Golf 7 1.6 TDI enjektör sorunu - 04L130277D kod

ottomans05

Yeni Üye
İsim
ali
Değerli forum üyeleri 2015 golf 7 1.6 TDI 110 BG aracım var . Geçenlerde aldığım bir yakıtın ardından sabah zor çalışmaya başladı ve soğukken çekişten düşme yakıt sarfiyatında artma ve soğukken yüksek sesli çalışmaya başladı.  3 özel servise ve  1 pompa Ustasına  götürdüm hepsi enjektör dedi yetkili serviste  ise triger seti ve devirdaim su pompası ile yakıt sistem temizleyici uygulanacak . 
eğer temizleyici kurtarmaz ise enjektör değişecek veya revize edilecek başına gelen var mı tecrübelerinizi paylaşabilirseniz  sevinirim .  

08B3D75F-03C9-4AD1-8F50-0B21D6E6CDDB.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ottomans05 Araç kaç bin km de aslında 100 binde bir  ultrasonic temizleme sonrasında  püskürtmede  tıkanıklık varsa nozle değişimi bobinlere bakılır. Nozle sorunlu olduğunda geri dönüş çok olur. 4 / 4 lük olsun derseniz. Riske atmadan kurtarmıyorsa temizlik  4 püskürtme kafası değişir + Filtreyi  2 bakımda bir kesin değiştirin ve kabının dibindeki metal tozlarını pislikleri  mutlaka alın ışık tuttuğunuzda  görürsünüz dipteki pisliği filtreyi taktığınızda tepesine kadar temiz motorin ilave edilsin hava yapmaması için.

Enjektör-püskürtme-600x351.jpg

Upvote 0
@rager007 araç 91.000 km de hocam . Sorunla ilk karşılaşınca yakıttan olduğunu düşünüp hemen filtreyi değiştirdim ve filtre kavanozunu söktürüp temizlettim . Aracı yeni aldım cxx motor denilen motor var  enjektör tamir kiti bulamadık bulunduğum ilde birkaç il dışına da sorduğumda bulamadım. Bu dediğiniz işlemler tamir takım kiti ile mi yoksa normal tüm pompacılardaki Cihazla yapılacak bir işlem midir ?

Upvote 0
@ottomans05 Clha motorla aynı çok fark yok. Enjektörler sökülecek tamamını ultrasonic  temizlemeye koyup tıkanıklığı kimyasal ile giderecekler. Her birini cihaza bağlayıp bobine akım vererek  belirli bir süre  püskürtme değerlerini kontrol edecekler. Tamamında kritik seviyede olursa tüm kafaları değiştirtin fazla ısıya maruz kaldığından günü kurtarırsınız  ama uzun ömürlü olmayabilir. işçilik  her defasında tamir takımı pulu oringleri felan 500 lira fazladan masraf.  Genelde enjektör tamircileri  pompa tamiri de yapıyor.  Bosch servisi varsa direk oraya gidin  daha gelişmiş cihazlarla  müdahale ederler sonuçta birim bosch

Upvote 0
@ottomans05 Clha motorla aynı çok fark yok. Enjektörler sökülecek tamamını ultrasonic  temizlemeye koyup tıkanıklığı kimyasal ile giderecekler. Her birini cihaza bağlayıp bobine akım vererek  belirli bir süre  püskürtme değerlerini kontrol edecekler. Tamamında kritik seviyede olursa tüm kafaları değiştirtin fazla ısıya maruz kaldığından günü kurtarırsınız  ama uzun ömürlü olmayabilir. işçilik  her defasında tamir takımı pulu oringleri felan 500 lira fazladan masraf.  Genelde enjektör tamircileri  pompa tamiri de yapıyor.  Bosch servisi varsa direk oraya gidin  daha gelişmiş cihazlarla  müdahale ederler sonuçta birim bosch
Bu işlemi il dışında yaptırma durumu olabiliyor mu illaki aracın da o anda bulunup araca adaptasyon gibi bir işlem yapılması gerekiyor  mu ? Kafaları değiştirin dediniz mesela komple enjektörü mü kast ediyorsunuz . Boşh servisin pompa ile ilgili olanı ayrı normal bosh car servis de yapabilir mi ?

Upvote 0
@ottomans05 Temizlikten sonra aynı sıralama ile takarsa sorun yok  diğer türlü tekrar 1/2/3/4  birimi tekrardan hangi silindire ne taktıysa onu kodlar  sırayla  taktığını kodlamayı yapmadığını düşünelim  adaptasyon yapılması gerekiyor  devirler arası vuruntuya göre araç yeni harita çıkarıp  değişiklikleri uyguluyor. Kafa nozle  motorun iç yanma odasında ciddi ısılara maruz kalıyor. çıkartıldığında kararma dışında alaşımda ısıdan dolayı bozulma varsa meme püskürtme kanalları verimli olmuyor. incelediklerinde söylerler çıkartılınca komple enjektör değişimi  başlığı bobini kütüğü vs.. hasar olacakta öyle  resimdeki ürün kafası  tamamı değil..   Bosch servislerini arayın olduğunuz ildeki kiminde full donanım varken kimi  basit bakım servisi çıkabilir.  Bosch pompa enjektör servisine gideceksiniz.  Attığım videoda yapılan temizlik işlemleri var. 

bosch-diesel-nozzle-500x500.jpg

Upvote 0
Delphi enjektörler sesli çalışır biraz ama kronik sorunu yoktur. Bu kilometrede bir araçta enjektöre bir şey olacağını düşünmüyorum. Geç çalışma aküden kaynaklıda olabilir..vs birisi log alarak injection değerlerine baksın. Yakıt gitmezse yakıtta göndermez araç sistemler birbirleriyle birleşik çalışır. Dediğim gibi ben sorun olacağını düşünmüyorum.

Upvote 0
@mehmetmert enjektör değerlerini pompacıda mı bakıyorlar özel servislerde de bakılabiliyor mu hocam . Umarım dediğimiz gibidir teşekkür ederim .

Upvote 0
Bu gün servisten arandım yakıt sistem temizleyici ürün geldiğini şöyledirler yarın İçin servise gideceğim sonucu yada yapılan işlemi buradan paylaşırım .

Upvote 0

Bu gün serviste yakıt sistem temizleyici koyuldu enjektör İçin umarım düzelir düzelmez ise dışarda enjektörlüye gidilecek . İşe yarayıp yaramadığını da paylaşacağım yarım depo yakıta bu konuldu umarım işe yarar.

150354F2-5C35-45B6-9B78-AEEF939F3354.jpeg

Upvote 0

Geri
Üst Alt