Boya koruma basamakları tavsiye :)

Franquaz

Katılımcı Üye

İsim
Aytek
Selamlar,

Herkes iyidir umarım. Aracımın boya korumasını kendim yapmayı planlıyorum ürün ve basamaklarla ilgili tecrübeli arkadaşların görüşüne ihtiyacım var.. Yaklaşık 1 yıl önce aracıma uygulama yaptırmıştım. Mevcut koruma tavan ve kaputta boncuklanma azalmaya başladı..

Ürünler için tavsiyeniz var ise sevinirim;

İyi forumlar,

Planladığım ürünler ve uygulama şu şekilde;

* Autofinesse citrus power pre wash = Durulama

* Auto glym Magma ( Demir tozu temizliği) = Durulama (Autofinesse iron out magma gibi masum mudur bilemedim)

* AUTO FİNESSE GLİDE KİL KAYDIRICI SPREY 500 ML / Valet pro turuncu kil

* çift kova yıkama ( Meguiars Ultimate wash & wax)

*Gyeon Prep ile uygulama öncesi hazırlama

* Auto Glym SRP ya da bulabilirsem Rejuvenate Auto Finesse ile wax öncesi hazırlama

*Wax a karar veremedim =( Soft 99 Fusso / Authentic / Meguiars Gold Class... tam netleşmedi..

Diğer bi senaryo;

- Citrus Pre wash Autofinesse

-Ultimate wash & wax yıkama

-Iron out (Autofinesse ya da magma)

-Ultimate wash & wax yıkama

- Meguiars Hybrid Clay kit

-SRP ya da Rejuvenate Auto Finesse

- Wax

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam merhaba,

En iyisini yaparsınız kendiniz wax uygulayarak. Sıralama şu şekilde;

Ön yıkama : Auto finesse yerine flowey ev13, valet pro foamula 1 veya valet pro ansf . Yoğun kirli olduğunda flowey b33 bu wax ı elleyeceği için wax uygulamadan önce yada çok yoğun kirli olduğunda

Çift kova yıkama : Cilasız bir şampuan. Nanolex pure, valet pro concentrated gibi

Demirtozu : Valet pro dragons breathe, koch chemie rrr veya flowey r10

Kil (kova şampuanı veya kil kaydırıcı kullanarak) : Aracın durumuna göre değişmekle birlikte 1 sene önce uygulama yapıldığını söylediğiniz için valet pro turuncu veya carpro ultra soft kili

M700 veya M600 temizlik tineri yada olmadı 1:1 IPA ( m700 plastiktede güvenli olduğu için tercih edilmesi daha uygun olur dezavantajı 5lt Lik satılıyor. IPA 1lt bulabilirsiniz.

Wax ın ömründen çalmak istemezseniz srp uygulamadan direk wax uygulayabilirsiniz. ( Wax da beklenti önemli dayanımını parlaklık mı ? Her ikisinde olsun derseniz soft99 kiwami en doğru tercih olur.

Bu arada önerilen ürünler şuanda ülkemizde bulabilecekleriniz arasından seçilmiştir. 

Saygılarımla,

@Franquaz hocam mesajınızı okuyup tam görüşlerimi yazacaktım ki @KaiZeNhocam noktası noktasına tüm detayları aktarmış :) tavsiye ettiği ürünler de gerçekten fp canavarı denebilecek ürünler :) Malum her zaman olduğu gibi günümüzde de yaptığı iş yerine marka sempatisini bakılarak ürün tercih ediliyor :)  ek olarak belirtmeden geçemedim. Yaklaşık 1 sene önce uygulama yaptırdığınızı yazmışsınız. Dayanım anlamında ülkemizde malesef 1 sene gidecek wax yok :) o yüzden yenilerken zemine sürmeyi düşündüğünüz srp tarzı dolgu yapan ürünlerin üstüne bir de dayanımı soft99 authentic gibi çok çok düşük ürünler kullanırsanız araç yüzeyindeki koruma 1 aydan - 2 yıkamadan uzun gitmeyecektir :)  bu anlamda yine sık uygulama yapamıyorsanız bence parlaklıktan taviz verip dayanım beklentisi ile soft99 fusso tarzı ürünlere yönelin. 

@mustafacagri Selamlar,

1 yıl önce seramik uygulaması yaptırdım, 3 yıkamada bir üzerine ıslak cila ile destekledim. Bahsettiğim gibi ürünün etkisi azalmaya başladı.. Uygulama sıklığı açsıından bi sıkıntım yok wax en kalitelisinide alsanız aynı şekilde max ömrü 3 ay uzar diye düşünüyorum genel araştırmamdan da çıkardığım varsayım yorum bu..

Fusso evet öneriliyor düşünmüyor değilim..

@KaiZeN Dayanım önemli, Antalya koşullarında güneşten boyada oluşacak güneş lekeleri solmalar benim korkulu rüyam..

valet pro foamula 1ve bahsettiğiniz diğer ürünler uygulama sonrası wax & boya üzerinde mevcut korumaya zarar veriyor mu?  Snow foam tarzı ürün maalesef kullanamayacağım öyle bir aparatım yok.. Bu yüzden snow foam yerine tavsiyeniz var mıdır ? Snow foam step atlasak? Her hafta aracımı yıkıyorum...

@mustafacagri Selamlar,

1 yıl önce seramik uygulaması yaptırdım, 3 yıkamada bir üzerine ıslak cila ile destekledim. Bahsettiğim gibi ürünün etkisi azalmaya başladı.. Uygulama sıklığı açsıından bi sıkıntım yok wax en kalitelisinide alsanız aynı şekilde max ömrü 3 ay uzar diye düşünüyorum genel araştırmamdan da çıkardığım varsayım yorum bu..

Fusso evet öneriliyor düşünmüyor değilim..
Pardon, seramik uygulaması yapıldığını atlamışım :) wax konusunda evet malesef dayanım olarak 4 ayı geçeni pek göremedim ben de :) Antalyada çetin kış şartları olmadığı için kiwami tavsiye ederim size. Parlaklığı iyidir, dayanım da orta seviyede yani rahatlıkla Antalyada 1.5 ay görür :). Fussoyu ankarada kışlık olarak kullanıyorum. Böyle soğuklar olmasa ben de yüzüne bakmam, parlaklık odaklı waxları kullanırım kışın da  :D

@mustafacagri Ben belirtmedim =) sıkıntı yok.. Meguiars Hybrid Ceramic wax ı kullanmanızı tavsiye ederim şiddetle alttaki ürününüzü desteklemesi adına..

@KaiZeN Dayanım önemli, Antalya koşullarında güneşten boyada oluşacak güneş lekeleri solmalar benim korkulu rüyam..

valet pro foamula 1ve bahsettiğiniz diğer ürünler uygulama sonrası wax & boya üzerinde mevcut korumaya zarar veriyor mu? 
Fusso dayanım açısından en iyisi ama carnabua içerikli wax Lara göre pek bir parlaklık beklemeyin. Ben daha çok kışın uzun ömürlü yazın da parlaklığın ön planda olduğu ürünleri tercih etmeye çalışıyorum. 

Foamula 1, ev13 veya ansf nin korumaya zarar vermez Ph nötr ön yıkama şampuanlarıdır. Aynı şekilde kova şampaunları da .. ilk yazımda da belirttiğim üzere flowey b33 kuvvetlidir ve wax ı eller. Wax uygulama öncesi veya çok kirli olduğunda kullanabilirsiniz. İlaç pompası mı kullanıyorsunuz foam lance mı var bilmiyorum ama b33 ilaç pompası da 1.5 lt ye 30-35ml yeterli gelir. Diğer ön yıkama şampuanlarını 1:10 ile 1:30 a kadar sulandırabilirsiniz aracın kır durumuna göre. 

@mustafacagri Ben belirtmedim =) sıkıntı yok.. Meguiars Hybrid Ceramic wax ı kullanmanızı tavsiye ederim şiddetle alttaki ürününüzü desteklemesi adına..
Meg Hybrid ceramic gerçekten başarılı bir ürün. Fakat klasik Meg fiyat politikası gereği wax fiyatına geliyor :) bu sebeple yine tavsiye üzerine tw dry shine ürününü almıştım yaklaşık çeyreği fiyatına. Bu ürün de baya toparlamıştı yüzeyi

IMG_20201228_153911.jpg

@mustafacagri Haklısınız fiyat $ sağolsun.. Aklımda Autoglym aqua rapid ve Autofinesse aqua nano var emin değilim. Turtle wax aldı arkadaşım kullandı meg yanından geçmez.. Biraz uzaktan :)  Meg Hybrid Ceramic wax uygulaması

OXBH6451.JPG

@mustafacagri Haklısınız fiyat $ sağolsun.. Aklımda Autoglym aqua rapid ve Autofinesse aqua nano var emin değilim. Turtle wax aldı arkadaşım kullandı meg yanından geçmez.. Biraz uzaktan :)  Meg Hybrid Ceramic wax uygulaması

Ekli dosyayı görüntüle 42806
Maşallah hocam :) sizde de biraz marka sempatisi var sanırım :) detailing forumlarında yapılan testleri incelemenizi tavsiye ederim. Zira satış sitelerinde en çok satanlar veya sosyal medyada yere göğe sığdırılamayan ürünler genelde testlerde en çok çuvallayan ve fiyatın hak edemeyen ürünler olarak çıkıyor :D örnek vermek gerekirse bahsettiğim yerlerde yere göğe sığdırılamayan af, meg ve gyeon havlular yerine klin, le, sahara, purestar havlular; autoglym ve cg şampuanları yerine autobrite, Vp ve flowey şampuanların daha sık tercih edilmesi bunlara sadece birkaç örnek :) evet diğerleri de işini yapıyor ama alternatifleri aynı görevi daha uygun fiyatlara yapıyor ve hepsinin ortak yanı uygun fiyata yapanların paketleri daha az cafcaflı ;) Bu anlamda reklam ve ambalaj satış sayısını belirleyen en önemli faktör oluyor malesef :) umarım anlatmak istediğimi ifade edebilmişimdir :)

@mustafacagri Selamlar.. Marka ile ilgili değil tamamen ne demek istediğinizi anlıyorum ama ürünün de hakikaten hakkını yememek lazım. Islak cila olarak TW belki parlaklık veriyordur ama dayanım vs diğer şartlarda  bilemiyorum arkadaşın aracında beni tatmin etmedi.. Bol bol izliyorum o videoları :)

Bindiğimiz arabalar gibi bakmak lazım detay keyif demeden FP olarakta araçlarımızın alternatifleri mevcut tamamen bütçe meselesi. Kullanımı & performansı vb.. Hepsi kaliteli arada bazı ince çizgiler olmalı.

@mustafacagri Selamlar.. Marka ile ilgili değil tamamen ne demek istediğinizi anlıyorum ama ürünün de hakikaten hakkını yememek lazım. Islak cila olarak TW belki parlaklık veriyordur ama dayanım vs diğer şartlarda  bilemiyorum arkadaşın aracında beni tatmin etmedi.. Bol bol izliyorum o videoları :)

Bindiğimiz arabalar gibi bakmak lazım detay keyif demeden FP olarakta araçlarımızın alternatifleri mevcut tamamen bütçe meselesi. Kullanımı & performansı vb.. Hepsi kaliteli arada bazı ince çizgiler olmalı.
Tamamen dostane istişare amaçlı yazıyorum, lütfen yanlış anlaşılmasın :) çevremdeki kişilere de markadansa verdiği faydaya para vermelerini tavsiye ediyorum. Sonuçta her markanın iyi olduğu ürünler mevcut. Bu sebeple söyledim marka durumunu :) mesela lastik parlatıcı anlamında mat final ve dayanım aranıyorsa endurance baya başarılıdır, sonax ile sıkı şekilde yarışır :) tabi bu fiyat aralığını Bi tık çıkarsak @KaiZeNhocamın da kullandığı çok hoş ürün nanolex tire ve yine gyeon tire mevcut. Tamamen beklenti ve bütçe meselesi :)

bu çeşit çeşit ürünleri bizzat yan yana deneyimleyen çok değerli kişiler de var bahsettiğim forumlarda. Bu kişilerin yorumlarıyla fikir sahibi oluyoruz bizler de. Diğer türlü gönül ister ki tüm ürünleri deneyelim görelim ama hem o kadar uygulama yapmak mesele hem de 💵 💶 :D benim araç beyaz olunca parlaklık anlamında ufak farklılıklar gözlüyorum :) renkli araç olsa farklar daha net görülür tabi :D

Tw ürünlerine ben de ön yargılı idim açıkçası :) fakat bu Hybrid serisi ürünleri deneyince bakış açım değişti yenilerini eklemeye başladım :D  elinizdeki Meg ceramic bunlardan aşağı kalmaz tabiki ama elinizdeki ürün bitince bu tarz farklı ürünleri de denemenizi tavsiye ederim. Şahsen niye daha önce denemedim diye düşündüm :)

Keyifli forumlar dilerim :)

@KaiZeN Herhangi bi pompa vs snow foam yapılacak kıvamda ürün kullanmıyorum. Antalya da diğer şehirlerdeki gibi bi ağır kir & tuz vs durumu söz konusu olmuyor.

Autofinesse citrus power ile kir oluşan bögelere uygulayıp duruluyorum akabinde çift kova yöntemini kullanıyorum.

Geri
Üst Alt