Özel Plaka Alma

Aracımın plakasını değiştirmek istiyorum, tecrübelerinize ihtiyacım var. Aklımdaki sorular;

1) Keyfi olarak plaka değişikliği yapılabilir mi ?

2) Aracın el değiştirmesi gibi bir şart var mı ?

3) En önemlisi de 3 harf 2 rakamlı plaka alıcam, ortalama bağış miktarı ne çıkar ?
Merhaba. Benim eşim noter katibi olduğu için bu soruların cevabını istemesem de biliyorum🙂

Keyfi olarak ben plaka değiştirmek istiyorum diyerek plaka değiştiremezseniz. Değiştirmenin farklı yolları var.

Mesela en basit yöntem plakalarımı kaybettim diye başvuru yaparsanız size yeni bir plaka verirler ama bu plakayı seçme şansınız yoktur. Seriden bir plakayı sistem otomatik olarak verir. Seri plakalarda genelde 07 ABC XXX şeklindedir. İstanbul ve Ankara'da serinin ortası BXX  veya CXX oldu galiba. Bunun için de her 2 plakayı da kaybettim demeniz lazım. Tek plaka kaybında yine aynı plaka için basım kağıdı alabilirsiniz.

Diğer bir yöntem arabayı il dışında ikamet eden birine satıp geri almak. Bunun için de 2 sefer satış bedeli ödemeniz ve sigorta yaptırıp iptal ettirmeniz gerekir. Böyle bir durumda  emniyetten plaka ayırtabilirsiniz ama bağış vermeniz gerekir. Bağış miktarı da tabi yerine göre değişiyor, tanıdık varsa da bedava olabiliyor. Biz Golf alacağımızda eşimin mesleki bağından dolayı oğlumunuzun baş harflerini içeren plakayı bedava almıştık ama sonunu seçemedik tabi. Normal şartlarda bin tl'den başlayan bağışlar isteniyormuş. 

Bir de bağış yaptığınızda bile alabileceğiniz plakanın ilk harfi ikametinizin bağlı olduğu ilçe koduna göre çıkar. Bunun için de kodlara internetten bakabilirsiniz.

@Terms Çok teşekkürler hocam.

Aracı henüz dün teslim alabildim o yüzden konusunu açamadım, bugün 1-2 satır yazmayı planlıyorum vakit bulursam. 

Yeni makyajlı kasa 3008 aldım, ilk izlenimim oldukça keyifli. 
Gözünüz aydın Erinç Abi, Allah ağız tadıyla binmeyi nasip etsin.  :sofor:

Görüşlerinizi merakla bekliyoruz.  (y)

@frknyldrm Çok teşekkürler dostum, iyi dileklerini ileten herkese Allah daha güzellerini nasip etsin. 

İkamet değişikliği tek başına bir neden sayılmaz mı plaka değişikliği için? 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selam golfdaşlar ilginç hikayeler varmış. Benim aracın plaka EN, golfümü alırken arkadaş sağolsun plakayı da istiyormusun dedi uğraşmamak için olur dedim. Sonra çocuk oluncada adını ENES koydum iyi denk geldi😀 

2015 de 2 kez 06 UZ plaka almıştım tanıdık sayesinde hiç para ödemedik.Aslında OGZ istiyordum ama O harfiyle başlayan ve biten plaka yokmuş.Sadece ortada O olabiliyor.UZ la yetindik :)

Bana da hep araç kimin yenimi aldın diye sorarlardı bende benim derdim sonra BEN aldım:)  demek çok isterdim fakat hep MTN - KDR - KAR almak istedim ama onlarda bende 9.000₺ istedi bende hiç alamadım... Şimdi bazı illerde arkadaşlara soruyorum sizde plaka hangi harf sırada  diye belki şehir dışı ucuz olur:)  

Geri
Üst Alt