Golf 8 1.0 e-TSİ yakıt tüketimi.

Bence gayet normal değerler. Aynı güzergahta, 20 km/h ortalama hızda, dizel otomatik Megane4 ile 6 lt/100km tüketim ortalaması ile seyahat ediyordum. Her iki aracı da az yaksın diye kasmadan, sıkmadan, aynı şekilde kullanıyorum daha doğrusu kullanıyordum (Megane4 ü sattım)

Bu ortalama hız isleride matematik +fizik icerir

Her sabah

A aracı

20 km lik güzargahın

İlk 10 km sini full dur kalk ile hep 1-2 viteslerle ortalama hız 12 ile gecen araç
Güzergahın geriye kalan 10 km sinde biraz daha relax trafikli ana yolda 2-3-4 vitesler 24 Ortalama hızla yol alırsa

10+10 km lik bu güzergahta
12+24=36
36/2 = 18 ekran da ort. Hız verisi görür.

B aracı

20 km lik güzergahın tamamını
Esit yogunluklu trafikte 1-2-3 vitesler yine az cok durkalklı sekilde 18 ortalama hızla tamamlarsa
Ekranda ortalama hızı 18 görür.

A aracı 10 litre yakıyorsa
B aracı 8,5 litre yakabilir / yakar ?

Bu hesaplamaları yaptıranlar utansın !!!

Ortalama yakıt için net bir karşılaştırma yapmak cidden çok zor. Hız ortalaması dahi yeterli olmuyor. 20km ortalama süratle gittiğiniz mesafe eğer çok kısa ise motor zengin karışımla yol yapmış ve ortalama fırlamış oluyor. Diğer senaryoda dur kalka çok denk gelmeden sakin sakin yol kat ederek yine 20 km ortalama ile şehir dışı verilerine dahi yakın değerler yakalayabiliyoruz.
Benim yaptığım en gerçekçi karşılaştırma aile dostlarımızla birlikte Antalya ya gittigimiz tatilde oldu. Rota boyunca iki araç konvoy şeklinde neredeyse eşit ağırlıkla yol aldı. 2 kez depolar fullendiginde Bendeki golf 1.0 arkadaşımdaki yeni corsa 1.2 otomatikten her seferinde 4, 4.5lt daha az aldı. Özellikle Konya sonrası tırmanışlarda dsg farkını performans olarak da koymuştu. Eat ister istemez vites düşürürken gecikiyor.

Araç: 1.0 etsi/dsg/life, ortalama hız: 18 km/h (İstanbul şehir içi), ortalama tüketim: 9,1 lt/100 Üçüncü depoda biraz daha ehlileşti gibi. Ortalama hız: 22 Ortalama tüketim: 7,3 (klima sürekli açık)

Araç: 1.0 etsi/dsg/life, ortalama hız: 18 km/h (İstanbul şehir içi), ortalama tüketim: 9,1 lt/100km
Üçüncü depoda biraz daha ehlileşti gibi. Ortalama hız: 22 Ortalama tüketim: 7,3 (klima sürekli açık)

Üçüncü depoda biraz daha ehlileşti gibi. Ortalama hız: 22 Ortalama tüketim: 7,3 (klima sürekli açık)
İstanbul da yaşamıyormusunuz?
Klima neden sürekli açık?

İstanbul da yaşamıyormusunuz?
Klima neden sürekli açık?
Bir haftadır hava çok bunaltıcı ayrıca camları açınca aşırı gürültü oluyor.
Uzun dönemde, 20 km ortalamada 8 litre tüketimim olacak gibi gözüküyor.

Merhabalar,
5. sayfada imp değerlerini paylaşmıştım geçen sene, araç değişti :) aynı yolda gittiğimde yeni etsi motorum da beni çok üzmedi.
Haftasonu gölbaşından çıkıp çevreyolundan eryamana geldi sonuç bu. Umarım 1.0 tsi gibi etsi da üzmeyecek beni :)
Yakıt alımı sonrası da 4-4.4 civarında geziyor ilk 500km.

Ekli dosyalar

• tüketim.jpg
    tüketim.jpg
    137.9 KB · Görüntüleme: 51
Bir arkadaş yazmıştı ayak tepkisi lastik basıncı herşey değiştiriyor. Bir de aynı yolu ben 70 ile giderken 110 ile gidiyor başkası doğal olarak farkediyor. 5in altı kendinizi zorlamıyorsanız bu araba için ideal bence ama istanbul dur kalklarda 7-8+ lar da normal diyebiliyorum gördüğüm.

Aracım 7000 km ye geldi, yakıt yüzde on kadar düştü.
Ortalama hız: 21 km/h
Ortalama tüketim: 7,6 lt/100km

Araçtaki elektrik kısmı pek işe yaramıyor :) dur kalklarda mars dinamosunu desteklediği söyleniyor. Ekstra akü masrafı dışında bize bir faydası yok!

Aracım 7000 km ye geldi, yakıt yüzde on kadar düştü.
Ortalama hız: 21 km/h
Ortalama tüketim: 7,6 lt/100km

Harbi sehiricine örnek reel bir veri
21 ortalama hızla e-tsi bunu yakar
Golf Tsi 8,3/ olur
Tsi tiguan 9,3 olur

Tdi golf net 6 olur. (Hava soguk olmayacak ama)

Kimin ne yaktığını hatim ettik.
Artık

e-tsi / tsi yakıt olarak da %10 farkediyor. Bunu artık kabullenebiliriz.

Tek artısı yeni kasa olması 1.5 alsan eski kasa

Geri
Üst Alt