Beyaz duman, yüksek yakıt, enjektör vuruntusu sorunları (Çözüldü)

Burak_53

Üye
İsim
Burak
Herkese merhaba,

Bugun araci calistirdigimda once bi rolanti devri dalgalandi ve bunu ilk defa yapiyor vardir bir hikmet deyip onemsedim.

Aradan 1-2 saat gecti arac calismadi bu arada oldugu yerde duruyodu. Tekrar araca geldim calistirdim ve araba gaz pedalina gec tepki veriyor basiyorum 2 sn sonra filan devir aliyor onu da devir alirken motordan cat pat tarzinda bi sesler geliyor. Sesi tarif etmek gerekirse tdi motorlarin bi ilk kalkis sesi vardir biraz traktor misali, o sesin daha gurultulusu. Rolantide arac 2bin deviri de gecmemeye basladi.

Oldugu yerde biraz calismasina musade ettim, sonra araci yuruttum. Cok yogun beyaz duman atmaya basladi ve ilk defa yapiyor bunu. Yolda gorenler kacak mazot mu aldin diye sormaya basladi.

Arac rolantide 1000 devirin altina dusmemeye basladi, ve 1000 deviri yaparken de yine cat cat pat pat motordan sesler geliyor ve devir saati 1000 gostergesi uzerinde durmadan inip cikiyor.

Bu arada aracin anlik yakit tuketiminin hareket halinde 25-30 litre yazdigi gordum, rolantide ise 2.5 litre yaziyordu.

Dpf rejenerasyonu mu diye dusundum ama, boyle bi rejenerasyon herhalde olamaz arac garip sesler cikariyor rolantide motor tekliyor.

1-2 saat icerisinde basimda gecen olaylar bunlar tanidik bi ustaya telefonda anlattim durumu enjektor veya egr valfi olabilecegini soyledi. Ortada hic bir belirti dahi yokken bunlari yasadim

Sizin bu yasadiklarim hakkinda fikriniz var midir? Sorun ne olabilir acaba, bu arada aracta hic bir ariza kaydi yok kontrol ettim.

(Video cekmek eve geldikten sonra aklima geldigi icin ekleyemedim.)

Son düzenleme:

Aracın motoru nedir yazsanız iyi olurdu en azından yardımcı olabilecekler ve fikri olanlar için..

Araca enjektör adaptasyonu yaptım ve sorun kalmadı.

Rölanti yakıtı 0.2 ye düştü, öncesinde 0.7-0.8 olarak gösteriyordu.

Enjektörlerle ilgili sorun yaşayanlar için hemen revizyona gitmeden, belki yol gösterici olur diye son durum hakkında bilgi vermek istedim.

Araca enjektör adaptasyonu yaptım ve sorun kalmadı.

Rölanti yakıtı 0.2 ye düştü, öncesinde 0.7-0.8 olarak gösteriyordu.

Enjektörlerle ilgili sorun yaşayanlar için hemen revizyona gitmeden, belki yol gösterici olur diye son durum hakkında bilgi vermek istedim.
Nasıl yaptınız?

Her arabada işe yaramıyor. Daha kötü olduğuda oluyor :)

Daha kötü olursa araba çalışmaz hale gelirse , vcdsden adaptasyonu sıfırlamak gerek. Enjektör code , soft reset yapılmalıdır.

Geri
Üst Alt