Yağ sıcaklığı Düşmesi

gunal36

Yeni Üye
İsim
Gökhan
Merhaba arkadaşlar araçım golf 7 1.2 tsı 2014 model 55 binde sıfırından beri bende 1-2 gündür kalorifer tam ısıtmadığını fark ettim sonra araçın yağ sıcaklığının 90 geldiğinde kalorifer açtığımda yağ sıcaklığı düşmeye başladığını gözlemledim. Seyir halindeyken problem yok fakat rolantideyken 60 kadar düşüyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Daha önce böyle birseyle karşılaşan oldu mu?

Bahsettiğiniz şey yağ sıcaklığı değil motor sıcaklığı. Araç daha yeni 90 seviyelerine geldiyse sizde kaloriferi açtıysanız ve şehir içi sürüşlerdeyseniz düşmesi normaldir çünkü motor daha tamamen ısınamamıştır aslında özellikle kış mevsiminde böyle şeyler çok oluyor. Araç uzun yolda iyice ısınmasına rağmen kaloriferi açınca düşüyorsa o zaman bi sorun olduğunu gösterir diye düşünüyorum. ( şahsi fikrimdir tamirci değilim ) iyi forumlar

Upvote 0
Motor suyununda 60a dusmesi bana normal gelmedi. 90i gordukten sonra dusmemeli.
Motor soğutma suyu 90 °C olduğu anda yağ sıcaklığı 60-70 °C aralığında olur. Bu değer hava sıcaklığı kullanım şekline mesafe ve zamana göre değişebilir. Ancak ilk çalışmada aşağı yukarı böyledir.

Klima açıldığında petek kısmından dolaşan su sıcaklığı düşer. Bunun sebebi de motor yağı 90 °C civarında olmamasındandır. Yağ sıcaklığı 90°C civarındaysa motor soğutma sıcaklığı klima açıldığı anda düşmez.

Bunlar sağlıklı çalışan bir araçta genel olarak böyledir.

Upvote 0
@gunal36

36 ???

Karstan yazdığınız için hersey normal (gündüz -10 derece)
Motor suyu harareti 90 ı gördükten devirsiz kullanım, rölanti beklemesi trafik sıkışıklığı + kaloriferi açma nedenli 60 a da düser 50 ye de.

Sizin baktığınız motor harareti (su sıcaklığı)

İzmirde bunları yaşayan pek olmayacaktır

Upvote 0
@gunal36

36 ???

Karstan yazdığınız için hersey normal (gündüz -10 derece)
Motor suyu harareti 90 ı gördükten devirsiz kullanım, rölanti beklemesi trafik sıkışıklığı + kaloriferi açma nedenli 60 a da düser 50 ye de.

Sizin baktığınız motor harareti (su sıcaklığı)

İzmirde bunları yaşayan pek olmayacaktır
😀 36 hikayesi farklı ama ben trabzondayım bir kaç yere sorduğumda termostat arızası olabilir deniyor Termostat arızalı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Upvote 0

Geri
Üst Alt