SIFIR MI İKİNCİ EL Mİ?

Ben de bu güne kadar daima sıfır araç almış biri olarak, bu sefer tercihimi ikinci elden yana kullandım. Dizel almam gerekiyordu ve sıfırı için bütçem yeterli olmadı.Bu yüzden ikinci el bakmaya başladım. Daha önce ikinci el almadığım için ince eleyip sık dokudum. İkinci el alacaklara faydası olur ve ikinci el konusunda tecrübeli  arkadaşlar da es geçtiğim veya eksik yaptığım bir durum varsa ve  bunu belirtirler diye yazıyorum.

Öncelikle internetten düşük km'li (13.000 km) 2013 model araç buldum.

Aynı şehirden olmasına dikkat ettim.

Sahibini aradım telefonda ön pazarlık yaptık.Araca satıcının evinin bahçesinde baktık.iş yerine de gittik . Yeri yurdu belli iyi birine benziyordu.

Aracın sadece sağ arka çamurluğunda bir karış kadar boya olduğunu ve bunu da sigortadan değil kendi cebinden yetkili servise yaptırdığını söyledi.Resimlere baktım. Önemsiz 3 parmak kadar çökme oluşmuş sürtmeden kaynaklı.  Daha sonra bunu servisten de teyit ettirdim. Zaten kendisi de faturaları göstermişti. 1300 TL'lik işlem yapılmış.

Tramerden kaza sorgulattım. Kayıt temiz çıktı.

Ruhsata bakarak ve yetkili servise sorarak da aracın ilk sahibi olduğunu, plakanın  trafiğe çıktığından beri değişmediğini  ve satıcının adına kayıtlı olduğunu da teyit etmiş bulundum. 

Ayrıca yetkili serviste araca bu güne kadar yapılan bakımların dökümünü de aldım.

e devletten araç bilgilerini kontrol ettirdim.

internet vergi dairesinden aracın ceza ve borçlarını da kontrol ettirdim.

Son olarak expertize de baktırdım. Aynen söylenen dışında bir durum yoktu.i 

Aracı daha teslim almadım, sigortanın pert olan aracımın parasını  yatmasını bekliyorum. Bu hafta içi satışı alacağım inşallah.

Bunların dışında yapabileceğim bir şey var mı? 

Not: İmla ve anlatım  hataları için özür dilerim.Aceleyle yazdım.

@ewdal

Değerli Hocam;

Bağlı bulunduğunuz İlçenin Trafik Amirliğine giderek sorgulatmak.

Burada bekelenmedik bilgilerle karşılaşılabilir.

@silvershadow Onu hiç bilmiyorum. Mesela ne gibi bilgiler çıkıyor orada ?
Değerli Hocam;

Bazı bilgiler online olarak kayıtlara geçmez.

Bu nedenle sadece arcın dosyasının bulunduğu ilçeye ait Trafik tescil amirliğinde sorgulatmak iyidir her zaman

En iyi olsılıkla : 

Bir sorun yok denir.

Olasılıkla:

aracın vergi veya trafik cezaları varsa sahibine ödetilmek suretiyle sizi açıklama ve bir ton yazışmadan kurtarabilir.

En kötüsü:

Bazen inanılmaz hatalar veya bilgi bildiriminde gecikmeler olabiliyor ve siz çalıntı bir aracı almış olabiliyorsunuz.

@silvershadow Bu arada fiyat nasıl sizce ?
Bir huyum vardır.

Her zaman

Pişmiş aşa su katmaktan...

İnsanın aklına işkil sokmaktan  çekinirim

ve her zaman..

Alınmış alınmıştır; ama ucuz ama pahalı

ve daima

Hayırlı olsun derim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@silvershadow Yok daha teslim almadım. Büyük ihtimal yarın devrini alacağım sadece pazarlık yaptık kapora verdik . Sizin fikirlerinizi  önemsiyorum o yüzden sordum. 

Model yılı ve km dışında

1300 TL sağ arka çamurlukta hasar

Tramer kaydı yok.

diğer bilgilere sahip olmadan yorum yapmam zor.

Donanım paket seviyesi nedir?

ekstra donanımı var mıdır?

ilk sahibi mi?

bakımlar yetkili serviste mi yapılmış?

Aksesuar mevcut mu?

Ne renk?

Mümkünse sahibinden ilan linki alabilirsem daha detaylı bilgi verebilirim.

Geri
Üst Alt