Hararetin 90’ı geçmesi normalmi

Mrt34

Yeni Üye
İsim
Mert
Merhaba arkadaşlar bir sorum olacaktı , 2 gün önce 2020 golf 1.5 comfortline ilk senelik bakımına maslak doğuş otomotive götürdüm aracı bakımdan aldıktan sonra yolda gelirken biraz trafiğe girdim hararetin ilk kez 90’ı geçtiğini gördüm 95 gelmişti ama hemen tekrar geri 90’a geldi bu iki kere tekrarladı ,daha sonra acil servisi aradım ama kırmızı olan 130 kadar normal dediler ertesi gün tekrar servise götürdüm havasını almışlar normal dediler bu normalmi sizce , teşekkürler

Eyvallah zaten trafiğe girince 10-15 dk kalınca yapıyor trafikte hemen iniyor, yarın ist-İnegöl’e gidecem eğer orada artmazsa herhangi bir problem yoktur değilmi

@Mrt34 bir sorun olacağını düşünmüyorum. Nitekim servise de tekrardan baktırmışsınız. 
kazasız belasız sürüşler. Hayırlı yolculuklar. 

2015 1.6 tdı golf 60 binde hep yetkili servis bakımlı aracımda geçen gün 100’leri gördü hararet tabi panikle servise gittim hemen servis şefi dedi sakin ol hararet yapmaz bazı rampalarda, devir saati veya hava sıcaklığı yüksek olduğu zamanlar da arabanın saat yönünde kırmızı çizgi olan 130a kadar normal olduğunu söyledi inanamadım tabi araçtan kullanma kılavuzuna bakınca sayfa 342 olması lazım hararet göstergesinin bulunduğu bölümde aynen böyle yazmış fabrika ve bunun bir sorun olmadığını devir daim pompasının elektronik olduğu İçin artış olabileceğini yazmış daha sonra ki günlerde aynı rampada daha sıcak bir havada denedim ama hararet oynamadı kafaya takmayın gayet normal bir durum her zaman da olmaz ama ara ara olabiliyor. 

@Polat_38 sağol daha önce corsa varken çok uğraştım şimdi görünce bir anda korktum açıkçası ama şimdi rahatladım daha öncede belki arada oluyordu ama dikkat etmemiştim bu ara gözüm orada olunca hemen dikkatimi çekiyor

Normal hocam 1.2 tsi aracım var 105 bin km hiç hararet hasamadim genelde sakın kullanırım geçenlerde konusunu da açmıştım dik rampa çıkarken hava icakligi 40 derece 

125 e kadar çıkmış son anda fark ettim hemen mudahele ettik sıcak fani açtım aracı yavaslattim 90 na düştü sonra soluğu serviste aldım fakat normal dendi kitapçığı gösterdiler...

Yine de sıcak havalarda fazla zorlamamak faydalı olacaktır dıe düşündüm yağı ve antifirizı değiştirdim tekrar daha dikkatli davranmaya calsiyorum benim de gözüm hararet göstergesi de artık ne zaman gaza bassam önce göstergeye bakıyorum fakat şimdilik sorun yaşamadım inşallah bir daha gelmez basimiza...

Biraz gazlayinca veya trafikte uzun kalınca yükseldiğini çok gördüm,  ancak herhangi bir problem yaşamadım bende  

Eyvallah zaten trafiğe girince 10-15 dk kalınca yapıyor trafikte hemen iniyor, yarın ist-İnegöl’e gidecem eğer orada artmazsa herhangi bir problem yoktur değilmi
Sorun olmadı dimi hocam ? 

Bugün İnegöl’e geldim yaklaşık 2 saat sürdü İstanbul’da 5-10 dk 2-3 trafik yedim ama çok şükür herhangi bir problem olmadı

• Beğen
Tepkiler: Nfk
Bana servis de demişlerdi size de tavsiyem deneyip rahatlatabilirsiniz mesela hararetin yükseldiğini gördünüz zaman biraz daha sakin bir yol güzergahı kullanıp arabayı sıkıştırın hararet yükselecek fakat siz ayağınızı gazdan çekmeyeceksiniz ona rağmen hararet bi kaç saniye içerisinde tekrar 90a gelip sabitlenecek. Yani hararet 90ı geçince de gaza basmaya devam edin gazdan ayağı çekmeyin hatta dip gaz yapın sıkıştırın yükseldiğini gördüğünüz gibi siz dip gaz yaparken o yükselen hararet tekrar 90a gelip sabitleyecek araba da hızlanmaya devam edecek zaten bu dediğimi görünce bir problem olmadığını Alman mühendislerinin bi icadı olduğunu anlıyorsunuz bu işin 😅

Moderatör tarafında düzenlendi:

@Mrt34 hatta şunu söyleyebilirim yetkili servis de servis şefi bana şunu da söyledi; 1.6 tdı euro6 olan motorların dizel araçların geç ısınmasına çözüm olarak yeni bir teknolojiye geçilmesi, devirdaim pompasının elektronik yapılmış ve bazı sistemlerini de değiştirerek hakikaten araba dizel olmasına rağmen benzinli gibi hemen ısınıyor bu sebepten ötürü hararet göstergesinde 90 yazan gerçek 90 derece değil 130 yazan gerçekten 130 değil, daha düşük değerler fakat gösterge ekranında öyle yazıyor dedi.  Yani hocam kısacası dizel motorlu aracın çabuk ısınması İçin tasarlanmış bi mühendislik yatıyor aslında hararetin oynamasında

Geri
Üst Alt