LZ49 19'' Pretoria & Krom Kaliper

Golfaad

Üye
İsim
Serhan
Merhaba Arkadaşlar,

Gümüş renk Jant ve Siyah kaliper ikilisine son vererek yaza hazırlık yaptık  :p

Genel olarak aracın önceki hali ;

10.JPG

Orijinal Pretoria boya kodu olarak bulabildiğimiz kod ;

image.png

Jantların Before & After pozu 

IMG_5452.JPG

Lift zamanı :)

IMG_5495.JPG

Çelik siboplar takıldı, Balansa hazırlık :)

IMG_5492.JPG

Ve sonuç :)

UJIE5435.JPG

IMG_5557.JPG

IMG_5552.JPG

IMG_5538.JPG

IMG_5543.JPG

Kaliperin eski boyasını boya sökücü , fırça ve zımpara ile temizledikten sonra Krom efekt için siyah zemine boyadım ;

(Balatayı da yanlışlıkla boyamış olduk)

UHWE1212.JPG

O gün bu markayı bulmuştum ve uygulamak için satın aldım ;

IMG_5398.JPG

Ahım şahım krom olmadı ama değişiklik oldu :)

IMG_5414.JPG

IMG_5417.JPG

Dilerseniz jantın boya sürecini aşağıdan izleyebilir;

https://www.instagram.com/s/aGlnaGxpZ2h0OjE4MTc4NTQxNDEwMTA1Nzky?story_media_id=2568305307388528756&igshid=19utnhlwl7383

Kaliperin boya sürecini de aşağıdan izleyebilirsiniz ;

https://www.instagram.com/s/aGlnaGxpZ2h0OjE3OTAyNjUzMzI1OTM0MzQ1?story_media_id=2571913666054482720&igshid=znxlut8wuhs2

IMG_5539.JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba Arkadaşlar,

Gümüş renk Jant ve Siyah kaliper ikilisine son vererek yaza hazırlık yaptık  :p

Genel olarak aracın önceki hali ;

Ekli dosyayı görüntüle 47125

Orijinal Pretoria boya kodu olarak bulabildiğimiz kod ;

Ekli dosyayı görüntüle 47134

Jantların Before & After pozu 

Ekli dosyayı görüntüle 47136

Lift zamanı :)

Ekli dosyayı görüntüle 47138

Çelik siboplar takıldı, Balansa hazırlık :)

Ekli dosyayı görüntüle 47144

Ve sonuç :)

Ekli dosyayı görüntüle 47150

Ekli dosyayı görüntüle 47149

Ekli dosyayı görüntüle 47147

Ekli dosyayı görüntüle 47148

Ekli dosyayı görüntüle 47151

Kaliperin eski boyasını boya sökücü , fırça ve zımpara ile temizledikten sonra Krom efekt için siyah zemine boyadım ;

(Balatayı da yanlışlıkla boyamış olduk)

Ekli dosyayı görüntüle 47126

O gün bu markayı bulmuştum ve uygulamak için satın aldım ;

Ekli dosyayı görüntüle 47127

Ahım şahım krom olmadı ama değişiklik oldu :)

Ekli dosyayı görüntüle 47129

Ekli dosyayı görüntüle 47131

Dilerseniz jantın boya sürecini aşağıdan izleyebilir;

https://www.instagram.com/s/aGlnaGxpZ2h0OjE4MTc4NTQxNDEwMTA1Nzky?story_media_id=2568305307388528756&igshid=19utnhlwl7383

Kaliperin boya sürecini de aşağıdan izleyebilirsiniz ;

https://www.instagram.com/s/aGlnaGxpZ2h0OjE3OTAyNjUzMzI1OTM0MzQ1?story_media_id=2571913666054482720&igshid=znxlut8wuhs2

Ekli dosyayı görüntüle 47146
Instagramda aşama aşama takip ettim, sonuç beklediğim gibi harika oldu maşallah.  (y)

Boyayı kime yaptırdınız ve maliyeti ne oldu acaba, işçilikten memnun kaldınız mı? Yoksa jantı da siz mi boyadınız? :)

Jant boyamayı/boyatmayı düşünenlere herhangi bir tavsiyeniz var mıdır?

Boyayı arkadaşım saolsun dost işi yaptı , bana da boyacıdan boya kodu ile boya almak kaldı :)  İşçilikten memnunum, bir jantta 2 kol arasında vernik akması olmuş onu da düzeltecek ama problem değil.

Kumlama ve Elektrostatik boya yaptıracaktım aslında , yukarıda belirtmemişim jantlarım replika , bu işçiliğin ücretini hakketmediğini düşündüğüm için yaptırmadım , oriijnal jantı boyatacak titiz arkadaşlar için elektrostatik boya önerebilirim.

@frknyldrm @tgun89

Jantları kendim boyadım.

Malzemeler

İnternetten  3 adet gun metal sprey boya + 1 astar +1 vernik 80 lik kuru zımpara 800 lük sulu zımpara 1000 lik sulu zımpara.

Uygulama

Jantlar temizlenir (olabildiğince iyi temizlenir)

80 lik kuru zımparayla derin çizikler zımparalanır (çizmemeye özen gösterin) temizlenir

Jant ve zımpara ıslatılarak 800 lük sulu zımpara uygulanır ( yüzey pürüzsüz olana kadar uygulanır elinizi jantın üstünde gezdirin pürüzleri o şekilde çok rahat farkedersiniz)

Temizlenir 

1000 lik zımpara ve jant ıslatılır yüzey pürüzsüz olana kadar zımparalanır

Temizlenir (çok iyi temizlenmesi gerekir bu aşamada.)

Jant kuruduktan sonra ilk kat tozlama astar atılır. Kuruması beklenir ( ortam şartlarına göre değişkenlik gösterir ben 10 dk bekledim)

İkinci kat astar atılır baskılı . Kuruması beklenir (10 dk bekledim burda da )

Son kat tozlama atılır. Kurumasını bekleyin.

Arkadaşlar burda jantı kontrol ediyoruz çizikler gitmişse istediğiniz kıvamdaysa direk boyaya da bilirsiniz ama ben tekrar 1000 lik zımpara attım sulu sonra boyama kısmına geçtim.

Boyama kısmı... 

Spreyi çalkalıyoruz sürekli 3 ka yeterli oldu bana.

İlk kat tozlama atıyoruz ( 10 dk kuruma) (spreyin ağzını siliyoruz )

İkinci kat baskılı (10 dk kuruma)(spreyin ağzı temizlenir)

Üçüncü kat tozlama ( 10 dk kurumasını bekleyin)

Geldik vernik aşamasına.

Vernikte sertleştirici olduğundan emin oluyoruz. Aldığınız yere özellikle sorun.

İlk kat tozlama ( 10 dk kuruma )

İkinci kat baskılı (10 dk kuruma )

Üçüncü kat tozlama (10 dk kuruma)

Ve işlem tamam .

Bu şekilde kendim boyadım sonuçtan da memnunum ama gerçekten çok yorucu ve emek isteyen bir iş yapıcak olanlar 2 kere düşünsün derim. 

20210518_003552.jpg

Be ğen meee dimmm

İmza kıskanan komşu

Ne oldu benden korkuna artik mahalleye arabayi park etmiyorsun

O arabani cizicemmmm

@Golfaad hocam merhaba bende de  salvador jant var bir tanesini otokingte boyatma hatasına düştüm 3 denemede rengi tutturamadılar tam olarak sizdeki renk benim jant boya kodu nedir acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:
@caglar_61 benim kodum yukarıda da belirttiğim gibi LZ49 , böyle bir durumda 4 jantıda boyatmakta fayda var diye düşünüyorum renk tutma konusunda titizseniz , birde jantınız adı ile yabancı forum vs oralarda boya kodu ayarlayabilirsiniz.

Aklıma gelmedi açıkcası, sonrada yapıştırma kromlar da pek hoşuma gitmiyor açıkcası ancak canlıda birininkini çok beğenirsem olabilir 😁 @Culture33

Harika olmuş. Ellerine sağlık, kazasız belasız binin inşallah. Ben çok beğendim.

@Golfaad elektrostatik boya için yer olarak nereyi önerirsiniz? Bir de bu jantların orjinal boyası elektrostatik şekilde mi yapılıyor biliyor musunuz?

Geri
Üst Alt