Golf 5 GTI - Trabzon-Ankara Bakım macerası

yusuf

Yönetici
İsim
Yusuf
Aracımın Triger zincir değişimi ve tavan döşemesi yenilemesi için Ankaraya Necati ustanın yanına doğru yola çıktım.
Sabah saat 6.00 civarı Ankara Elmadağ yokuşunda 80-90km hızla giderken araç güçten tamamen düştü ve kendimi emniyet şeridine zor attım.
4F0B032A-425D-4723-B368-1C6E9EDE0407.JPG
Birkaç marş denemesi, sigorta kontrolleri vs devamında zincirin kesildiğinden emin oldum. Aklımda türlü türlü senaryolar. Bir yandan da Ankara ayazı ile baş başayım :)
Kaskodan çekici çağırdım ve saat 9.30 civarı çekici geldi ve 10.30 civarı Necati ustanın yanındaydık.
İlk kontrol sonrası o da zincir kestiğine kanaat getirdi.
Hemen üst kapak manifold vs zincire ulaştık.
tempImageA26lIA.png
Bir önceki zincir değişiminde zincir değişip gergi tamir etmişler ve gergi kırılıp zinciri dağıtmış.
Buraya kadar şansızlıklardan bahsettik. Şimdi şanslı olduğum kısıma gelelim. Zincir ön taraftaki eksantriğe dolanmış, arkadaki tamamen boşta kalmış. Arkadaki eksantrik kayış tarafından döndürüldüğü için subaplar rahatça hareket etmiş ve zarar görmemiş. Öndeki subapların da piston üzerinde yuvaları olduğu için onlarda zarar görmeden kurtulmuş. Ön taraftaki subapları tek tek test ettik ve sorun görmedik.
Zincir ve gergi değişimini hızlıca hallettik. O arada Golf 5 gti için en kronik sorunlardan biri olan follower sistemini Golf 7'lerde olan TSİ roller sistemine çevirmek için gerekli işlemleri yaptık.
C090DC46-A913-48C0-B82E-79DB9614B0EF.JPG
Akşam saat 19.00 civarı motoru topladı Necati usta ve hadi marşa bas diye yolladı beni :)

Korkarak da olsa marş bastım ve araç kendine gelene kadar canımdan can gitti.
Araç sorunsuz çalıştı ve en ufak bir sorun çıkartmadı.
Necati usta sağolsun işlemleri çok kısa sürede bitirdi ve bizi kısa sürede evimize yolladı.
Sonraki gün tavan döşemesini de teslim alıp mutlu mesut Trabzona doğru yola koyulduk.
tempImageNqhOOl.png

Hem geçmiş olsun hem gözünüz aydın diyelim @yusuf abi, siz ve sizden sonraki sahibi gönül rahatlığıyla kullansın. (y)
Necati ustanın da ellerine sağlık

@yusuf

Araç 1 milyon devirmiş bi araç dogru görüyorum degil mi ? 1 milyon üzerine 115 bin ???

Öylesine okuyup gecen
Araç zincir koparmıs yaaa !!
Demekki zincir koparıyorsa
Triger kayısı haydi haydi koparrr

@yusuf yazmış oraya iste
Bir önceki zincir set degisiminde
Zinziri degistirip Gergirulmanını
degistirmemisler!!
Sonuç bu.

Netflix / youtub dizi / kusaklarında
Triger / zincir kopartanlar aracından haberi olmayan aracında neyin degisip neyin degismediginden haberi olmayanlardır. Yada bu hikayede oldugu gibi isbilmez ustaların gergi rulmanını değistirmeden zinziri degistirdik oldu bitti demesidir.(@yusuf aracın daha önceki sahibi kusurlu)

Birde daha öncede örnegini verdim
2. El bir arac (golf tdi) alıyorsunuz.

Km 65 bin !!
Satan adam 120 de triger masrafı var bunun dısında araç aslan gibi .
Haydi hayırlı olsun

Araç 115 bin de triger kopartıyor.

Sebeb ?

115 bindeki aracın km sini 65 bine düsürürlerse?(satısdan önce)

Sen araç 115 bin de triger koparttı zannedersin

Halbuki arac gercekte 165 binde ! Triger koparttı

Güle güle kullanın. Necati Ustanın da eline sağlık. Bende yakında bir yağ değişimi için kendisini ziyaret edecem..

• Beğen
Tepkiler: SCC
Gecmis olsun ustad

Herseyi unutursun yedigin ayazi unutmazsin

Allah bir daha yasatmasin

güle güle kullanın hocam, gti değildi tabii ki ama benim de ilk arabam golf 5 'ti. iyi ki almışım, bu yoldan devam ediyoruz şimdi. tavan döşemesini alcantra mı yaptınız ?

• Beğen
Tepkiler: SCC
Geçmiş olsun. Güzel günlerde kullanın hocam.

güle güle kullanın hocam, gti değildi tabii ki ama benim de ilk arabam golf 5 'ti. iyi ki almışım, bu yoldan devam ediyoruz şimdi. tavan döşemesini alcantra mı yaptınız ?
Yok hocam ufak kabarmalar vardı. Çok yakın bir renk ile yeniledik sadece.

Trigeri değişmek için çıktığınız yolda triger kopması da ilginç bir rastlantı olmuş hocam.
Büyük sorunlara sebep olmaması da sevindirici.
Hem geçmiş olsun hem hayırlı olsun.

Ankaraya gelip de ayazı ile yüz göz olmadan gidilmez 😊 geçmiş olsun.

Geri
Üst Alt