Asgari ücrete %50 zam.

Salih_Sayin

Katılımcı Üye

İsim
Salih
Evet beklenen açıklama yapıldı. Asgari ücrete %50 zam yapıldı . Bu konuyla ilgili yatırım tavsiyesi olmayan yıllardır takip edip ulaştığım sonuç ile ilgili bir kaç şey söyleyeceğim.
Asgari ücret zammı % olarak ne kadar artmışsa dolar kuru da en az yıl sonuna kadar aynı arttı.
Bu sene farklı bir şey olur mu ? Bilmiyorum ancak dolar,euro ve altın bence en az %50 2022 yıl sonuna kadar artacak gibi. İnşallah böyle olmaz diyorum. Yoksa durum çok daha vahim olacak gibi. Örneğin '1.000.000 a golf mü? Aaa ne kadar ucuz satıyorlar.' demeyiz inşallah .

Bir dönem daha kalsinlar, markete ekmek almak icin bir sürü kagit para veririz artık. Yada birileri 100k euroluk çanta alsın diye biz porsiyonumuzu kücültürüz. Ne de olsa itibardan tasarruf olmaz değilmi.

Yazacak birşey birakmamissiniz fikirleriniz bakış açınız gerçekten çok güzel umut verici....

Kuşlu siteye girince sinirden başım ağrıyor teşekkür edenleri anlamak imkansız neyin kafası bu...

Önce teşekkur ederler sonra sıraya girerler...

Geçen yıl ocak ayındaki asgari ücretle aldığımız hiçbirşeyi bu yılki %50 zam yapılarak büyük bir coşku ile karşılanacağını söylenen 4.253 lirayla alamıyoruz.yapılan zam yaşamsal ihtiyaçlarımıza gelen ve gelecek olan zamlar karşısında zaten erimiş durumda

Ilk zamda benzine geldi. Bu akşamdan geçerli olmak üzere 56 kuruş. Gelecek zamlar şimdiden hayırlı olsun. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

bence asgari ücretin ne olduğu önemli değil ister 5 ister 10 olsun.bundan sonra gelecek zamlar önemli.zam yapmasalar hiç bir kaleme, fiyatları indirseler 2825 de yeterdi. şimdi 4 bin oldu ama zamlar hemen gelmeye başladı bile

Bu maaşın,

Eğer işten çıkarılmazsa,
Eğer maaşını yatırıp elden bir kısmını geri almazlarsa,
Eğer vaktinde yatarsa,

Bir çalışanın eline geçeceği en erken tarih 1 Şubat.
1 Şubat'ta Türk Lirası'nın daha ne kadar yerin dibine girebileceğini kim bilebilir...

Yani bu zammın bir anlamı yok. 3 olmuş 5 olmuş fark etmez. Bakkal, market, pazar, sanayi orada. Alım gücü ortada.
2022 yılı hepimiz için çok çok zor geçecek. Olmaz denilen şeyler, akla gelmeyen şeyler olacak. Göreceğiz, duyacağız, hissedeceğiz.

Ve mahvolacağız.

Mahvolma noktasından nasıl ayağa kalkacağımızı ise zaman gösterecek. "Türkiye ne badireler atlattı; bunu da atlatır" diyebilmeyi istiyorum fakat bunu atlatmak ne kadar sürecek bilmiyorum...

Sonuç olarak, memlekette uzun zamandır hiçbir şeyin yarın ne olacağının garantisi yok. 1 Şubat bile çok uzak bir tarih artık...

Bu maaşın,

Eğer işten çıkarılmazsa,
Eğer maaşını yatırıp elden bir kısmını geri almazlarsa,
Eğer vaktinde yatarsa,

Bir çalışanın eline geçeceği en erken tarih 1 Şubat.
1 Şubat'ta Türk Lirası'nın daha ne kadar yerin dibine girebileceğini kim bilebilir...

Yani bu zammın bir anlamı yok. 3 olmuş 5 olmuş fark etmez. Bakkal, market, pazar, sanayi orada. Alım gücü ortada.
2022 yılı hepimiz için çok çok zor geçecek. Olmaz denilen şeyler, akla gelmeyen şeyler olacak. Göreceğiz, duyacağız, hissedeceğiz.

Ve mahvolacağız.

Mahvolma noktasından nasıl ayağa kalkacağımızı ise zaman gösterecek. "Türkiye ne badireler atlattı; bunu da atlatır" diyebilmeyi istiyorum fakat bunu atlatmak ne kadar sürecek bilmiyorum...

Sonuç olarak, memlekette uzun zamandır hiçbir şeyin yarın ne olacağının garantisi yok. 1 Şubat bile çok uzak bir tarih artık...
Dolar günlük 50krş/1 lira artıyo 16.19 oldu dün 15.50 idi 20 ye doğru gidiyor. malüm şahıs ne zaman konuşma yaptıysa hep rekor tazeliyor.
Asgari ücretlilere allah kolaylık versin memura ve emekliye gram acımıyorum. % 90 bu kesim oy verdi çevremden biliyorum özellikle memurlar çalıştıkları ortamda iktidar yanlısı tavırları ciddi anlamda devam ediyor. Neden mi çok az bir kısmını dışında tutuyorum. Yatarak para kazanıyor. Hani bu bitecekti !! şu anki hükümeti iktidarı devlet sandıkları ve kalıcı olduğunu düşündükleri sürece bırak aynı yerde kalmayı ne varsa satıp bir o kadar borçlanıp sonrasında dünyanın en çok vergi alan sisteminde köle olarak kendileri de yer aldı.. Orta halli C segmenti araç 900bn/1000mlyn bundan sonra alsınlar da görelim kira-aile giderleri ... Gitmeden kırıntı bile bırakmayacaklar..

Dün öğlen açıklandı. Daha saatler dolmadan erimeye başladı bile asgari ücret.

Yani çalışanın eline geçmeden para eriyor.

Dolar bazında bakıldığında zam değil aksine cebimizden para alındı.
TL bazında Asgari ücret %50 zam aldı ama asgari ücretin üstünde alanlar o oranın çoooooook altında zam alacak.
Dolayısıyla Her kesimden çalışan için 2022 çok kötü bir yıl olacak.
(Daha dün akşam 100g et dürüm + kola için 50TL ödedim, bu akşam 55 olur heralde.. Vegan olmak lazım artık)
Güya müdahale ettiler ama bana mısın demiyor kur, bu akşam 17 olacak gibi.

Son düzenleme:
Piyasa allak bullak oldu gitti. Zaten her şey zamlandığı için gaza gelip asgari ücreti bu kadar arttırdılar ama şimdi de asgari ücret arttığı için her şey biraz daha uçup gidecek. Sonunda yine asgari ücretliler zarar görecek. Tabi biz daha çok zarar göreceğiz. Ben hiç bir işletmenin çalışanlara %50 zam yapacağını düşünmüyorum. Bize %20 falan yapıp alım gücünü iyice indirecekler. Keşke hiç bir şey zamlanmasa da %3-5 zam yapsalar. Artık bu ülkede yaşamak gerçekten acı veriyor. Sebep olanlara yazıklar olsun.

Zam çözüm değil keşke zam olmasaydı da doları 3-4 liraya dusurselerdi daha çok alım gücü olurdu ama yok...

Git gide tl degersizlestirme politikası...

Elimizde bir avuç demir parayla 32 li tuvalet kağıdı alamiyoruz...

Ben bir avuç demir parayla Amerikadan traktor aldım dediği zaman Atam,1 tl 100 dolar ediyordu şimdi

16.400.000tl 1 dolar ediyor pardon 6 sıfır atıldı....

16.4 an itibariyle fakat alim gücüne vurulursa sıfırın bir önemi yok atılsa da kalsa da durum ne yazık ki bu...

Geri
Üst Alt