Kazaya Ramak Kala

golfcu91

Üye
İsim
burhan
Merhabalar öncelikle bugün yukarı doğru eğimli viraj çıkarken viraj sonuna doğru araç kafadan kaymaya başladı bildiğin drift yaptım hızım 30 - 40 Anlamadığım şey ASR ve ESP ne işe yarıyor düşük hızda bile kafa gitti 

@golfcu91 Çok düşük hızlarda esp pek müdahele etmiyor (tecrübelerim doğrultusunda yorum yapıyorum). Bunu şöyle tecrübe edebilirsiniz müsait, boş ve trafiğin olmadığı hafif virajlı geniş bir yolda aracın limitlerini zorlamanızdır. Bu konuda deneyimli değilseniz tabiki önermiyorum. Bizim bu golfler ani ağırlık transferinde arkadan koparsa belli bir limite kadar esp devreye girmez siz direksiyonu aksiyönde çevirdiğinizde ve hızınız 50-60 km gibi birşeyse müdahale ediyor çok etkili bir şekilde geri çizginize sokuyor sizi. Ama bu hız çok düşükse genelde devreye girmiyor. Aracı önden koparırsanız hızınız düşükte olsa genelde devreye giriyor (Bunlar benim deneyimleri). Esp nin devreye girmesi için araç birçok sensör  durumunu değerlendiriyor. Bazen ben karda aracı kaydırırken düşük hızlarda esp hiç devreye girmiyor diyebilirim.

Benim tavsiyem her araç sahibi karda ve ıslak zeminde aracının tepkilerini ölçmeli :)  Hazır karda yağdı :)  

Moderatör tarafında düzenlendi:
@golfcu91 lastiklerinizi değiştirin. Güvenlik için abs ve esp lastikler kötü olduktan sonra hiç bir işe yaramaz.

@agacmalzeme @agacmalzeme öncelikle teşekkür ederim tecrubelerinizi paylaştığınız için. ne olduğunu anlamadım saten biranda kendimi drift yaparken buldum Allah tan tam viraj sonu idi

@golfcu91 Mutlaka arka lastiklerinizi de kışlık alın, yoksa Allah korusun bir gün aracın arkasını önünüzde bulabilirsiniz. 

@golfcu91 Kesinlikle set halinde kullanın.. Aynı marka aynı üretim aynı tip aynı km vs gibi durumlara dikkat edin.. Bunlara rağmen aynı sıkıntıyı yaşarsanız lastik basıncı düşmüş olabilir gibi bi silsileye giriyor sıralama

@Franquaz arkalara da takmak şart oldu usta basınç kontrol ettim 35 psi da lakin arkalar yaz olduğu için birde değişmem gerekiyor saten ömrü doldu 

@golfcu91 Her zaman set halinde yapın bu işleri.. Ekonomi olarak bakmayın aman.. Önemli detaylar

Geçmiş olsun hocam

Ayak sağlığı rahat konforlu yürüyüş icin nasil ayakkabi seçiyorsak

Lastikde en önemli parcalardan biri ihmale gelmez

@golfcu91 Çok düşük hızlarda esp pek müdahele etmiyor (tecrübelerim doğrultusunda yorum yapıyorum). Bunu şöyle tecrübe edebilirsiniz müsait, boş ve trafiğin olmadığı hafif virajlı geniş bir yolda aracın limitlerini zorlamanızdır. Bu konuda deneyimli değilseniz tabiki önermiyorum. Bizim bu golfler ani ağırlık transferinde arkadan koparsa belli bir limite kadar esp devreye girmez siz direksiyonu aksiyönde çevirdiğinizde ve hızınız 50-60 km gibi birşeyse müdahale ediyor çok etkili bir şekilde geri çizginize sokuyor sizi. Ama bu hız çok düşükse genelde devreye girmiyor. Aracı önden koparırsanız hızınız düşükte olsa genelde devreye giriyor (Bunlar benim deneyimleri). Esp nin devreye girmesi için araç birçok sensör  durumunu değerlendiriyor. Bazen ben karda aracı kaydırırken düşük hızlarda esp hiç devreye girmiyor diyebilirim.

Benim tavsiyem her araç sahibi karda ve ıslak zeminde aracının tepkilerini ölçmeli :)  Hazır karda yağdı :)  
Haydi o zaman trafiğe kapalı yer bulalım hocam :)

Ben de geçen hafta neredeyse U şeklindeki bir viraja sırf lastikleri denemek için ıslak zeminde biraz hızlı ve sert direksiyon hareketi ile girdim. Tahmin edileceği üzere yanlamasına kaymaya başladık frene bastım ama direksiyon kontrolü neredeyse sıfırlandı. Tam virajın  içinde duvara yandan bodoslama yapışacakken ESP dzzıııırrı zırrtı diye devreye girdi; kurtulduk. Bu da böyle bir anımdır :D

Sonuç:

1. Michelin CC+ ıslak zemin performansı gerçekten kötüymüş ( 2 yıllık lastiklerim).

2. ESP önemli bir donanım.

3. Böyle denemeler şehir içinde viyadük altı U virajlarda yapılmaz.

4. Çok korktum; bu bana yetti. Bir daha yapmam. Islak zeminde efendi olurum artık.

5. Michelin CC+ tavsiye etmiyorum. 

6. Lastik arıyorum.

(Bu arada Michelin CC+ ları gömdüm ama kış performansından gayet memnunun. Ankara'da 3 senedir bana sorun yaşatmadı. Bugün yine fena karlı bir Ankara sabahında beni sıkıntısız iş yerime getirdi. Sadece ıslak zeminde tedirgin eder bazen, o kadar; gerçek kış lastikleri de öyle mi bilmiyorum.. Ayrıca XL olmaları bana gerçek Michelin konforu yaşatmıyor olabilir.)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt