Golf 7 1.4 Tsi Dsg aracımında yağ kalmamış!

ZaGani

Katılımcı Üye

İsim
oguz
Arkadaşlar merhaba, aracımı aldım alalı hiç yağ çubuğunu çekip bakmamıştım bugün aklıma geldi baktım. Aracım 2015 ağustos çıkışlı 7000 kilometrede. Baktığımda yağ çubuğunun ucunda çok az bi seviyede yağ olduğunu gördüm. (max min seviyesini belirleyen çıkıntıların çok altında) Araba resmen yağı içmiş. Henüz yağ uyarısı vermedi araç. Sizce bi zararı olmuş mudur? Bu durumda ne yapmam gerekir? Yardımlarınızı bekliyorum.

Aracın düz bir zeminde olduğundan ve yağın tamamen süzüldüğünden emin oldunuz mu ?

Aracın düz bir zeminde olduğundan ve yağın tamamen süzüldüğünden emin oldunuz mu ?
Hocam araç düz zeminde en son dün akşam kullandım park ettim sabahta 2-3 dk çalıştırdıktan sonra motor soğukken düz zeminde kontrol ettim. Malesef durum bu şekilde çıktı defalarca çubuğu silip tekrar baktım ama aynı.  Çubuk ucundaki sivri kısmın bittiği yerlerde yağ seviyesi

@ZaGani Çalıştırdıktan sonra değilde direkt baksanız daha iyi olur hocam

Acil yardımı arayın ve aracı çekiciyle servise çektirin derim bu şekilde çalıştırmak zarar verecektir ilerde bir sorun olursada aracın serviste kaydının bulunması fayda sağlar.

@ZaGani Hocam motoru çalıştırdığınız zaman kartelde biriken yağ motorun içerisinde devir daim yapmaya başlıyor o yüzden eksikte görmüş olabilirsiniz en garanti yöntem araç 1 saat kadar düz bi zeminde durduktan sonra kontrol edin eğer hala aynı seviyedeyse yol yardımı ararsınız

@ZaGani benım aracım act 10.000 de yagı degiştirdik çift turbo ile alakalı bişi demişlerdi serviste.. aracınız act ise normal diye biliyorum saygılar

@ZaGani degerli hocam araç tsı ise telaşlanmayın fabrika tam seviyenin biraz altında yağ dolumu yapıyor sizin araçta biraz erken olmuş sanırım servise götürün isterseniz oradada durumu izah edeceklerdir tsi motorlar yağ eksiltme yapabiliyor

@ZaGani Pek çok insan aracın yağ seviyesini hatalı ölçüyor., yağ seviyesinin doğru şekilde okunabilmesi için motor normal/ideal sıcaklıkdayken ve yağ sıcaklığı da ideal sıcaklığa (85-90°C) ulaşmışken, aracı düz bir zeminde park edip motoru durdurun ve motor yağının yağ karterine akması için sadece 2-3 dakika (daha fazla beklenmemesi gerekir) bekleyip, yağ çubuğunu çıkarıp temiz bir bezle silip ve tekrar içine sokup çıkartılıp seviyeyi kontrol edilirse doğru yağ seviyesini ölçmüş olursunuz..!! Diğer yöntemler yanlıştır.. Kullanım klavuzunda da aynı şekilde ölçüm yapılması gerektiği yazar

A: Yağ seviyesi çok yüksek

B: Yağ eklenmez (yağ seviyesi maksimum doluluk seviyesinde)

C: Yağ seviyesi ideal seviyede ve veya iyi durumda

D: Yağ seviyesi çok düşük

oil stcik.jpg

Bence Yağ lambası yanmadığına göre Alman Mühendislerin bir bildiği vardır. çok korkulacak bişi olmadığı gibi yinede bir servise gözükün derim :)  

@ZaGani çubuğa değdiği sürece motor zarar görmez yağ seviyesi düşüklüğü nedeniyle. Servise gösterin tamamlasınlar. Aşırı doldurma (turbo) sistemi olan motorlar daha fazla yağ eksiltebilir. Servis tamamladıktan sonra tekrar gözlersiniz ne kadar eksiltiyor diye.

@ZaGani  Shell benzincilerde 1lt olarak satılıyor hocam.

SHELL HELIX ULTRA PROFESSIONAL AV-L 5W-30. 

Özellikle yüksek performanslı Audi ve Wolkswagen motorların zorlu gereksinimlerini karşılayacak şekilde geliştirilmiştir.

- VW 504.00/507.00 spesifikasyonuna uygunluk için kapsamlı performans testlerinden geçmiştir

Ekli dosyayı görüntüle 4342

@ZaGani  Shell benzincilerde 1lt olarak satılıyor hocam.

SHELL HELIX ULTRA PROFESSIONAL AV-L 5W-30. 

Özellikle yüksek performanslı Audi ve Wolkswagen motorların zorlu gereksinimlerini karşılayacak şekilde geliştirilmiştir.

- VW 504.00/507.00 spesifikasyonuna uygunluk için kapsamlı performans testlerinden geçmiştir

Ekli dosyayı görüntüle 4342
Hocam merhabalar castrolün üzerini bunla tamamlayabilir miyiz?

Geri
Üst Alt