Start-Stop Sonrasın Gaza Basmam ile Gelen tıRRRRRRR Sesi

Merhaba arkadaşlar,

forumlarda yazmaktan anlamam inş yanlış yere yazmıyorumdur.

Dün akşam benzer sorunu yaşadım. nette ararken bu konu başlığını gördüm. resmen yaşadıklarımın aynısı olduğunu okudum. anlatan ve konuyu açan arkadaşım süper anlatmış. arabam 1.2tsi dsg comfort üzerinde uled far+ büyük ekran medya ve park sensörü ilaveleri var. 2015 nisanda aldım ve 16binde henüz

Dün ilk kez başıma geldi. ve yazılanları okuyunca aklımda bişiyler oluşmaya başladı.

dün gece arabayı 20-30km arası sürerken ışıklata yavaşlamaya başladım. tam durduktan sonra yeşilin yandığını gördüm. tam o saliseler içinde start stop devreye girdi ve araç stop ederken ben gaza bastım. ve bu meşhur tırrrrt sesi geldi sanki marş mototunun dişlisi zaten hareket halinde olan volan dişlisini döndürmeye çalışmış ve iki dişli üst üste binemediği için tırrrrt diye bir ses çıktı gibi geldi bana.

ilk bu sesi duyunca "bir dakika bu ses bizden mi geldi dedim ilk olarak. ardından aynı senaryoyu tekrarladım. yani araba start stop ile stop ederken gaza bastım ve aynı ses tekrar geldi.

şimdi bu sorun için servise gidip gitmemek için kararsızım. nihayetinde 1.5 yılda ilk defa oldu. bana kronik bi sorun gibi geldi. yani parça değişsede bu olacak gibi. sanırım bu sorunu bir sonraki golfte çözerler bizimkiler bu şekilde kalır :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

@Oqur hocam foruma hoş geldiniz öncelikle. Aslında siz kusuru bulmuşsunuz. Bu şekilde serviste yetkili karşısında aynı şeyi yapabilecek olursanız belki çözümü biliyorlardır. Bizi de aydınlatmış olursunuz.

@Meric12 aynı problem bende de mevcut vw genel merkezle görüştüm araçta herhangi bir arıza söz konusu değil aracı böyle kullanabilirsiniz dediler.bende bu sesi duymak istemiyorum bunu nasıl çözüyosanız çözün dedim birşey yapamayız bu aşamada dediler.yok arkadaş ben bunun peşini bırakmayacağım bugün itibariyle davayı açıyorum tüketici mahkemesine

@Oqur

Değerli Hocam 

Geçmiş olsun 

Dilerim başarılı olursunuz ve onlar gidermek istemedikleri bu kusur nedeniyle size tazminat öderler 

Anladigim kadariyla problem dsg olan araclarda. Benim aracim manuel, gecen hafta yolda giderken benim oğlan arkadan uzanip el frenini cekiverirse ne olur diye bir cin fimir geldi aklima. Araba 3-5 km hizla giderken deneme yaptim :) sizin soylediginize benzer bir trrrrrt sesi geldi frenledi ve tekrar saldı. Bu normalmiş, onu biliyorum.

Simdi demem o ki, start stop degil de autohold ile ilgili bir sey de olabilir mi sizin problem? Yani arac tam ben calisayim gaza basti bu yine derken, autohold b.k yeme otur yerine diyecekken vazgecip ne halin varsa gör deyip bu sese sebep uyor olabilir mi acaba?

Gecmis olsun bu arada davanin sinucunu iple cekiyorum.

Işıklarda dururken ve SS devrrdeyken yeşil yanınca hafifçe gaza basıp çektiğimde  (motoru çalıştıracak kadar) de bu sesi duyuyorum. Direk gaza basılı tutup hareket ettiğimde de. 2-3 aydır hiç duymamıştım bugun tekrarladı.

Sonra şunu düşündüm; bu aracın hangi yönleri rakiplerinden önde?

-- malzeme kalitesi (direksiyon değişti)

-- dsg (kavrama değişti)

-- auto hold ve ss (ses var)

-- 2. El değeri (servis kaydı kabardı)

-- güvenlik, tüketim ve tasarım konularında ise şimdilik sorun yok.

@jajaja hocam aynı sorun bende de oldu. Aracı yaklaşık 4 aydır kullanıyorum ve bu süre zarfında 2 veya 3 sefer bu tırr sesini yaptı. Gelen ses sanki bir şey devreye giremiyor veya dişli tam yerine oturmuyor izlenimi veriyor ancak bu sadece 1 snye belkide daha az sürüyor.

Ses tam olarak start stop devrede iken araba stop edip tekrar gaza basıp çalıştığı esnada oluyor ve kesiliyor. Ancak ben bu sesin şu şekilde oluştuğuna kanaat getirdim tabi bu benim fikrim; gaza hafif basıp arabanın çalışması sağlanırsa bu ses geliyor tabi her zaman değil, ancak gaza hafif değilde biraz daha fazla baskı uygularsam bu ses olmuyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@evrenby tecrubelerinizi aktardiginiz icin tesekkur ederiz. konuyla ilgili guzel bulgular paylasmissiniz.

mobil cihazdan tapatalk ile gonderildi..yazim yanlisi icin kusura bakmayin. One Life Thug Life ;)

Anladigim kadariyla problem dsg olan araclarda. Benim aracim manuel, gecen hafta yolda giderken benim oğlan arkadan uzanip el frenini cekiverirse ne olur diye bir cin fimir geldi aklima. Araba 3-5 km hizla giderken deneme yaptim [emoji4] sizin soylediginize benzer bir trrrrrt sesi geldi frenledi ve tekrar saldı. Bu normalmiş, onu biliyorum.Simdi demem o ki, start stop degil de autohold ile ilgili bir sey de olabilir mi sizin problem? Yani arac tam ben calisayim gaza basti bu yine derken, autohold b.k yeme otur yerine diyecekken vazgecip ne halin varsa gör deyip bu sese sebep uyor olabilir mi acaba?

Gecmis olsun bu arada davanin sinucunu iple cekiyorum.
Merhaba,

Bana mantıklı geldi dediğiniz gibi autohold danda benzer ses geliyor. Benim bu problem olduğunda autohold devredeydi.

Artık dikkat ediyorum trafikte. Dolayısı ile sorun olarak bakmıyorum artık. Nihayetinde hiç birşey mükemmel değil. Herşeyin bi zayıf noktası, hatası oluyor. Şuan için beni rahatsız eden arabadan soğutan bi problem değil. Kronik bi sorun olduğu kanaatindeyim.

Saygılar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aracımı 15000 bakımı için Maslak Doğuş'a bıraktım. Bu sorundan da bahsettim. Servis danışmanı zaten bu şikayetin çok geldiğini söyledi. Deneme sürüşü vs gerek yok dediler. Sonrasında arayıp o sesin volan kaynaklı olduğunu, volanın değişeceğini söylediler. İnşallah doğrudur da o ses yok olur.

Bugün servisteki tdı dsg test aracını kullanırken bu sesi bende canlı canlı duymuş oldum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aracımı geçtiğimiz gün Doğuş Oto-Maslak servisten aldım. 03L105266DP Koduyla VOLAN değişimi yapıldı. Araç şu an saat gibi, 2 gündür de o ses yok. Vites geçişlerinde inanılmaz bir fark oluştu.

Kimi servislerde "ses duymadan işlem yapamayız" şeklinde karşılık alan arkadaşlar olmuş. Ben aracımı verirken, bana da aynı karşılık verileceğini düşünerek ümitsiz de olsa sorundan bahsettim. Öğlene doğru arayıp sorunun volandan kaynaklandığını, volan değişeceği için aracın 1 gün sonra verebileceklerini söylediler ve değiştirdiler. Sorun da direkt olarak çözüldü.

@Meric12 aynı ses a3 sedan tdi ında var araç 500 km iken oluştu audiye durumu bildirdim 20 gün sonra üretici firma bu sesin parça değişimi ile engellenmesi mümkün değil dedidi... dedi Audi info yani bozuk sattık tamiride yok demiş oluyorlar 

Audi A3 1.0 tfsi da ayni sorunu yasiyorum, arac 1000km de. Servis e gitip volan konusunu soyleyecegim.. Bakalim be olacak... Su ana kadar sadece dogus oto maslak cozmus gorunuyor

Geri
Üst Alt