Jump to content

Recommended Posts

herkese iyi forumlar . Golf 2018 comfortline 1.4 tsi manuel sahibiyim (60.000 binde )  . Yavastan retrofit işine girdim. Hayırlısıyla bu hafta mib 2 ünite geri görüş kamerası montajımız var . Sırada acc ve r direksiyon düşünüyorum sonrasında jant , aydınlatmaları highlıne a cevırmek istiyorum ama fiyatları beni korkutuyor aceba satıp leona mı yazılsam diyorum. ( en basitinden kablosuz sarj ünitesine bile 1000 tl isteniyor orjınali 2000 tl denildi ) Yakın zamanda bu tarz retrofit yapan arkadaslardan bilgi almak isterim . Parça temini  , montaj  en önemlisi fiyatlar hakkında yada hiç ugrasmayıp satıp leon da sıra beklemek mi ? Kafamda deli sorular 🤔 

tarihinde ilker80 tarafından düzenlendi
cmsarikaya bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hocam, bazı parçalar hariç (Rline direksiyon, Multimedya, Hayalet Gösterge - ki bunlar da alınabilir ama astarı yüzünden pahalıya geliyor) tüm retrofitlerin %98 kaynağı Aliexpress.com. 

Çinliler bu işi çok başarılı bir şekilde yapıyor ve Çin için üretilen D kodlu ürünlerin hepsini ucuza dünyaya dağıtıyorlar. Ayrıca, avrupadan çıkma parça çekenlerde var fakat neredeyse 10 ACC Retrofit'in, 9'u, sensörü Aliexpress'den alıyordur (ben de öyle yaptım). 

Anladığım kadarı ile sizin kafanız karışık. Retrofit yapmaya başlamadan önce bence belirsizliğinizi giderin aklınızdaki. Satacak Leon alacak mısınız? yoksa Golf'ü doldurup Golf 9'a kadar devam mı edeceksiniz. Retrotifi yaptım ertesi gün arabayı sattım derseniz @krym dediği gibi size maddi bir avantaj sağmalaz. 

Retrofit yaparak devam etme kararı alırsanız da, forumda hemen hemen tüm retrofitler için detaylı konular var. Bunları araştırabilirsiniz. Parça kodlarından maliyetlere kadar çoğu şey belirtiliyor. Bir örnek olması için Lane assist sayfasını aşağı ekliyorum: 

frknyldrm, omurkadir ve futwrf bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hocam benden öncekiler çok iyi açıklamış, önce leon konusundaki kararsızlığı ortadan kaldırman lazım. Ayrıca bu retrofit işinin sonu bir türlü gelmiyor. Ben kendi adıma önce dedim ki çift j led olsun yeter. Sonra dedim ki içerde 8 inch ünite olmasın mı CarPlay olmasın mı? Olsun dedim. Onu da yaptırdım sonra dedim ki bu vites kutusunun etrafı niye boş, dolu olsa Işıl Işıl ne güzel olur. Onları yaptırıyorum şimdi. Onlar bitince de jantlar gözüme ilişecek beni büyüt 16 inch comfortline jantından sıkılmadın mı diyecek 😂 sonu yok anlayacağınız 😁

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hocam retrofit işine bir bulaştın mı sürekli birseyler yapasın geliyor. İşin maddi boyutu bir yana dursun, zaman anlaminda da ciddi derecede oyalayici olabiliyor. 

Arabanız da manuelmiş. Manuel arabaya pek çok retrofit yaptıran arkadaş var forumda. Gördüğüm kadarıyla çoğu memnun. Fakat benim şahsi düşüncem manuel bir araca acc, serit takip gibi donanimlari eklemek yerine otomatik bir araba her zaman daha iyidir. Hem 2. El piyasasinda da tercih sebebidir.

Sizin yerinizde olsam yeni leonu ciddi anlamda düşünürdüm. Yeni araba her zaman daha değerlidir benim gözümde. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@ilker80 dediğiniz retrofitlerin çoğunu yapmış biri olarak manüel ile mutlu iseniz retrofit uğraşmayıp leon fr manüel alın derim. Çünkü standart bir golfü yeni leon fr kadar doldurmak epey maliyetli ve uğraşlı olacaktır.

Benim aracım tdi ve dsg golften de memnunum o nedenle manuel fr a hiç niyetlenmedim. style plus da içime sinmedi değiştirmeye değer bulmadım.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: GodThread
      Herkese Merhabalar. Bugün itibari ile aracımdaki retrofit sonrası oluşan tüm eksikleri tamamladım sayılır. Nerdeyse 3-4 aylık bir retrofit süreci hem işimden dolayı hem de pandemi zorluklarından dolayı zamana yaymak zorunda kaldım. O yüzden bu zor dönemde Allah herkesin yardımcısı olsun.
      Zamana yaydığım için uzun bir yazı olabilir. Aracım Golf 7.5 Comfortline 1.6 Dsg. Sürüş modu retrofitini yaparken @forjust1day Tuna abim elinde radar ile benim panjura takalım diyordu orda beni baya bir heveslendirdi. Kendisi anlattı bana accyi kendi konusunu da okuyunca tamam dedim. Resmen düştüm. Daha sonra planımı programımı yaptım o ara @metinkar  metin abim digital klima paneline geçtiği için elinde olan koltuk ısıtma panelini görünce alayım dedim. Sağolsun hemen ayırdı bana. Daha sonra Pedleri aliexpresten sipariş geçtim. Hızlı bir gönderim ile geldi. Pedler geldikten sonra fren pedalına ters yatıp Gw modelime baktım o sırada forumda Acc için gerekli parçalar diye bir konuya denk geldim. Hemen parça numaralarını not aldım. Ve yavaştan siparişlerini geçmeye başladım. Koltuk Döşemelerini ArtCar Cem abinin yanında hallettim. Randevumu da yoğunluğumdan dolayı metin abim aldı. Sağolsun. @seferhasdemir Sefer abimde de 5Q lu 7.5 bcmsi satışa koymuştu onu da almış oldum desteğin için de sağol. Yeni yıla girmeden önce Aliexpresten Gw, Tuş Takımı, Logo, Radar ve Kablo demetlerinin siparişini geçtim. Bu arada montaj ve aktivasyon için Metin abinin ısrarla yönlendirmesi ile Ender Elektronik ten randevumu aldım. Fiyatta uygun almam etkili oldu. Randevu aldığım zaman 2020 Aralıktı, randevu verdikleri tarih 2 Şubat 2021. Parçalarım kazasız belasız geldi. O sırada @CemK abi ile tanıştık muhabbet ettik. Acc aktivasyonları montajı ve püf noktaları hakkında beni baya bir aydınlattı. Radar nasıl doğru takılır diye de bi 5 dk konuştuk bir kaç anısını anlattı iyi ki de söylemiş sonra baya bir yardımcı oldu. Aracı Endere 2 Şubatta bıraktım. Forumda bir arkadaş benden Ender Elektronik ile yazıcağım yazıyı merak ettiğini söylemişti. Ender Konusundan bahsetmem gerekirse öncelikle yapılacak olan işlemler Şu şekilde:
      -Bcm Değişimi Anahtar Kodlanması, Gw Değişimi
      -Acc Montaj ve Aktivasyonu (Parçaları Ben Kendim Götürdüm)
      -Koltuk Isıtma Kabloların Montajı ve Kodlanması (Pedler Mevcuttu Sadece Kablo Tesisatları Çekilecek Kabloları Kendim götürdüm)
      -Arka Ayak Aydınlatmayı Kendileri Yapıcaklar.
      Kurumsal firma, işçiliğine ve desteğinden yana Sahibi Metin Beye de çok teşekkür ederim. Ne zaman gitsem ilgilendiler. Çok yoğun olmalarına rağmen 2-3 defa gittim her seferinde anlayış ile karşılayıp hiç bir kötü muamele görmedim. Fakat randevulu araç veriyorum 1.5 günlük max 2 gün sürecek denilen işleme Salı sabah aracımı bıraktım. Çarşamba öğleden sonra aradım ne zaman teslim alabilriim diye kodlama kısmı kalmış bekliyor dediler. Perşembe günü akşama doğru gelirsen alırsın aracı dediler. İş yoğunluğumdan Cuma günü gidebildim. Cuma öğlen ordaydım. Araç hala bekliyor işlemi bitmemiş o gün kodlamasıydı şuyuydu buyuydu derken anca saat akşam 8.30 da çıkabildim. Kodlama da bir kaç eksiğim ve Lisanslı olan sürüş modunu kullanamayacak şekilde aldım. Bunları not aldım bir kaç gün kullanıp. 
      Randevulu araçlar dururken gelen müşteriyi geri çevirmemek için araya araç alıyorlar bu da programlarını alt üst ediyor. Bir araç aksadığında programda o hafta ve diğer haftalara etki edebiliyor. Oluşan sorunların çözümü de uzayabiliyor bu yüzden. İşleri iyi ama yoğunluk kötü etki ediyor. Gelen müşteriyi de geri çevirmek istemiyorlar haklı olarak bazı işler aksayabilir ve bize yansıyor. Aracı teslim alırken Metin Bey kalibrasyon giderse panoda kalibre edebiliriz, sürüş modu için de tekrar gelmen gerekiyor dedi. Cuma günü acc köprüyü geçmeden kalibrasyonu uçtu zaten. Pazartesi aradım konuştum hafta içi çarşamba günü tekrar aracı götürdüm aşırı yoğunluk vardı gene aracın sürüş modunu bir şekilde göstergeye geldi fakat 5F e multimedyaya yansıtamadık. Kalibrasyonu gene odis üzerinden yapıp geçti. Daha köprüye gelmeden yoğunda bir trafik vardı kalibrasyon uçtu. Kavacık çıkışına gelmeden aracı sağa çektim @HONEY bülent abimin tavsiyesi ile @İlker34 ilker abiye ulaştım tanıştık konuştuk. Taksimde görüştük sürüş moduna ve acc ye baktık ayak üstü. Sürüş modu için bir kaç farklı yöntem denedi ama malesef Gw modelinin sürüş modunda problemli olduğunu söyledi anlattı sonra forumda meetgarage da benzer durumu anlattı forumda sormuştum. Hafta sonu İlker abinin yanına gittim tekrar radar kalibrasyonu için denedik iyice kalibrasyonu yaptık düz duvar aradık baya test yaptık. Sorun yoktu yola çıktım kar yağışından dolayı sensör görüşü yok diye uyarıyı aldım hafta içi kardan dolayı aracı çıkarmadım. Sonra aracı çıkartınca radar kalibrasyonu gene uçmuştu. Enderi aradım tekrardan radar problemli ise yada sorun nerde ise çözüm bulmak için gitmek istedim. Bu arada İlker abi de o ara Ömer radar problemli derlerse sen gitmeden bana uğra bende radar var ben sana radarı vereyim endere öyle git eğer radar değişicek derlerse direk radarı ver taksınlar dedi. Enderi arayınca Pazartesi arayabilir misin dediler. Hay hay pazartesi sabah aradım Ömer bugün gelebilirsen buyur gel dediler. Gittim  aracı aldılar panoyu kurdular lazeride koydular benim radar aşağıya bakıyor. Panjuru çıkarttılar tampona baktılar radar aşağıda sıkıntı var böyle olmaması lazım dediler. Baktık uğraştık çözüm yok radarı takıp çıkarttılar olmuyor. Panjuru 2-3 defa çıkardılar taktılar yok, tampona baktılar yok. Ben o ara telefondan Cem abiye yazdım aradım, İlker abiye fotoğraf attım konuştuk, metin abiye ilettim sağolsun bana Canın acc fotoğrafları attı. İnternete girdim baktım radarlar nasıl duruyor 7.5 da diye çözüm bulamadık. Metin Bey söyledi Ömer dedi Cuma günü acc li araç gelicek ayarladım çağırdım birini dedi karşılaştırıp bakalım diye tamam dedim ben haber veririm diye ilettim. Enderden çıktım saatte geç olmuş radarın kablosunuda takmadılar buji uyarısı ile radar uyarısı ile çıktım. Cem abiyi aradım sağolsun yoğun bile olsa bana ayarladı gel ömer ben bi bakayım kardeşim dedi. Emarda görüştük aracın radarını çıkardı kablosu nerde takmadılar diye sordu ben cevap vericekken Cem abi radarı taktı. Kazık gibi oturdu dümdüz durdu. Ender de radarı düzgün takamamışlar o yüzden sürekli kalibrasyon uçuyor. Ayrıca radar aşağıya baktığı için yüksek araçları görmüyordu. Cem abi gülerek hadi görüşürüz dedi Radar düzgün oturduktan sonra enderi arayıp cuma gelemeyeceğimi ilettim metin beye.
      Hafta sonuna kadar araç böyle devam etti hafta sonu oldu ben yine soluğu ilker abinin yanında aldım. İlker abi ile kalibrasyonu yaptık açıları test ettik. Nazar değmesin Mükemmel oldu   Abi ellerine emeğine sağlık seni uğraştırdım baya   Sonuç olarak böyle yorucu ve uzun bir retrofit anım olmuş oldu baya uzun bir yazı olduğu için kusura bakmayın. Tekrardan ilgi ve alakaları olduğu için konuda geçen abilerime çok teşekkür ederim. Hepsi çok değerli insanlar. Özellikle @HONEY bülent abim benim yaşadığım problemi kendi yaşamış gibi hemen çözüm için aradı gel dedi gidiyoruz baktırcaz dedi ilgin için sağol abi. Çok fazla fotoğraf çekmedim fakat olanları paylaşıyorum.
      Led Stop için de @metinkar abiden çıkan stopları aldım ona da kendi comfort led stoplarımı verdim.
      Şu an da sıra Şerit Takip, Jant, Mubea yay ve Hayalet Gösterge olarak düşünüyorum. Bunları da zamana yayarak yavaş yavaş gerçekleştirmeyi düşünuyorum.
      PARÇA KODLARI veya LİNKLER
      3Q0907530AC GW (Sürüş Modu Sıkıntılı)
      3QF907561D RADAR
      https://tr.aliexpress.com/item/32919022144.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.63e24c4d6Fm1aR     KABLO SETİ LANE ASSİST İLE BERABER OLAN
      5G0959442K TUŞ TAKIMI
      3G0853601 CAM LOGO
      https://tr.aliexpress.com/item/32772802962.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.63e24c4d6Fm1aR KOLTUK ISITMA PEDLERİ VE KABLOLARI
      5Q0937084DH BCM

• Yazan: Hüseyin Koç
      Ürün Adı:  F1 li ACC destekli direksiyon
      Detaylar:  
      Kozmetik açıdan 10/8 ( dökülme, yırtık, çatlak vb durum yoktur)

Radar alıp aracınıza takarsanız ACC sisteminiz hazır olur.

Airbag dahil...

Kendi aracımdan çıkmıştır.
      Fiyat:  2450

• Yazan: Salihb
      Ürün Adı:  golf 7 - 7.5 airbag
      Halı paspas
      Acc direksiyon tuş takımı
      Detaylar:  golf 7.5 aractan sokulmustur.10 bin kmde.r direksiyona geçildiği için.tertemiz problemsizdir
      airbag-1500 tl kapak kablo dahil
      Tuş takımı-600 tl-satıldı
      Paspas 150 tl-satıldı
      Fotoğraf:  

• Yazan: yusuffkayaa
      İyi akşamlar. Bugün OBDEleven ile aracımı kurcalarken 1 tane sorunla karşılaştım. Bir diğeri ise DASHBOARD yazılımını güncelleme nasıl yapılır ? Sadece servisten mi güncelleyebiliriz ya da kendimiz de güncelleme şansımız var mıdır ? Güncelleme hakkında yazan sürümü ve sorunu aşağıya bırakıyorum.

• Yazan: Ender
      Ürün Adı:  Adaptif Hız Sabitlemeli Direksiyon Tuş .Takımı ( ACC ve Wiev Tuşlu) 
      Detaylar:   VW Grubu araçlara ait Direksiyon Kontrol Ünitesidir. Sıfır ürün Temiz ve Sorunsuzdur 
                         Parça Kodu 5G0.959442.AE 
      Fiyat:  600 TL 
      https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-vw-acc-li-direksiyon-tus-takimi-5g0.959.442.ae-818627155/detay/
      Fotoğraf:  

• Yeni Oluştur...