4 mevsim lastik önerisi

Dort mevsim lastik diye bir lastik yoktur. ya kislik lastik olur ya mevsimlik.. İsin sakasi bir yana.. Bu urun ne yazin yaz gibi ne de kisin kis gibi davranir.. Tavsiyem yazin yaz kiisn kar lastigi kullanilmasi..

Herseyden kısılabilir ama lastikten asla..

Yorumuma katılmayanlar olacaktır muhakkak ama Crossclimate lastiği kesinlikle önermiyorum, rezil bir lastik.

Kuru yolda performansı çok kötü (normal bir lastiğin patinaj çekmediği zeminde patinaj çekiyor), ıslakta da öyle bir yeteneği var ki (deseninden kaynaklı sanırım) arabayı tavanına kadar çamur yapıyor. Aracınızın aynısından 100 tane olsun, çamurdan tanırsınız arabayı.

4 mevsim lastikleri tamamen para tuzağı olarak görüyorum. Yaz lastiği - kış lastiği alınmalı, gerisi hikaye.

Bridgestone der ki:

Dört Mevsim Lastikleri;

bir yandan ıslak ve kuru zeminde kabul edilebilir bir performans sağlarken, bir yandan da karda iyi çekiş kabiliyeti sunar.

sıcak havada iyi performans gösterirler ama yaz lastiklerinden daha az yol tutarlar ve direksiyon, fren ve viraj alma yetenekleri daha düşüktür. Hafif kış şartlarında kabul edilebilir bir performans sunabilmek ve dişlerin daha uzun süre dayanması için bu özelliklerden biraz fedakarlık edilmesi gereklidir.

kış şartlarında çekiş gücü sağlarlar ama sert kış şartlarında kullanılacak en iyi lastikler değildir. Sert kış havası ile karşı karşıya olan sürücüler, kışın kar lastiklerine geçmeyi düşünebilirler.

yaz ve kış performansının bir karışımını sundukları için genellikle ılıman iklimlerde ve makul sürüş şartlarında sürücüler için iyi bir seçenek olmaktadır.

Hangi lastik olursa olsun yazlık, kış, mevsimlik.. kullanım koşullarına iklimine uyulmak suretiyle, kullanım şekline ve lastikten ne beklediğinizle alakalı araştırarak uygun lastiğe ulaşabilirsiniz.

Bence 4 mevsim lastik olayına girmeyin. 

Birde pek bilinmeyen bir mevzu var arkadaşlar;

Herhangi bir markanın belli bir modelinde ebat değiştikçe lastiğin etiket değerleri değişir. Yani siz misal lassa snoways ten memnunsunuzdur bana tavsiye edersiniz ama benim lastik ölçüm farklı olursa ben o snoways ten iyi veya kötü farklı bir performans alabilirim. Seçerken mutlaka ebatın etiket değerlerini kontrol edin.

4 mevsim lastik olayını ben de sevmiyorum. Kabaca şöyle düşünüyorum: Kışın ayaklarımıza su geçirmesin, ayakalrımız kaymasın diye giydiğimiz botu 35 derecede yazın giymek ve aynı şekilde yazlık terlik-sandaletleri kışın karda giyip kaymamaya çalışmak. Veya baharlık bir ayakkabı ile kışın üşümeden kaymadan ilerleyebilmek veya plajda bu ayakkabı ile günü geçirmek :)   bu anlamda bütçeyi de olumlu etkilemesi anlamında kışlık 15-16 inç teneke seti ve orta seviye kışlık lastik bile 4 mevsim lastikten iyi olacaktır.  4 mevsim lastiğin kışın yaşatacağı sıkıntıyı ve diğer mevsimlerdeki yakıt tüketimi farkıyla rahatlıkla bi teneke jant takımı alınır rahatlıkla :)  

Geri
Üst Alt