Volkswagen servislerinde üretim hatası polen filtresi..

ogzogz

Paylaşımcı Üye

İsim
Ogz
Herkese merhaba.

Fark ettiğim yedek parça sorunu hakkında bilgilendirme yapmak istedim.

Malum pandemi döneminde bakım yaptırırken araç içini izole etmek adına , polen filtre değişimi yapılmadan bagaja koyulmasını talep etmiştim.

Anti alerjik özellikli 5Q0819669 kodlu Mahle marka polen filtresi bagajımdaydı.
Servis sonrası değişim yapacağımda ok yönünün tam tersi olduğunu ve köşe kesimlerinin de ters olduğunu fark ettim.
Bunu servise danıştım ve konudan bi haber olarak yön ne tarafsa biz o şekilde takarız cevabını aldım. Sorgulama yapamadıkları için, elmaya armut deseler bundan sonra elmaya armut diyecekler. Şaşırmadım elbet.

Daha önce Servis yedek parçalarının daha kaliteli olacağı ile ilgili konu açmıştım. https://www.golftutkusu.com/topic/15366-servis-filtresi-ile-disaridan-alinan-filtre-farki/
Mann filtrelerde sorun yok yönü doğru ve işlevini yerine getiriyor.

Sorun hatalı üretim olan Volkswagen için üretilen Mahle marka filtrede.

VW desteğe iletmeme rağmen gelişme yok. Sorgulama yok. Aynı şekilde parça hatalı devam ediyor.

Yani evet, bir polen filtresi de denilebilir ancak amacı içeriye daha az toz girsin diye satın aldığınız tercih ettiğiniz filtrenin hatalı üretimi sebebiyle aracınıza ters konması durumu ile karşılaşabilirsiniz.

Bu arada after market olarak alınanlarda sorun yok. Bahsettiğim durum VW servislerinden alınan ya da bakım esnasında aracınıza kullanılan parçadadır.

Not olarak bu parça Skoda Audi Seat Volkswagen.. için ortak parça olduğu için aynı sorunla karşılaşmış olabilirsinir.

Ne yapılabilir?
Serviste Mann varsa onu tercih edebilirsiniz. Mahle varsa da kontrol edersiniz. Baktınız ki pamukçuklu kısım yani dışarıdan giren kaba toz yaprak tutucu yukarı gelecek şekildeyse takabilirsiniz. Değilse de pamukçuklu kısım yukarı gelecek şekilde takınız.

Ne tür sorunla karşılaşılır?
Amacı gereği katmanların sıralanışı ters olduğundan, pamukçuklu kısım altta kalırsa klima hava kanallarından gelen hava ile toz solumuş oluruz . Ve zamanla kanallarda tozlanma olur.
Kısaca amacına hizmet etmek yerine sağlık açısından olumsuz etkisi vardır ve bu iyi değildir.

Biraz uzun ve detaylı olmuş olabilir..

Kısaca, yetkili serviste polen filtresi değişimi olacaksa ya da filtre temin edecekseniz,
5Q0 819 669 parça kodlu Mahle (Romanya) üretimli polen filtresi yerine
aynı kodda sarı renkli Mann üretimi olanı tercih ediniz.

Keyifli sağlıklı sürüşleriniz olsun..

Son düzenleme:

merhaba, üretim hatası olarak ok yönlerinin ters basılmış olduğunu mu söylüyorsunuz yoksa bakım sırasında yanlışlıkla ters takıldığını mı? Ek olarak kendi fabrika cikisli filtrelerimin fotoğrafını koyuyorum:

Ekli dosyalar

• IMG_8001.png
    IMG_8001.png
    584.7 KB · Görüntüleme: 73
  • IMG_0707.jpeg
    IMG_0707.jpeg
    254.7 KB · Görüntüleme: 73
@rower marka belirttim. Bunda sorun yok. Bahsettiğim filtre parça kodu yukarıda var.

Servisde bile sahte parça olabilir üretici kaynaklı değildir.
Yönü ters olursa ne fark olur bilginiz varmı ?

Servisde bile sahte parça olabilir üretici kaynaklı değildir.
Yönü ters olursa ne fark olur bilginiz varmı ?
Serviste sahte parça olacağını düşünmüyorum ancak üreticisi hatalı üretim yapmış olabilir. Sorun şu ki kimse de kontrol etmeden stoklara almış. Neyse.

Polen filtresi ters olma durumunda bir şey olmaz. Yani karbonlu standart polen filtreleri her iki yüzü de aynıdır. Zaten üzerinde tavsiye üzerine bu yönde takınız yazar.bu da yerinden çıkarılırsa ters takılmasın diyedir. Ki aslında kirli taraftan , ne tarafın üst olduğunu anlamaz zor değildir. Ama her kullanıcı bu detayı bilmeyebilir...

Sorun olan parça, ekstra filtreleme özelliğine sahip olup ekstra katmana sahiptir. Bir yüzü pamukçuk oranı fazla diğer tarafı çok sıkıdır. Ters takıldığında ekstra katmanlarından faydalanmak yerine standart polen filtresinden daha fazla toz solumuş olursunuz. Ve siz bunun için ekstra fazla para ödemiş oluyorsunuz.

İnce bir detay.
Sorun şu ki koskoca firma bu şekilde bir hata yapabiliyor olması. İletilmesine rağmen bir sonraki sene yine hatalı parça olduğunu görünce ister istemez sorgulama başlıyor..

Konudan alakasız olacak ama araç üzerinde gelen marka “denso” mu? valeo yada mahle çıkardı leonda. Bu marka iyi midir sizce ?

Konudan alakasız olacak ama araç üzerinde gelen marka “denso” mu? valeo yada mahle çıkardı leonda. Bu marka iyi midir sizce ?
Araç üzerinde dönem dönem stok durumuna göre marka değişkenlik gösterebilir.
Tercih edecek olsam; Mahle Mann Valeo Denso olarak sıralarım. Bana göre.

2 hatta 3 tip filtre var. Birincisi standart polen filtresi, ikincisi karbonlu, üçüncüsü ise anti alerjik karbonlu filtre.
Her marka kendine göre bu şekilde ürünleri vardır. Çok iyi ya da çok kötü marka diyemeyiz.

Herkese merhaba.

Fark ettiğim yedek parça sorunu hakkında bilgilendirme yapmak istedim.

Malum pandemi döneminde bakım yaptırırken araç içini izole etmek adına , polen filtre değişimi yapılmadan bagaja koyulmasını talep etmiştim.

Anti alerjik özellikli 5Q0819669 kodlu Mahle marka polen filtresi bagajımdaydı.
Servis sonrası değişim yapacağımda ok yönünün tam tersi olduğunu ve köşe kesimlerinin de ters olduğunu fark ettim.
Bunu servise danıştım ve konudan bi haber olarak yön ne tarafsa biz o şekilde takarız cevabını aldım. Sorgulama yapamadıkları için, elmaya armut deseler bundan sonra elmaya armut diyecekler. Şaşırmadım elbet.

Daha önce Servis yedek parçalarının daha kaliteli olacağı ile ilgili konu açmıştım. https://www.golftutkusu.com/topic/15366-servis-filtresi-ile-disaridan-alinan-filtre-farki/
Mann filtrelerde sorun yok yönü doğru ve işlevini yerine getiriyor.

Sorun hatalı üretim olan Volkswagen için üretilen Mahle marka filtrede.

VW desteğe iletmeme rağmen gelişme yok. Sorgulama yok. Aynı şekilde parça hatalı devam ediyor.

Yani evet, bir polen filtresi de denilebilir ancak amacı içeriye daha az toz girsin diye satın aldığınız tercih ettiğiniz filtrenin hatalı üretimi sebebiyle aracınıza ters konması durumu ile karşılaşabilirsiniz.

Bu arada after market olarak alınanlarda sorun yok. Bahsettiğim durum VW servislerinden alınan ya da bakım esnasında aracınıza kullanılan parçadadır.

Not olarak bu parça Skoda Audi Seat Volkswagen.. için ortak parça olduğu için aynı sorunla karşılaşmış olabilirsinir.

Ne yapılabilir?
Serviste Mann varsa onu tercih edebilirsiniz. Mahle varsa da kontrol edersiniz. Baktınız ki pamukçuklu kısım yani dışarıdan giren kaba toz yaprak tutucu yukarı gelecek şekildeyse takabilirsiniz. Değilse de pamukçuklu kısım yukarı gelecek şekilde takınız.

Ne tür sorunla karşılaşılır?
Amacı gereği katmanların sıralanışı ters olduğundan, pamukçuklu kısım altta kalırsa klima hava kanallarından gelen hava ile toz solumuş oluruz . Ve zamanla kanallarda tozlanma olur.
Kısaca amacına hizmet etmek yerine sağlık açısından olumsuz etkisi vardır ve bu iyi değildir.

Biraz uzun ve detaylı olmuş olabilir..

Keyifli sağlıklı sürüşleriniz olsun..
Filtrenin (anti-alerjik katmanı) ne renk hocam.?
Mahle polen filtrelerinin (ok yönü) hep ters basılıyor hocam, servisten de alsanız, dışardan da alsanız (ok yönü) hepsinde ters olarak geliyor,

“Firmaya göre” bu bir hata, kusur veya üretim hatası değildir, bana göre ok yönünün ters olması işin mantığına aykırı ama çok sıkıntı etmeyip filtreyi ters çevirip (anti-alerjik kısmı) aşşağı bakacak şekilde takıyorum.

Video ‘yu izlerseniz, Mann olanın yazıları ve ok yönü doğru şekilde basılmışken, Mahle olanda yazılar yine ters basılmış;

@forzaGilles bu durumu daha önce konuşmuştuk.

Yazı ve yön farkından bahsetmiyorum.
Mahle after market olarak mavi renk kullanıyor. VW AG için mavi renk katmanı gri renkli üretir. Yani oka göre mavi yer yukarı bakacak gibi düşünebilirsiniz. Bu sebeple hatalıdır.
Ayrıca kesim yeri de hatalıdır.
Yazı düz , ok da aşağıya bakacak şekilde basılmış. Bu şekilde takınca katmanlar ters oluyor.

Kısaca sorun var.
Şundan emin olunuz ki serviste bunu nasıl takıyorsunuz dediğimde oka bakarak ters tuttular.
Bu da demek oluyor ki sadece benim sıkıntı yaratıp yaratmamamla alakalı değil, serviste bu marka filtreyi daima ters takıyorlar.

Son düzenleme:
@forzaGilles bu durumu daha önce konuşmuştuk.

Yazı ve yön farkından bahsetmiyorum.
Mahle after market olarak mavi renk kullanıyor. VW AG için mavi renk katmanı gri renkli üretir. Yani oka göre mavi yer yukarı bakacak gibi düşünebilirsiniz. Bu sebeple hatalıdır.
Ayrıca kesim yeri de hatalıdır.
Yazı düz , ok da aşağıya bakacak şekilde basılmış. Bu şekilde takınca katmanlar ters oluyor.

Kısaca sorun var.
Şundan emin olunuz ki serviste bunu nasıl takıyorsunuz dediğimde oka bakarak ters tuttular.
Bu da demek oluyor ki sadece benim sıkıntı yaratıp yaratmamamla alakalı değil, serviste bu marka filtreyi daima ters takıyorlar.
Demek istediğim adamlar (mahle için konuşuyorum) bizde böyle işine gelirse al gelmezse alma diyor, Adamlar diyor ki biz (ok yönü, kesim yeri ve yönü) biz böyle uygun gördük diyor.

@ogzogz
yani siz iddaa nızda haklısınız ama firmanın bunu umursadığı yok.

@forzaGilles sizin bahsettiğiniz duruma tekrar baktım.

Lao888 olarak dışarıda satılan üründe, araca takarken mavi katman aşağıda olunca ok yönü de aşağıyı, yani hava girişinin yukarıdan geldiğini gösterir. Bu da marka tarih ve parça kodları vs. yazılarının ters olması anlamına geliyor. Benim için de yazıların ters olması önemli değil.

Ama servisteki üründe, ok aşağı, yazılar düz olunca, gri renkli katman yukarıda kalıyor. Siz doğru takınca da ok yukarıya bakıyor. Yan kesimleri de aşağıya bakıyor.

Dediğim gibi ince bir detay. Ancak sorgulamayan çalışanlar, gerçi bunu tedarik ederken kontrol etmeyenler, onu da geçtim üretenler nasıl gözden kaçırıyor anlamıyorum.

Fark etmeyenler için en azından daha iyisi olsun diye falan para ödeyenlerin ve ödeyeceklerin aklında olsun diye paylaştım.

(Bu arada üretim yeri Romanya yazıyor. Başka yerde üretilene denk gelmedim. Belki de sadece orada üretiliyor)

@forzaGilles sizin bahsettiğiniz duruma tekrar baktım.

Lao888 olarak dışarıda satılan üründe, araca takarken mavi katman aşağıda olunca ok yönü de aşağıyı, yani hava girişinin yukarıdan geldiğini gösterir. Bu da marka tarih ve parça kodları vs. yazılarının ters olması anlamına geliyor. Benim için de yazıların ters olması önemli değil.

Ama servisteki üründe, ok aşağı, yazılar düz olunca, gri renkli katman yukarıda kalıyor. Siz doğru takınca da ok yukarıya bakıyor. Yan kesimleri de aşağıya bakıyor.

Dediğim gibi ince bir detay. Ancak sorgulamayan çalışanlar, gerçi bunu tedarik ederken kontrol etmeyenler, onu da geçtim üretenler nasıl gözden kaçırıyor anlamıyorum.

Fark etmeyenler için en azından daha iyisi olsun diye falan para ödeyenlerin ve ödeyeceklerin aklında olsun diye paylaştım.

(Bu arada üretim yeri Romanya yazıyor. Başka yerde üretilene denk gelmedim. Belki de sadece orada üretiliyor)
Evet aynen dediğiniz gibi;
dışarda satışan LAO888 ‘de araca takarken mavi katman aşşağı bakıcak şekilde takarken (zaten olması gerekende bu), ok yönü aşşağıda, yazılar ise ters, ve filtrenin kesim yönü de doğru yani yukarıya doğru,

Serviste satılan 5Q0 819 669 olan Mahle ‘de ise doğru montaj yapıldığında yani (koyu gri renkli anti-alerjik katmanı aşşağıya bakacak şekilde) takıldığında) ok yönü yukarıda kalıyor, yazılar ise ters, Bunda esas sıkıntı yaratan; herşeyi doğru yapıp doğru montaj yaptığında filtrenin kesim yönü (yapraklar) aşşağıya bakıyor olması sıkıntı.

Seviste satılan 5Q0 819 669 olan Mahle ‘de ise doğru montaj yapıldığında yani (koyu gri renkli anti-alerjik katmanı aşşağıya bakacak şekilde) takıldığında) ok yönü yukarıda kalıyor, yazılar ise ters, Bunda esas sıkıntı yaratan; herşeyi doğru yapıp doğru montaj yaptığında filtrenin kesim yönü (yapraklar) aşşağıya bakıyor olması sıkıntı.
Ek olarak sadece bunu bilen, fark eden kişi doğru yönde takarsa dediğiniz gibi kesim yönü aşağıya bakıyor.
Bu da ekstra olarak köşelerden toz girişi demektir. Bir kısmı klima motoruna (iç vantilatöre) yerleşecektir, bir kısmını da soluyacağız anlamı taşır.

Serviste, hatadan sebep ters takılacağı için, pamuklu kısım gevşek yapıda olduğundan hava girişi oldukça, yine vantilatöre ve dolayısıyla araç içine doğru yola çıkacaktır. Buna ek olarak zamanla tutulamayan karbon parçacıkları da vantilatör kısmına gidecektir..

Yani kısaca, yetkili serviste polen filtresi değişimi olacaksa ya da filtre temin edecekseniz,

Son düzenleme:

Ek olarak sadece bunu bilen, fark eden kişi doğru yönde takarsa dediğiniz gibi kesim yönü aşağıya bakıyor.
Bu da ekstra olarak köşelerden toz girişi demektir. Bir kısmı klima motoruna (iç vantilatöre) yerleşecektir, bir kısmını da soluyacağız anlamı taşır.

Serviste, hatadan sebep ters takacağı için, pamuklu kısım gevşek yapıda olduğundan hava girişi oldukça yine vantilatöre ve dolayısıyla araç içine doğru yola çıkacaktır. Buna ek olarak zamanla tutulamayan karbon parçacıkları da vantilatör kısmına gidecektir..

Yani kısaca, yetkili serviste polen filtresi değişimi olacaksa ya da filtre temin edecekseniz,
Hocam bir de şu var “dediğiniz gibi” doğru montaj yağıldığında kesim yönü aşşağıya bakıyor, farz edelim ki firma kesim yönü yukarıya bakacak şekilde iyileştirme yaptı, aslında kesim yönü yukarıya da baksa aşşağıya da baksa toz/kir her halukarda girecektir diye düşünüyorum, tabii ki yukarıya baksa daha daha az girer ama tam olarak engelleyemez,

(Golf Mk7 / Mk7,5 / Mk8) aynı polen filtresini kullanıyor, Eskiden 5-6 sene önce üretilen filtrelerin (4 köşesi de keçe kaplıydı), artık sadece 2 yan duvarı keçe kaplı. maliyeti azaltmak adına basit bir keçeden kısarak ne kadar kâr ediliyorlar bilmiyorum :(

2 sene önce servisten 5Q0819669 (Mann sarı renk) istediğimde ellerinde yoktu, koyu gri renkli Mahle almıştım, Sonra bir gün evde dolabı karıştırırken gözümden kaçmış ellimde zaten yedek (5Q0819669 kodlu sarı renk Mann) olduğunu fark ettim, O zaman her 2 filtreyi de karşılaştırma fırsatım olmuştu, Mahle olan Mann filtreye göre bariz şekilde daha kalın bir yapısı var ve etli bir yapıda, ağırlık olarak tartmadım ama Mahle bir miktar daha ağır hissttirmişti, ancak filtrenin yönü ters ve köşedeki kanatlar aşşağıya bakıyor bu bir dez-avantaj,

Ne kadar doğru bilmiyorum ama son servise uğradığımda 5Q0819669 kodlu (Mann sarı renk istediğimde) artık gelmediğini söylediler, Depodan 2 tane getirdiler, 1 tanesi koyu gri Mahle idi, diğeri Valeo markaydı, Valeo olan rezalet ötesi çok kalitesiz olduğu elime alınca hemen anlaşılıyor, Mahle ‘de almak istemedim,

Ben artık bakımlarda eko seri olandan istiyorum, Eko seri akü, fren balatası, fren diski vs.. eko serü yedek parçaya karşıyım ama eko seri polen filtresi kalitesi kötü değil, 6 ay eko seri polen filtresini kullanıyorum, diğer 6 ayda da dışardan Mann anti-alerjik alıyorum.

Geri
Üst Alt