Klima kompresörü arızası

@Tulkas hocam cok gecmis olsun. Ümraniye sanayi sitesin faruk oto  klima var.Klima işinde gerçekten iyiler ve yardimci oluyorlar. Fikir almak açisindan yakinsaniz ugramanizi tavsiye ederim. 

Golf7 aracimin klima komp. Sanayide  Yeni Degisti 4500tl 

Moderatör tarafında düzenlendi:
klima komp radyatör gaz dolumu işçilik 13000 tl verdim

Benim aracın klima kompresöründen uğultu şeklinde ses geliyor.. servise tespit ettirdim 26 bin lira sadece kompresör için fiyat verdi.
Üzerine bir de radyatöre parçacık vs gittiyse oda değişecek masraf daha da artar deyince hiç elletmeden servisten çıkardım aracı
Usta bulana kadar bu şekilde bir süre binmenin zararı olur mu arkadaşlar?

Onarım sonrası ekleme:
Klima ustasına götürdüm kompresör kasnağının bilyalarını değiştirdi gaz bastı 950 liraya bitirdi işi.

Triger kayışı sanarak Servise gittiğim için faka basmış oldum. hiç birşey yapmadan tespit ücreti diyerek 900 lira aldılar.
Buraya not düşmüş olayım…

Son düzenleme:
Merhaba, benzer bir sorunu ben de yaşıyorum uzun zamandır. Araç 2014 1.2 tsi.

Şehir içi kullanımda max ac tuşuna basınca arac bir süre sonra soğutmamaya başlıyor. Fan çalışıyor ama pek de soğuk üflemiyor. Ve aracı kapatıp tekrar açınca sorun 3-5 dakikalığına bitiyor.

Uzun yolda bir kere bu sorunu yaşadım ama o zaman aç kapa devam et olayını henüz keşfetmemiştim. Muhtemelen aç kapa yapsam sorun çözülürdü.

Servise sorduğumda bilgisayara bağladık sorun yok dediler. Herhangi bir hata kodu da almadım.

Akü meselesini burda okudum ve aklıma yattı. Aracın aküsü 2016’da serviste değişti. Daha sonra 2020’nin 12. Ayında (varta efb n60) değiştirdim. Bugünlerde ara ara start stop hatası da yazıyor ekranda.

Umarım kompresör değil akü kaynaklıdır.

Benim araç akü konusunda pek şanslı değil anlaşılan. Üstünde gelen akü daha araç 1,5 yaşındayken değişmişti. Şu an takılı olan da 2,5 yıllık.

Akü konusunda bir test ya da başka bir işlem yapmalı mıyım bilemedim. Tavsiyelerinize açığım.

Herkese iyi günler diliyorum. Golf 7 aracımda ara sıra klima kendiliğinden kapanıyor bazen kendi kendine tekrar devreye giriyor. Geçen ay gaz dolumu yaptırdım ondan sonra böyle sorun yaşamaya başladım. Gaz dolumu yaptırdığım yere ve özel servise götürdüğümde büyük ihtimalle klima kompresörünün arızalanmış olabileceği söylendi. Servisle görüştüm klima kompresörüne 11.500tl isteniyor. Bu konuyu tecrübe etmiş kimse var mı acaba?
Ayni problem bende de mevcut ve cikma temiz revize edilmis kompresör degistirme me rağmen halen problem devam ediyor kafasina gore bazen calisiyor bazen evde kimse yok sanirim tekrar degistiricem ben 2000 tl ye almistim klima gazi dahil

bende kisa bir bilgi geçeyim araci aldığımda exper klima soğutması zayif demişti bende klimaciya gittim gaz bastırdım orjinalini bilmediğim için soğutma zayıfmi bilemem şuan soğutuyor

klimaciyla muhabbet ederken bişey öğrendim klimayı yüksek devirde giderken açma dedi ya aracı kenara çek yada iyice yavaşla öyle aç yoksa motoru eline alırsın klima motoru pahalı dedi benden önceki napti bilemem aldığımdan beri dediğini yapıyorum kenara çekip öyle açıyorum sebebi yüksek devirde motor dönerken klimayı açınca doğal olarak klima motoruda birden yüksek hiza maruz kalıyormuş ve bozuluyormuş

bende kisa bir bilgi geçeyim araci aldığımda exper klima soğutması zayif demişti bende klimaciya gittim gaz bastırdım orjinalini bilmediğim için soğutma zayıfmi bilemem şuan soğutuyor

klimaciyla muhabbet ederken bişey öğrendim klimayı yüksek devirde giderken açma dedi ya aracı kenara çek yada iyice yavaşla öyle aç yoksa motoru eline alırsın klima motoru pahalı dedi benden önceki napti bilemem aldığımdan beri dediğini yapıyorum kenara çekip öyle açıyorum sebebi yüksek devirde motor dönerken klimayı açınca doğal olarak klima motoruda birden yüksek hiza maruz kalıyormuş ve bozuluyormuş
Hocam çok bir bilgim yok ama bu tarz laflar bana şehir efsanesi gibi geliyor. Benim de klimayı kontağı kapatmadan kapatan, araba çalıştıktan sonra açan arkadaşlarım var ama bana sorarsan eziyet.

9 seneye yakındır golf kullanıyorum klima yaz kış açıktır, bu tuhaf sorun dışında bir sorun yaşamadım.

@adnan golfgil şehir efsanesi olduğunu düşünüyorsun şuan sorun yaşıyorsun demekki dikkatli kulanmak lazım bazi şeyleri abartmamak kaydıyla mantıklı açıklamalar var tabii klima araç kapatılmadan önce kapatılmali aracin ısısiyla bakteri üremesini önlemek amaçlı diye bişey okumuştum ben öyle yapıyorum klimayı gideceğim yere varmadan önce kapatıyorum aracı ilk aldığımda klimayi açınca kötü koku vardi bi süre daha geldi bayadir koku felan yok mesela

turbo soğuması için bir dakika felan rölantide tutmadan araci stop etmem aracı çalıştırır calistirmaz hareket etmem hareket edince de ısınmadan gaza çok yüklenmem

yaz kış derken kışın klima neden açık olsun ki klima sadece soğutur arti yakıt yakar sürekli kullanmak cebinize zarar vermiyor mu

İyide klima motorunu v kayısı döndürüyor oda araç çalışırken otomatik çalışmış oluyor siz sadece soğutma sistemini devreye alıyorsunuz

@reko klima motoru sürekli dönmez devreye alındığında kasnak ileri doğru hareket edip dönmeye başlar devreden çıkarıldığında geri çeker kendini dönmez soğutma sistemini devreye almak klima motorunun çalışmasıyla oluyor

kafana takılırsa rölantide beklerken yakıt tüketimine bak sonra klimayi aç tüketim artacak klima motoru devreye girince motora yük bindiriyor otomatik yakit artiriyor

Fan çalışıp soğuk üflemiyorsa kompresör değildir. Ufak bir sensör var o olabilir.

@adnan golfgil şehir efsanesi olduğunu düşünüyorsun şuan sorun yaşıyorsun demekki dikkatli kulanmak lazım bazi şeyleri abartmamak kaydıyla mantıklı açıklamalar var tabii klima araç kapatılmadan önce kapatılmali aracin ısısiyla bakteri üremesini önlemek amaçlı diye bişey okumuştum ben öyle yapıyorum klimayı gideceğim yere varmadan önce kapatıyorum aracı ilk aldığımda klimayi açınca kötü koku vardi bi süre daha geldi bayadir koku felan yok mesela

turbo soğuması için bir dakika felan rölantide tutmadan araci stop etmem aracı çalıştırır calistirmaz hareket etmem hareket edince de ısınmadan gaza çok yüklenmem

yaz kış derken kışın klima neden açık olsun ki klima sadece soğutur arti yakıt yakar sürekli kullanmak cebinize zarar vermiyor mu
Hocam Adana’da yaşıyorum burda hava açıksa şubat ayında bile sıcak olur arabanın içi. Klimanın tüketimi çok aşırı arttırdığını sanmıyorum.

Aynı sorun hala devam ediyor. Klima fan herşey düzgün çalışıyor çalışorken güzel de soğutuyor fakat işte kullanırken özellikle şehir içinde arada klima kompresörü duruyor soğutmuyor sanki sadece fan açık gibi, uzun süre çalışmadığı da oluyor böyle zamanlarda. kompresörün durduğunu çalışmadığını anlayabiliyorum sesinden aracın devirinden vesaire.
Geçenlerde klima ustasına uğradım sorundan bahsettim nekadar doğru bilmiyorum ama kronik sorun olduğundan bahsetti klima müşürü ve valfinin değişebileceğini söyledi. Bir passatta da aynısının olduğunu ve Klima valfini temizleyerek sorunun çözüldüğünü de söyledi. Böyle birşey yaptıran oldu mu forumda acaba?

Ayrıca vcds ile hata kodu da görüyorum ben bununla ilgili. Bende çıkan hata kodu bu

Ekli dosyalar

• IMG_20230716_131911.jpg
    IMG_20230716_131911.jpg
    162.8 KB · Görüntüleme: 15

Geri
Üst Alt