gözümüz aydın bu nasıl saçmalık😂

Bu manuel olayını volkswagen grubu devam ettirecek gibi duruyor. Aynı şeyi Seat Scala’da da yaptılar ve deyim yerindeyse peynir ekmek gibi Scala sattılar. Leon için de geçerli bu. Etrafımda tanıdığım 3 kişi var sıraya yazılan. Arabanın donanımlı olması alanlar için ilk sırada önemli değil isteyen dışardan da doldurabiliyor arabayı çünkü. Acaba golfte yapacaklar mı bunu, sarı sitede bir tane gördüm manuel 450 küsür bindi 😂
Bence kesin yapacaklar hocam. Golf 8 Manuel getirtip, Turkish Line tarzı bir paket yapacaklar. ÖTV'den kurtulmak için. 

Benzeri İsviçre'de var. Swiss Line şeklinde. Olay vergi değil tabiki, güvenlik ekipmanları :)  

Moderatör tarafında düzenlendi:
Manuel Avrupa'da halen çokça tercih edilen bir şanzıman. 2-3 bin birim daha az para verip manuel tercih edilebiliyor. Türkiye'de ise manuel olan araba gitmiyordur, sunroof'u da yoksa o arabaya binilmez gözüyle bakılıyor. 

Hocam sizinle aynı düşünmüyorum son yıllarda satılan araçlara bakıldığı zaman otomatik araçlar önde diye biliyorum.Piyasa yavaş yavaş otomatiğe dönüyor sadece otomobil değil ticari araçlarda bile böyle.Sizin dediğiniz gibi otomatiği avrupa da 2-3 bin farkla alabiliyosundur ama bizde en az 10 bin vermek gerekiyor.

Avrupada, özellikle Almanyada trafikteki arabalarin abartmiyorum %90'i manuel, (son yillarda otomatik biraz cogalmaya basladi ama hala cok az ), ben Türkiyeye gelene kadar cok az otomatik araba kullandim, Range Rover bile manuel satiliyordu.

Amerika ise tam tersi, bir tane manuel araba görmedim, hepsi otomatik

Türkiyede insanlarin cogu araba kullanmayi bilmedigi icin son 15 yilda otomatik tercih ediliyor, eskiden türkiyede de otomatik cok az vardi

Hocam sizinle aynı düşünmüyorum son yıllarda satılan araçlara bakıldığı zaman otomatik araçlar önde diye biliyorum.Piyasa yavaş yavaş otomatiğe dönüyor sadece otomobil değil ticari araçlarda bile böyle.Sizin dediğiniz gibi otomatiği avrupa da 2-3 bin farkla alabiliyosundur ama bizde en az 10 bin vermek gerekiyor.

Hocam ben Avrupa için konuştum. Yoksa Türkiye’de evet otomatik olunca aydınlanma yaşanıyormuş gibi bir algı var ve piyasa kaygısı da bunu tetikliyor.

@xfree37 Hocam siz hele otomatik vitesle bı uzun yola çıkın. Ondan sonra pişmanlığınızı tekrar yazarsınız. Uzun yol dediğim öyle 1-2 saatlik değil İstanbuldan- Kars'a gitmek gibi düşünün. O zaman aklınızda ne manuel kalır ne başka bişey. Emin olun

@krym Doğrudur hocam, vitesli araç kullanımı otomatiğe göre daha çok. Ve çoğunlukla da manuel olarak kullanılan araçlar eski model araçlar. Burda "bazı" insanlar gerek keyfi gerekse "tutku" adına hala eski model (87-88-89-90) model araçları kullanıyorlar ve öyle orası burası dökük şekildede de değil cillop gibi bakıyorlar araçlarına.

Şimdi biraz Araştırdım da abd de %90 larda otomatik kullanımı. ama avrupada daha çok manuel tercih ediliyormuş bizde ise %60 otomatik kullanımı.

avrupa bu konuda neden manueli tercih ediyor diye baktım.İlk şık daha ucuz olması.Adamlar zaten ucuza alıyor bu araçları ama daha da ucuz olsun diyorlar helal olsun valahi takdir ettim ve kendimden utandım..😔Bizde yok otomatik olsun pahalı olsun kafasındayız..

2012 den beri Manuel vites 5. aracımız.

Artık yoruldum. Bir dahakine imkan olursa donanımdan vazgeçip otomatik tercih edeceğim.

Manuel Özellikle 6 vites olunca çok uğraştırıyor.

70 - 80 le 4. Viteste gitmek de hiç olmuyor, hem yakıt ekonomisi hem de motor gürültüsü sebebiyle...

Yani manuel fr yerine dsg style paket bana da daha yakın gelmekte. 

Güç de donanım da bir yere kadar..

Artan trafik yoğunluğu bunu lüksten ziyade bir ihtiyaç haline getirmekte.

Son 20 yilda ekonomik olarak hizli büyüdük (gerci simdi hizlica kücülüyoruz), insanlar zenginlesince trafikteki araba sayisi 5 -7 milyondan 20 milyona cikti, tabi bu süre icersinde insalara araba kullanmayi ögretemedik, insanlar "rahat-kolay-istanbul trafigi bahaneleriyle" otomatik arabalari tercih ediyor, ama gercek cok farkli, bugün otomatik araba olmasa türkiyedeki insalarin %70'i trafige cikamaz.

Avrupada öyle degil, ehliyet sinavini gecmek cok zor, ama egitimi cok iyi veriyorlar, ben alman ehliyetimi aldigimda tam anlamiyla söfördüm, burada malesef 20 yillik söförler bile aslinda araba kullanmayi bilmiyor, cünkü dogru düzgün egitimi yok, ögreten yok, buyüzden kendinilerini gelistiremiyorlar.

Peki amerkalilar niye otomatik kullaniyor? onlarda da mi dogru düzgün egitim yok?

Hayir, amerikalilar otomatik kullanir cünkü onlarin zeka yapisi-düzeyi karisik sistemleri basit olsa bile anlayacak -idame ettirecek kapasitede degil, irkcilik yapmiyorum, adamlar dünyayi yönetseler bile halkinin durumu ortada

Avrupada tabi birde servisler-tamir cok pahali, 2.elde otomatik tutmuyor, buda araba tercihlerini etkiliyor

@palsak İlk sebep arabanın ucuz olması 

İkinci sebep ise sigorta vs yaptırdıklarında daha ucuza mal oluyor. Toptan ucuzluk yanii.

@krym hocam abd olayına katılmıyorum bu benim kişisel görüşüm avrupada ise servis ve tamir konusunda haklısınız bu pahalılık insanları manuele yönlendiriyordur.

Ülkemizde ise eğitim konusunda sizin gibi düşünüyorum.20 yıl kıbrıs da yaşadım ve kıbrıs bence ingiltere gibi herşeyleri oradan alıntıdır yaşam tarzları evleri trafiği filan.Ehliyet alacaksanız yazılı sınav yoktur bizdeki gibi.Araç üzerinde uygulamalı ders verirler sürekli.Öğrenene kadar bu böyle.Bizde yok motor yok trafik bilmem ne sınav tamamen saçmalık bence.Bu bilgiler de gerekli mi gerekli ama direksiyon ve araç kullanmak ve bunu trafikte sorunsuz heyecan yapmadan kullanmak daha önemli bence.

Bence bizdeki otomotik vites li araçların artmasının en büyük sebebi kadınlar bana göre. Çoğu ailenin 2 araba alma ihtimali olmadığı için, benim gibi düşünen binlerce erkek eşler de kullanabilsin diye otomotik araca geçiş yapıyor.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt