Golf 7 Araçtaki Su Eksiltme Sorunu Videolu

Enslave

Yeni Üye
İsim
Vahit
Araç
GOLF VII
Merhaba arkadaşlar. 2013 model 1.2 tsi manuel comfortline araca sahibim.Videodaki su kacagı yüzünden ustaya götürmüştüm aracı su termostatını değiştirmişti. Ancak 2 ay sonra farkettim ki aracda su bitmişti. Yine aynı sorun aynı yerde devam ediyor. Baska bir ustaya götürdüm. Termostatın değiştiğini söyledim ama hala su kacagı devam ediyor dedim. O da hortum birleşim yerlerinin kelepcelerini değiştirmiş ve basınc testi yapmıs herhangi bir kaçak olmadıgını söylemişti. 2 hafta geçti motor suyunu takip ediyordum cok az azaldıgını farkettim. 2 tur atıp geldim kaputu actım ve su kacagın oldugunu gördüm daha önceden olduğu gibi aynı yerden kaçak var. Bu şekilde faydalı olacagını düşünüp videoya çekip sizden yardımlarınızı bekliyorum Sizce sorun nedir ? Şimdiden teşekkürler.

https://streamable.com/3t7w83IMG_5620.png

orda devirdaim var ondan kaçıriyor olabilir su kaçağını gösterirsen nerden kaçırdığıni bulurlar yoksa karambole iş yapıyorlar

Upvote 0
@Enslave Hocam basınç testini motor soğukken tekrar yaptırın. Kaçırdığı yeri mutlaka yakalarsınız. Burada görmeden ne söylesek tahmin olur sadece.

Upvote 0
Benzer sorunu yaşamış biri olarak dışarda özel serviste devirdaimi değiştirmiştim. Orjinal ürün olmadığı sürece sorun çözülmüyor. değişimden 4 ay sonra su kaçırmaya başladı garanti kapsamında yine değiştirdiler. 6 ay sonra memleketten dönerken yolda kaldım. farketmesem conta gidecekti belki. Yetkili serviste değiştirdim ustayı da Allaha havale ettim. Şimdi sorun yok şükür. Taktiği devirdaim çin malı ama ısrarla orjinal diyor usta. Bence serviste komple soğutma sıvısı ile birlikte değişim yaptırın derim.

Upvote 0
Bugün yetkili servisi aradım. Devirdaim pompası değişimi için işçilik dahil %30 indirimle beraber 8.250 tl fiyat verdiler.

Upvote 0
Bugün yetkili servisi aradım. Devirdaim pompası değişimi için işçilik dahil %30 indirimle beraber 8.250 tl fiyat verdiler.
Ben değişim yaptığım vakit de bu şekilde idi. 2 kat fiyat farkı vardı ancak yoldan kalınca 3 katı maliyetim olmuştu. Tabi ki tercih sizin rakam da az değil.

Upvote 0
Ben değişim yaptığım vakit de bu şekilde idi. 2 kat fiyat farkı vardı ancak yoldan kalınca 3 katı maliyetim olmuştu. Tabi ki tercih sizin rakam da az değil.
ben de serviste değiştirmeyi düşünüyorum. internette orijinal devir daim pompası fiyatlarına baktım 6000 ve 7000 arasında gidip geliyor. Dışarıdan başka bir servise orijinal takmasını söylesem aynı parayı bulacak zaten. yetkili serviste yaptırmak en mantıklısı gibi görünüyor.

Upvote 0
ben de serviste değiştirmeyi düşünüyorum. internette orijinal devir daim pompası fiyatlarına baktım 6000 ve 7000 arasında gidip geliyor. Dışarıdan başka bir servise orijinal takmasını söylesem aynı parayı bulacak zaten. yetkili serviste yaptırmak en mantıklısı gibi görünüyor.
Yeni değişmiş olsa da termostatı da mutlaka kontrol etmelerini isteyin, hatta termostat için de servisten fiyat alınız, sanayi de taktıkları 3. kalite (çin malı veya yan sanayi) takmış olabilirler.

Ayrıca antifriz ilavesi yaptığınız (genleşme kabını) şiddetle değiştirmenizi öneririm, sebebi 2012-2018 model arası üretilen Golf ‘lerdeki genleşme kabının içinde (silikat torbası) bulunuyor, bu silikat torbası zamanla deliniyor, poşetin içindeki (küçük silikat kristalleri) aracın tüm soğutma sistemine dağılıyor, devirdaim hattına doluyor ve radyatörü tıkıyor, 500-600 liralık genleşme kabı yüzünden çok yüksek onarım maliyetleri ile baş başa kalıyorsunuz.! Bu sorun yüzünden Volkswagen yeni tip genleşme kaplarında (silikat poşeti) kaldırdı. Genleşme kabı pahalı bir parça değildir. Kapağı ile beraber değiştirmenizi öneririm, çünkü yeni tip genleşme kaplarının kapağı da farklıdır.
Yeni tip genleşme kabı (parça kodu);
5Q0121407M

Upvote 0
Benzer sorunu yaşamış biri olarak dışarda özel serviste devirdaimi değiştirmiştim. Orjinal ürün olmadığı sürece sorun çözülmüyor. değişimden 4 ay sonra su kaçırmaya başladı garanti kapsamında yine değiştirdiler. 6 ay sonra memleketten dönerken yolda kaldım. farketmesem conta gidecekti belki. Yetkili serviste değiştirdim ustayı da Allaha havale ettim. Şimdi sorun yok şükür. Taktiği devirdaim çin malı ama ısrarla orjinal diyor usta. Bence serviste komple soğutma sıvısı ile birlikte değişim yaptırın derim.
Hocam merhaba Çin malı derken ustanın takmış olduğu devirdaim pompasının herhangi bir markası var mıydı ? Bende yarın özel bir serviste continental marka devirdaim taktırmayı düşünüyordum.

Upvote 0
Arkadaşlar herkes dsg nin kronikliğinden bahsediyor ancak 2018 ve 2020 iki ayrı golf kullanıcısı olarak her iki araçta da su eksiltme sorunu yaşadım. Yetkili serviste basınç testi vs yaptılar ancak bulamadılar. Benim kaçak yaz aylarında ve uzun yol Yapınca oluyor mesela bütün kış şehirde olduğum için eksiltme yapmadı ( bu en azından benim tespitim) kaçaktan kaçağa da fark var mesela benimki çok azar azar ve minimum iki ayda uyarı verecek konuma geliyordu (en son geçen yaz mesela) konuyla ilgili burda birkaç kez başlık açtım aynı konudan muzdarip üyelere ulaştım ama net bir şey oturtamadım kafada. Şimdi öyle bekliyorum bir şey yaptırmadım.

Upvote 0
Hocam merhaba Çin malı derken ustanın takmış olduğu devirdaim pompasının herhangi bir markası var mıydı ? Bende yarın özel bir serviste continental marka devirdaim taktırmayı düşünüyordum.
hocam takılan devirdaimin orta göbeğinde belli belirsiz ''made in china'' ibaresi vardı. Yan kısımlarında ''VW AG'' yazıyordu ancak dediğim gibi belli belirsizdi. Marka yoktu diye düşünüyorum. Arızalanan devirdaim evde duruyor akşam bulabilirsem resim yüklerim. Ek olarak değişim sırasında kayışın değişmesine gerek yok diyorlar itimat etmeyin. Kayışı da mutlaka değiştirin.

Upvote 0
Bende set olarak değiştirdim. İnşallah bir sıkıntı çıkmaz. V kayışı da değişti.

Upvote 0

Geri
Üst Alt