 2. el sağ bagaj stop temin edip bendeki sol stop ile eksik bölgeleri kendim tamamlamaya çalışacağım. Eğerki ilerleme kaydedersem burayada paylaşımlarıma devam edeceğim. Şimdilik merak edenler için devrenin fotoğraflarınıda yüklüyorum buraya. Eklemek istediğinizi yorum olarak yazarsanız çok memnun olurum. IMG_4203.PNGIMG_4204.PNGIMG_4205.PNG

Tekrardan herkese merhaba. Uzun uğraşlar ve çalışmam sonunda meyvelerini verdi çok şükür. Merakımdan sağ bagaj stobunda sis lambası varmı diye kırmıştım ancak olmadığını görünce hüsrana uğramıştım. İnternetten kendime sol bagaj stobu sipariş ettim bugün elime ulaştı ve sol karttaki kompanentleri başarılı bir şekilde sağ tarafa aktarmayı başardım. Geriye sadece farın camını tamir ettirmek kalıyor. Orjinal 7.5 stop farımda artık 2 sis yanması bir tık daha mutluluk vericek ☺️☺️ image.jpg

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    192.5 KB · Görüntüleme: 6
  • image.jpg
    image.jpg
    203.6 KB · Görüntüleme: 6
Upvote 0
Tekrardan herkese merhaba. Uzun uğraşlar ve çalışmam sonunda meyvelerini verdi çok şükür. Merakımdan sağ bagaj stobunda sis lambası varmı diye kırmıştım ancak olmadığını görünce hüsrana uğramıştım. İnternetten kendime sol bagaj stobu sipariş ettim bugün elime ulaştı ve sol karttaki kompanentleri başarılı bir şekilde sağ tarafa aktarmayı başardım. Geriye sadece farın camını tamir ettirmek kalıyor. Orjinal 7.5 stop farımda artık 2 sis yanması bir tık daha mutluluk vericek ☺️☺️ Ekli dosyayı görüntüle 73330
Güzel çalışma olmuş. Elinize sağlık

Upvote 0
Elinize sağlık. Geri vites lambasının tek stopta bulunması avrupadaki üretim standartlarıyla alakalı. Tek tarafta olunca dışarıdan bakan bir sürücü veya yaya için o aracın hareketi daha anlaşılabilir olduğu düşünülüyor ama tabiki bu seçimlerin seri üretim maliyeti açısından muhakkak etkisi vardır. Dışarıdan bakınca gerçekten 2 tane geri vites lambasına ihtiyaç var mı? Bence gerek yok ama tercih meselesi.

Upvote 1
Tekrardan herkese merhaba. Uzun uğraşlar ve çalışmam sonunda meyvelerini verdi çok şükür. Merakımdan sağ bagaj stobunda sis lambası varmı diye kırmıştım ancak olmadığını görünce hüsrana uğramıştım. İnternetten kendime sol bagaj stobu sipariş ettim bugün elime ulaştı ve sol karttaki kompanentleri başarılı bir şekilde sağ tarafa aktarmayı başardım. Geriye sadece farın camını tamir ettirmek kalıyor. Orjinal 7.5 stop farımda artık 2 sis yanması bir tık daha mutluluk vericek ☺️☺️ Ekli dosyayı görüntüle 73330
Başlık sebebiyle Golf'lerde sağ tarafta sis lambası olmamasının(tek taraflı olmasının) sebebi sisli havada fren yapıldığında ayırt edilebilmesi içindir. Çift olunca devamlı fren yapılıyormuş gibi görüntü oluşturabilir.

Teknik olarak soldan direksiyonlu araçta solda, sağdan direksiyonlu araçlarda sağda konumlandırılmıştır.

Çift yapmanın pek gereği yok aslında.
Diyebilirsiniz ki diğer marka araçlarda çift olabiliyor.. o araçta da bu şekilde sonradan işlemlerle (ya da kodlamayla) yapılıyor anladığım kadarıyla.

Çift sis lambası ile sisli havada daha fazla görünür olunmaz.
Aksine yanıltıcı olur.

Ki günümüzde maalesef gece gündüz sis olmayan havada sis lambası açık gezen, teknik bilgisi olmadan çift taraflı yapan, fren lambasına kodlayan olabiliyor.

Upvote 0
@ogzogz

Aynen öyle

Arka aydınlatma grubunda
Soldaki sis / salt sis lambası
Sag taraf / salt fren lambası olarak işlev görsün diye böyle bir güvenlik durumu var.

Hem sol hem sağda sis yanıyor olsa
frenleme durumunda devreye girecek fren lambaları sislerin yoğun lümen/lüx aydınlatmaları altında mum ışığı gibi sönümlenip farkedilmez duruma gelirdi.

adamın fren yaptığını sağdan anlıycaz !!!

Upvote 0
@ogzogz

Aynen öyle

Arka aydınlatma grubunda
Soldaki sis / salt sis lambası
Sag taraf / salt fren lambası olarak işlev görsün diye böyle bir güvenlik durumu var.

Hem sol hem sağda sis yanıyor olsa
frenleme durumunda devreye girecek fren lambaları sislerin yoğun lümen/lüx aydınlatmaları altında mum ışığı gibi sönümlenip farkedilmez duruma gelirdi.

adamın fren yaptığını sağdan anlıycaz !!!
Zaten bunlar yedekte duruyor. Smoke kayar ledli takılı aracımda. Dediğinize sonuna kadar katılıyorum. Benim durum sadece merak ve yapılabiliyor mu gayesiyle yapılan bir işlem.

Upvote 0
Arka kısımda simetrik olarak sis farı kullanımı ,trafik regülasyonundan bağımsız üreticelerin maliyet düşürme uygulaması ile ilgilidir…aşağıdaki linkte bulunan örnek video da 0:53sn açıkça görüldüğü gibi VW grup çatısı altındaki 2024 model yılı araçta çift sis farı bulunmaktadır…Bu araç üreticisi tercihi ve maliyet kaygısı ile üst segment araçlarında kullanılmaktadır…

Upvote 0
Arka kısımda simetrik olarak sis farı kullanımı ,trafik regülasyonundan bağımsız üreticelerin maliyet düşürme uygulaması ile ilgilidir…aşağıdaki linkte bulunan örnek video da 0:53sn açıkça görüldüğü gibi VW grup çatısı altındaki 2024 model yılı araçta çift sis farı bulunmaktadır…Bu araç üreticisi tercihi ve maliyet kaygısı ile üst segment araçlarında kullanılmaktadır…
Eklediğiniz videoda sis lambaları stop lambaları yanında olmadığı için çift olmasında sorun yoktur.

Sis lambası stop lambası hizasındaysa tek olması sürüş güvenliği için önemlidir.

Bu arada sis farı değil de, sis lambası daha uygun bir ifadedir. Özellikle arka ışık grubundaki aydınlatmalar far değildir.

Bazı detaylar incedir.
Teknik bilgi ve sorgulama gerektirir.
Bu sorgulama yapılmadığı zaman halojen tasarım fara LED takılmasını da olağan kabul etmek ile benzeşir. Savunma olarak da "ama yeni araçlarda da LED kullanılıyor" olarak algı yaratılır ama detayında hiç de öyle değildir.

Son düzenleme:
Upvote 0
Sis lambaları diğer otomotiv grubu araçlarda da bu şekilde kullanılabilmektedir …Bu konuda bir regülasyon söz konusu değildir…Bu konu maliyet odaklı bir seçimdir…Son yıllardaki maliyet artışları sonucunda bu şekilde kullanıma geçilmektedir…Aynı grupta yer alan bir alt segment Macan modelinde de stop lambaları ve sis lambaları ayrı olmasına rağmen tek taraflı kullanılması maliyet odaklı kullanımı göstermektedir…Aşağıdaki örnek videolardaki araçların konfigürasyonunu inceleyebilirsiniz…Not:Macan S 0:55sn , Taycan 0:24sn ,A5 0:42

Upvote 0

Geri
Üst Alt