Kaza yaptım…

Geçmiş olsun, tam anlamıyla görünmez/beklenmedik kaza... 

Ben de karayolunda sahipli bir hayvan kazaya sebebiyet verirse sorumluluk hayvan sahibinin diye biliyorum. Hayvancağız öldü mü? Sormsuz hayvan sahibi geldi mi? Geldiyse tutumu nasıldı? Tutanak tutuldu mu?

Araç içi kameranız var mıydı hocam?

Ucuz atlatmışsınız. Daha hızlı da olabilirdiniz ve hayvana tam ortadan çarpıp ön koltukta yolcunuzla beraber çok ciddi sağlık sorunları yaşayabilirdiniz. Tekrar geçmiş olsun.

Biliyorum çiftçilik çok zor iş ve artık çok masraflı fakat bu tip olayların yaşanmaması için hem zararın karşı taraftan tanzim edilmesi lâzım hem de bunun üzerine ceza kesilmesi lâzım ki bir insanlar hayvanlarını başı boş salarken yüz elli bin defa düşünsün.

EK: Demiryollarından emekli rahmetli dedem "rayların üzerinde dahi hayvan olsa tonlarca ağırlıktaki treni bir anda durduramayacağımız için hayvanları biçer geçerdik ve kanunen haklı taraf biz olduğumuz için makinist veya başka birine herhangi bir yaptırım olmazdı; köylü de suçunu bilirdi" derdi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gecmis olsun oncelikle.

Kasko olsaydi guzel olurdu ama bu hasara dogus yetkili servisin cikaracagi fatura en 40-50 bin. Boyle hafif bir kaza icin kim aracinda bu kadar yuksek hasar kaydi ister bilemedim.

@salih_ist hocam geçmiş olsun öncelikle şimdi bir karar anı var ya trameri vs dert edip sanayide çıkma parçalarla gocukculerle vs bu iş bitecek ya da serviste yüklü bir trameri tercih edip konu kapanacak....Ama benzer bır olay başımdan geçtiği için net olarak şunu diyebiliriim sonuçta bu araba bir gün satılacak....yapılırken yapılmadan kaza anında airbagler direkler değişenler boyananlar hepsini fotoğrafını çekin yedekleyin.....

Salih bey merhabalar, kazanızı gördüm çok geçmiş olsun. Nasıl sorsam bilemedim ama, kazalı taraftaki farda bulunan sinyal lambasının duyuna ihtiyacım var. Benim araçtaki çin'li ledlerden dolayı yapışmış ve çıkartırken duy kırıldı. Mümkün müdür?
Far paramparça olmuş hocam. Parçaları komple çöpe attım. İcinde duy varmiydi hic bilmiyorum valla. Kusura bakmayin.

İneğe birsey oldu mu hocam

Bildigim kadari ile karayoluna cikan başıboş hayvanin sahibininden hasari karsilayabilirsiniz emin degilim

Daha gecen hafta koyde bir tanidigimiz hayvanlari yola cikiyormus evlatlari gibi degerliler ama araba carpsa biz ödüyoruz demisti

Bende hayvanlarinizi basi bos birakmayin yola cikmasin sahip cikin kendinizin ve başkalarının canini yakmayin dedim
İnegin ayakları kırıldı. Mundar olmasin diye hemen kestiler. Zaten bu tür kazalarda olen/kesilen hayvanlari belediye mezbahasi alıyormuş bende yeni öğrendim. Belediyedeki gorevli mal sahibine 2 bin teklif ediyordu yanlis duymadiysam. Mal sahibide 3-4 bin eder diyordu.

Ve evet havyan sahibi karsilayacak muhtemelen. Zaten karakola gidip şikayetçi olduk. Tutanak tutturduk. Araci yaptırıp faturasını savcılığa verecekmişim. Savcilikta arabulucu vasıtasıyla bizimle irtibata gececekmis. Eğer arabulucu işi cozemezse dava acma hakkim varmış. Polis memurunun söyledikleri bu sekilde.

Arkadaşlar iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Bugün aracı kendi ustama gösterdim. Fikir aldım. Aracı servise bırakırsam 25-30 binden asagi çıkmaz dedi. Bu para önce benim cebimden çıkacağı icin altından kalkamam. Ayrica hayvan sahibinin durumu var mi yok mi ne kadarını öder ne zaman öder bir sürü soru işareti vardi kafamda.

Ustam cok eski aile dostumuz. Ezelden beri bütün araçlarımızı ona götürürüz. Kabaca 8 bin civarina hallederim dedi. Bende ona bıraktım. Tampon değişmeyecek. Zaten sadece üst tarafında kırık var. Sıfır gibi yaparım onu dedi. Diğer parçalar cikma orjinal olarak alınacak. Herseyi kendisi halledecek. Arabayi bıraktım zaten ona.

Ben şükrediyorum gerçekten. Çünkü dediğim gibi kavşaktan yeni çıkmıştım ve yavaştım. Ya daha hızlı olsam ya da başka bir arac gelip carpsa? Arabamda ailemde vardı. Annem sag arka koltuktaydi. Kadinda zaten panik atak var. Kazadan sonra sinir krizine girdi. Kalbini tutmaya başladı. Bir yandan onu sakinleştirmeye çalışıyorum bir yandan hayvanin yanına toplanan kalabalik beni çağırıyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Hakikaten verilmiş sadakamız varmış.

Birde soyle bir olay oldu. Bu köylü milleti tam sark kurnazi hakikaten.

Kazadan sonra yoldan gecen köyde kasaplik yapan biri hemen oracıkta kesti hayvani. Sonra da küpeyi cebine koyup gitti. Bende hic anlamam bu işlerden. O yüzden önemsemedim. Polis gelince hayvanın küpesini sordu sahibini bulmak için. Bende kasap aldi dedim. Niye verdin diyor bana. [emoji16] Ne bileyim ben dedim. Anlamam bu işlerden. Polis oradakilere sordu kim bu kasap adi nedir falan? Kimse cevap vermiyor. Yahu kardeşim kimse tanımıyor mu kasabi kim bu? Herkes birbirine bakıyor. Sonra muhtari bulduk ona sorduk. O da ilk basta tanımıyorum deyince polis delirdi. Bak muhtar seni kaymakama sikayet ederim yakarim muhtarlığını deyince hemen söyledi. Sonra aradilar getirttik adami niye aliyorsun kupeyi diye soruyor polis. Adam da diyor ki aliskanlik işte farkinda değilim. [emoji16] velhasil kelam zor bela sahibini bulduk. Yani oradaki polis memuru arkadas olmasaydi tek basima beni yerlerdi orada. [emoji16]

8 bin lira bu kazaya merhem olacaksa ki ? Usta 8 bine eyvalllah yaparım demiş ! 

Ahhh vahhh keşke kasko olsaydı diye dövünecek bi durum yok ? Olan olmuş

Eyyy doguş şu haldeki aracı usta alemi 8000 e adam edecek . Sen 30.000- 35.000 istiyorsun. Üzerine aracın alnında kara leke gibi bu tramer ömür boyu kalacak.

Bundan sonrası için kasko ? 

Gencligimde 2 türlü rüyayla defalarca panikle uyandım.

Birincisi 

Askerliği yapmış oldugum halde , 1-2 yıl  boyunca bir degil toplam 7-8 kere rüyada beni tekrar askere alıyorlar. (İsin garibi her seferinde harbi askerlik yaptığım yere aynı garnizona  gidiyorum. Sesimi çıkarıcam ama nafile!!! ya ben askerligimi yaptım niye beni tekrar buraya getirdiniz ? Bir yanlıslık olmalı ? ... Kabusun böylesi hemde aynı senaryolu farklı zamanlarda 7-8 kere aynı rüya!!

Diger hikaye konumuzla birebir iliskili

2000 model astra aracımın sıfır ayarında oldugu  yıllarda 

Tekrarlayan sekilde 1-2 yıl boyunca rüyalarda  arabayı gece evin önünden hep çaldılar  . Sabah kalkıyorum perdeleri açıyorum araba yok !!!  Yanlız rüyanın final bölümünde çalan şahıslar arabayı  aynen  evin önüne getirip bırakıyorlar ki ? Rüyanın sonunda bi bakmışsın araba yerli yerinde ? 

Kasko ? 

Sahsen Primer sebebim bilinç altı çalınma korkusu!!! 

250 bin lik arabaya 990 lira ak sigorta sınırsız imm eyvallah edip helal ederim tabi.

Yüksek basınc mazot pompasına 17 bin isteyen doguş ya cok akıllı?

Yada kasko şirketleri çok cömert.

Teşekkür ederim arkadaşlar.Araçla ilgili güncellemeleri,masrafları,yapım sonrası fotoları yine buradan paylaşırım.

@salih_ist verilmiş sadakanız varmış. çok geçmiş olsun. 

polis memuruna da teşekkürler. işin içinden biri olarak(veteriner hek.) eğerki kasap başka sahte numara getirse idi yada küpe numarasını tahrip etseydi işiniz zor değil imkansızdı. muhtarı iyiki sıkıştırmış. muhtarların tek korktuğu kişi kaymamkamlardır. muhtarlık celpleri mulki amirin elindedir. suistimal edeni isterse yakar kaymakam.

hayvanın sahibi ile iletişime geçseniz(tel no vardır herhal sizde) de okadar iş dallanıp budaklanmadan parayı ödeseya. arabulucu falan devreye girerse masrafı daha da artar diye korkutursanız belki işin başında öder.

• Beğen
Tepkiler: SCC

Geçmiş olsun hocam. Çıkma parçalarla 10 bin altına biter gibi duruyor. Alt takımda bir sıkıntı yoksa tabi. Satana kadar fotoğraflarını saklamayı ihmal etmeyin. Çok daha büyük bir kaza olabilirdi. Ucuz yırtmışsınız diyelim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen
Tepkiler: SCC

Geri
Üst Alt