Kullanılmayan Araç Aküsü Boşalır mı ?

lHera

Üye
İsim
Semih
Araç
Golf 7 1.4 TSI Highline 125 Ps
Öncelikle Selamlar, Van'da İkamet ediyorum . Havaların soğumasıyla ve kışlık lastik almayı bu sene için düşünmediğimden aracım kapalı garajda kalıyor. Marşa hiç basmadan ortalama ne kadar süre dayanır akü kapalı garaj ortamında. Akü Yeni 2020 de alındı. Haftada veya on günde bi 10 dakika çalıştırmak yeter mi ?

15-20 hatta 30 güne kadar bekleyebilir ancak kısa süreli rölantide çalıştırmak hiçbirşeye yaramadığı gibi zararı da olur. En azından havanın kurak olduğu zamanlarda en azından 20-30 dk'lık belirli bir devirde (~2500 gibi) yolculuklar hem akü sağlığı hemde araç sağlığı için en iyisi olacaktır.

Rolanti'de şarj etmiyor araç, o devir yetersiz geliyor. Fakat akünüz yeni ise bir kış problem olmaz. Aynı şekilde 2019'da aldığım aküm, 2 yıl yurtdışı çalışmalarım süresince ayda bir marş basılmasına ve yerinden kıpırdamamasına rağmen 2021 yazında ilk izmir - muğla sonunda canavar gibi çalışmaya devam ediyor. Gün boyu kontak açık retrofit yapmışlığım var :)

15-20 hatta 30 güne kadar bekleyebilir ancak kısa süreli rölantide çalıştırmak hiçbirşeye yaramadığı gibi zararı da olur. En azından havanın kurak olduğu zamanlarda en azından 20-30 dk'lık belirli bir devirde (~2500 gibi) yolculuklar hem akü sağlığı hemde araç sağlığı için en iyisi olacaktır.
Bu arada aracınızın elektrik tesisatında sonradan yapılmış herhangi birşeyin olmadığını farz ederek yazdım. Sonradan oynamalarda parasitic draw artıp aküyü çok daha hızlı boşaltma olasılığı var.

Bu arada aracınızın elektrik tesisatında sonradan yapılmış herhangi birşeyin olmadığını farz ederek yazdım. Sonradan oynamalarda parasitic draw artıp aküyü çok daha hızlı boşaltma olasılığı var.
Teşekkür ederim , araçta her hangi bir tesisat yok orijinal tamamen hocam

Akünün markası nedir? Akünün üretim tarihi vs. nedir? Normal şartlarda ayda bir kullanmasanız bile motor içi parçalar için bile olsa çalıştırılması tavsiye edilir. Ayrıca lastiklerin yerle temas ettiği yerin değişmesi ve diğer rulmanların yağlanması ve hareket görmesi için bir 10dk lık kısa tur atılırsa faydalı olur.

Benim akü 2019 Varta ve aracı Ocak ayında 22 gün kapalı otoparkta yatırdım Van soğuğunda, araç tak diye ilk marşta çalıştı hocam anladım ki akü sağlamsa korkulduğu kadar boşalmıyor

Benim akü 2019 Varta ve aracı Ocak ayında 22 gün kapalı otoparkta yatırdım Van soğuğunda, araç tak diye ilk marşta çalıştı hocam anladım ki akü sağlamsa korkulduğu kadar boşalmıyor
Van da mı ikamet ediyorsunuz

Ben aracimi garaj a cekiyorum,kendim yurt disinda yasiyorum. ve senede veya 8 ayda bir geliyorum turkiyeye, ve arac tek mars da aliyor masaallah sorunsuz.

Geri
Üst Alt