Araç rehin kaldırma olayındaki tehlike. Psikolojik sorunlu insanlar ve güvensizlik.

5ee52d5d88519249870b2fdd8ba4d820.jpg

Hepimizin bayramı kutlu olsun

Gereksiz polemiklere girilecek gün değil...

Golf 1.2 tsı bmt 110ps comf. Manuel

2016 tornado kırmızı

İçi siyah

Led arka stop

17" dijon jant

Işık görüş paketi

Panoramık cam tavan

Bi-xenon ve gündüz led

Sürüş konf. Paket

Yer tasarrufu stepne

Anahtarsız giriş ( güvenli kilitlemesiz)

Elk katlanır ayna

+ ergoActive Koltuk

Konuştuğumuz gibi. Satmıyorum şu an için  :'(
Değerli Semih Hocam;

Tatsız diyalogları geç fark ettiğim için özür diliyorum. 

Çok saygın bir eski dostumuzun ismini kullanarak foruma giriş yapan bir trollü teşhis ettim. Gereği yapıldı 

Üzücü diyalogları sildim.

Saygılarımla selamlıyorum sizi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben rehini alıcıya ödettim onada ödediği kadar senet verdim sonra noterde alım satım yapınca senedimi aldım dediğiniz gibi alıcı satıcı için zor durum

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ben rehinli araç almam, zaten rehinli araç alınamaz adı üstende satılamayacağına dair bir engeli var.

Satıcı öncelikle malına yüzde yüz sahip olmalı ki satabilmeli, komşunun arabasını satabiliyor muyuz.Alıcı olarak bir araca baktım beğendim anlaştıkta ama ben noterde parayı veririm aracı direk alırım öncesinde bu aracın rehini, borcu, ödemesi bunlarla ilgilenmem notere satıcı geldiğinde aracı satabilme yetkisine sahip olmalı.

Alıcıya neden böyle bir araç almıyorsun bana güvenmiyor musun denemez.Güvenmesi beklenemez zaten, kaçımız aldığımız aracın bir önceki sahibiyle dostluk kuruyoruz ki 1-2 günlük bir görüşme sonucunda devir oluyor herkes kendi yoluna  gidiyor.

Ben bu tarz durumlarda alıcı yanlısıyım fikrim bu şekilde doğru yanlış tabi ki tartışılır.

Kardeşim ben Sabancının oğlu değilim borç harç araba almışım kredi ile haliyle araç rehinli.

Gelirsin bakarsın incelersin hoşuna giderse kredimi kapatırsın bir saate rehin kalkıyor zaten, sonrasında noterde imzalarız kalanını da elden verirsin.

Yok rehin güvenemem filan diyorsan git sıfır al.

Ben paranın tamamını almadığım halde aracımla vedalaşıp anahtarı ruhsatı sana teslim ediyorum zaten.

50 TL kapora verilmez. Bugün 300 liraya uzaktan kumandalı araç alındığını belirtmek isterim.

@Negatiwe Hocam, "kredimi kapatırsın" derseniz olmaz. Size tavsiyem, alıcı aracı beğenirse, siz satış yapılacak gün ihtiyaç kredisi çekin. ( Bunun işlemlerini önceden hazırlarsınız zaten ). Aynı gün krediyi çekip rehini kaldırın. Noter satışı sonrası parayı alınca tekrar yeni aldığınız kredinizi kapatın. Çok az bir faiz ödersiniz. Ama hem sizin, hem de alıcının kafası rahat olur.  

@Negatiwe Serdar hocam valla seni alkışlıyorum , çok doğru söylüyorsun , sonuçta ben adama arabamı veriyorum işine gelmiyorsa gidip sıfır kilometre alır . Sanki biz parayı alıp karşılığında hiçbir şey vermiyormuş izlenimi doğması çok yanlış.

@Negatiwe Hocam, "kredimi kapatırsın" derseniz olmaz. Size tavsiyem, alıcı aracı beğenirse, siz satış yapılacak gün ihtiyaç kredisi çekin. ( Bunun işlemlerini önceden hazırlarsınız zaten ). Aynı gün krediyi çekip rehini kaldırın. Noter satışı sonrası parayı alınca tekrar yeni aldığınız kredinizi kapatın. Çok az bir faiz ödersiniz. Ama hem sizin, hem de alıcının kafası rahat olur.  
Ben kriterlerimi baştan belirttim. Önceki Golfü satarken aynı yolu izledim.

Çünkü şu vardı alıcı da krediye başvurup benim aracımı alıyordu. O arada başka kişiler bana kapora teklif etti, kendisinin yanında telefonla konuştum. Onun kredisi çıkmazsa biz alalım diye aradılar.

Neyse ben aracımı sattığım kişiyi evimde eşiyle beraber misafir etmiş bir insanım. Bu iş biraz güven işi, Allah alırkende satarkende doğru insanları karşımıza çıkarsın yeter.

Bunu bir yerden hatırlıyorum sanki... :)

Kardeşim ben Sabancının oğlu değilim borç harç araba almışım kredi ile haliyle araç rehinli.

Gelirsin bakarsın incelersin hoşuna giderse kredimi kapatırsın bir saate rehin kalkıyor zaten, sonrasında noterde imzalarız kalanını da elden verirsin.

Yok rehin güvenemem filan diyorsan git sıfır al.

Ben paranın tamamını almadığım halde aracımla vedalaşıp anahtarı ruhsatı sana teslim ediyorum zaten.

50 TL kapora verilmez. Bugün 300 liraya uzaktan kumandalı araç alındığını belirtmek isterim.
Yemin ederim en içten en güzel yorum bu. En içten en samimi. 

Niye kredi çekiyoruz? Sıkıntı nerede yani onu anlamıyorum, ben parayı alıp kaçacak olsam Noterde imza atmadan zaten parayı almıyor muyum? 

Değerli forumdaşlar, ne yazık ki içinde bulunduğumuz dönem "babana bile güvenme" sözünü bizlere hatırlatıyor, nice dolandırıcılık olayları yaşanıyor.

Bizler herkesi kendimiz gibi zannettiğimiz için sıkıntı yok, ancak madalyonun diğer yüzü öyle olmayabiliyor, en mantıklı çözüm günlük tüketici kredisi önerisi ancak 30 bin üzeri tüketici kredisi de alamayız.

Bu ilişki de karşılıklı güvenin olması gerekiyor ne yazık ki, kredi kapatılır, burada söylediğiniz gibi anahtar, ruhsat vb, teslim edilir, araç üzerinden rehin kalktığı anda notere gidilir, kalan ödeme alınır ve imzalar atılır.

Zaten satıcı imzadan önce parasını alır, noter de sorar paranızı aldınız mi? Burada 1 saat rehin kalkana kadar berabersin zaten, pek de problem olmamalı bence.

Ben Mavişi satarken alıcıyı Havalimanı'ndan aldım, öğle vakti diye Adana kebap yemeye götürdüm, yemek yedikten sonra çayları yudumlarken, parayı hesabıma eft yaptı, eft hemen hesapta gözükmüyor, hesapta görüp ben öyle imza attım. Hani insanlar zaten kendini belli ediyor, kim güvenilir kim değil, az çok.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Değerli hocalarım, hepimizin farklı değerlendirme kriterleri, farklı bam noktaları ve elbette imkanları olduğu aşikar. Bu sebeple objektif bir değerlendirme yapmak ve bu doğrultuda hareket etmek her aracını satan, ya da araç alanlar için farklılıklar gösterecektir elbet. 

Örnek vermek gerekirse; çoğunuzun bildiği üzere 2 hafta kadar önce aracımı sattım. Bendeki süreçte şöyle işledi.

1. Alıcı aracı görmeye geldi, beğendiğini ve almak istediğini söyledi. Pazarlık yaptık, anlaştık.

2. Araçta kredi olduğunu biliyordu, dilersem kapatma bakiyesini gönderebileceğini ifade etti, teklifini nazikçe kabul etmedim. Kapora göndermeme gerek var mı dedi, dilerse gönderebileceğini söyledim ancak zaten hafta sonu olduğundan ve satış işlemi de Salı günü olacağından gerek olmadığı kanaatine vardım. Alıcıyı uğurladıktan sonra sarı sitedeki ilanımı kaldırdım.

3. Pazartesi günü kredimi kapatarak araç üzerindeki işlemlerimi hallettim, keza alıcının talep etmediği garanti plusımın da iptal başvurusunu yaptım. Bu arada garanti plusınız varsa ve alıcı talep etmiyorsa satışı vermeden önceki gün vdf yi arayarak iptal sürecin işleme aldırabilir, böylece muvaffakatname vs. gibi işlemlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

4. Alıcı ile Salı sabahı buluştuk, noter yolunda iken hesabıma aracın bakiyesini gönderdi ve mobil aplikasyon üzerinden teyit ettim. 

5. Noterde satışı vererek aracımı yeni alıcısına devrettim. 

Bilgi: İmkanlar dahilinde eğer ki krediyi kapatacak imkanım olmasaydı tercihimi gerekirse kredi çekerek kapatmak yönünde kullanırdım. Alıcının benim kredi borcumla muhatap olmasını ve hatta imkan varsa bilmesini mümkün mertebe istemem. Ben bir işe başlarken hepiniz gibi hayırlısını dileyen bir insanımdır ve hamdolsun bugüne kadar büyük bir sıkıntıya düşmedim. Hayırlısı ise olsun dediyseniz ve tedbirinizi aldıysanız işi biraz da kısmete bırakmak gerekiyor. Olmadıysa da emin olun vardır bir hayır. Eğer ki kendinizi tek sorumlu tutmak istemiyorsanız aracınızı satarken ya da alırken yanınıza bu işlerden anlayan ya da hani dostlar arasında olur ya kafası çalışır, varsa bir iş anlar diyen bir arkadaşı yanınıza almak da mümkün.

@Negatiwe Serdar Hocamızın da belirttiği gibi konuyu betimleyen en güzel cümle "Bu iş biraz güven işi, Allah alırkende satarkende doğru insanları karşımıza çıkarsın yeter."

Hepinize hayırlı alışveriler dilerim...

Değerli hocalarım, hepimizin farklı değerlendirme kriterleri, farklı bam noktaları ve elbette imkanları olduğu aşikar. Bu sebeple objektif bir değerlendirme yapmak ve bu doğrultuda hareket etmek her aracını satan, ya da araç alanlar için farklılıklar gösterecektir elbet. Örnek vermek gerekirse; çoğunuzun bildiği üzere 2 hafta kadar önce aracımı sattım. Bendeki süreçte şöyle işledi.

1. Alıcı aracı görmeye geldi, beğendiğini ve almak istediğini söyledi. Pazarlık yaptık, anlaştık.

2. Araçta kredi olduğunu biliyordu, dilersem kapatma bakiyesini gönderebileceğini ifade etti, teklifini nazikçe kabul etmedim. Kapora göndermeme gerek var mı dedi, dilerse gönderebileceğini söyledim ancak zaten hafta sonu olduğundan ve satış işlemi de Salı günü olacağından gerek olmadığı kanaatine vardım. Alıcıyı uğurladıktan sonra sarı sitedeki ilanımı kaldırdım.

3. Pazartesi günü kredimi kapatarak araç üzerindeki işlemlerimi hallettim, keza alıcının talep etmediği garanti plusımın da iptal başvurusunu yaptım. Bu arada garanti plusınız varsa ve alıcı talep etmiyorsa satışı vermeden önceki gün vdf yi arayarak iptal sürecin işleme aldırabilir, böylece muvaffakatname vs. gibi işlemlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

4. Alıcı ile Salı sabahı buluştuk, noter yolunda iken hesabıma aracın bakiyesini gönderdi ve mobil aplikasyon üzerinden teyit ettim. 

5. Noterde satışı vererek aracımı yeni alıcısına devrettim. 

Bilgi: İmkanlar dahilinde eğer ki krediyi kapatacak imkanım olmasaydı tercihimi gerekirse kredi çekerek kapatmak yönünde kullanırdım. Alıcının benim kredi borcumla muhatap olmasını ve hatta imkan varsa bilmesini mümkün mertebe istemem. Ben bir işe başlarken hepiniz gibi hayırlısını dileyen bir insanımdır ve hamdolsun bugüne kadar büyük bir sıkıntıya düşmedim. Hayırlısı ise olsun dediyseniz ve tedbirinizi aldıysanız işi biraz da kısmete bırakmak gerekiyor. Olmadıysa da emin olun vardır bir hayır. Eğer ki kendinizi tek sorumlu tutmak istemiyorsanız aracınızı satarken ya da alırken yanınıza bu işlerden anlayan ya da hani dostlar arasında olur ya kafası çalışır, varsa bir iş anlar diyen bir arkadaşı yanınıza almak da mümkün.

@Negatiwe Serdar Hocamızın da belirttiği gibi konuyu betimleyen en güzel cümle "Bu iş biraz güven işi, Allah alırkende satarkende doğru insanları karşımıza çıkarsın yeter."

Hepinize hayırlı alışveriler dilerim...
Hocam.cok.guzel ozetlemissiniz. Guvenmek zor bu devirde insanlara malum. Boyle tatsizliklara mahal vermemek için bende olsam bi yerden bulup yada kredi cekip kapatirdim.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt