Lastik Tercih Anketi

Sizce sessizlik ve konfor ön planda olmak üzere aşağıdaki lastiklerden hangisi tercih etmeliyim?

• Kullanılan toplam oy
    144

Turanza t001 fabrikasyon lastiklerim.. hayatımda bu kadar sert ve sesli bir lastik kullanmamıştım.. 
17" te kullandım şuan 18" te de dediğiniz lastikler var. bütün çukrları yolun sesini aracın sertliğini içimde hissediyorum. Ancak bunlar dezavantajları. İyi yönleri de var kolay kolay eskimez yağmurda bu zamana kadar kullandığım en iyi yol tutuşunu sağlıyor birde baya bir sağlam başka lastik olsaydı aracımda çoktan balon olmuştu fren mesafesi kısa.

@tuncer_2632 henüz 4000 kmydi sanırım yanak diş birleşim yerlerinden çatlamalar oldu şuanda baya kotu durumdalar... yorumunuza kolay eskimez dışında katılıyorum yol tutuş bakımından bir sorun yaşamadım virajları güvenli şekilde alıyor ıslak ve kuru performansı gayet iyi fren mesafeside kısa ama tekrar alırmıyım ? KAPIMA SOKMAM :D  

herkes bridgestonedan dert yanmış fabrikadan çıkış a3 de T005 vardı 46k kullandım ve bir daha bridgestonemu asla.. 2500km önce goodyear ass5 e geçtim ben hayatımda böyle kültür şoku yaşamamıştım..

@reko mükemmel aynı şeyleri yaşamışız 😁
zaten araçlarımız çok konforlu değil birde bu testere lastikle uğraşıyoruz..işin ilginci yeni audi a3 lerde de t005 ler var..425.000tl ver sonra ses  ve konforsuzluk içinde yolculuk et..yeni golftede bu lastikler olabilirmiş..yandık gerçektende..sanırım ucuz oldugu için tercih ediliyor..2015 desatın aldıgım golfte de turanza er300ler vardı ben böyle bir sert lastik görmedim..60000 km de değişmiştim bir 20-30k daha giderdi..tam taksici lastiğiydi (er300 için kullanılan tabirmiş) ..brdigestone dayanıklı ama sert lastik üretiyor yol tutusu frenleme çok iyi değil çok kötü değil dayanıklılık ücreti iyi ama ses konfor kötü.buna göre seçmek lazım bu lastikleri..

Selamlar, 

Arac: golf 7 comfortline 2015

Eski lastikler: michelin green x energy saver 205/55 R16

Yeni lastikler: Bridgestone turanza t005 205/55 R16

Yeni aracim: fiat egea :)

yani demek istiyorum ki,

- bu lastikler o kadar sert ki iceri inanilmaz bir ses aliyor. 

- yoldaki bozukluklari dasagolsun birebir hissediyorsunuz.

- hafif islak bir zeminde arac hizlanamiyor.1.viteste 5bin devirir gormesine ragmen.. 

- kuru zeminden islak zemine gecerken tedirgin oluyorum, cunku hissettiriyor tutunmada fark oldugunu.

Daha dun taktirdim ve bugun bridgestone iletisim merkezini arayip sikayetlerimi belirttim. Cok pismanim, lastikcide michelin olsaydi gozum kapali alirdim. Hala da aklimda almak ama, umarim havalar isininca lastik yumusar. Olmazsa cikartip michelin alacagim gozumu karartip. On takimlari elime alacagim yoksa bu gidisle.
T005 fabrika çıkışı araç üzerinde geldi. Sert ve sesli olduğunu bende farkettim ama benim lastiklerim xl olan model bundan dolayı ne kadar fark oluşur bilmiyorum. Arabayı ilk aldığım gün istanbuldan Ankaraya geldim. İstanbulda yağmurlu , boluda güneşli ve Ankara girişi sağanak yağmurluydu. Yol tutuş anlamında tedirgin edici birşey hissetmedim. Lastikler ilk 500 km rodajından sonra değişiklikler olabilir deniyor. Patinaj konusunda size katılıyorum. Hangi hava koşulu olursa olsun azıcık gaza sert bastığınızda patinaja kalıyor. İlk başta kullanmadan değiştirip satmayı düşünüyordum , sonrasında bakınca baya ödüllü lastik test değerleride güzeldi vazgeçtim. Umarım pişman olmam.

@kutayoksuz selamlar, ben de takildiktan 4 gun sonra yagmurlu, hatta buzlu zemine de girdim. gayet iyiydi tedirgin olmadim. Saniyorum ilk takildigi zaman lastiklerin biraz aşınması gerekiyor. Suan ses ve darbeler haric bir sıkıntım yok.

ocak ayında kış lastiği olarak "Nokian WR Snowproof" aldım. şansıma da bu mevsim pek kış olmadı ya. Çoğunlukla kuru zeminlerde kullandım. En son geçen gün "izmir-ankara" uzun yol yaptım. İzmir taraflarında lastikler bariz şekilde arabanın çekişini törpülüyor gibiydi. Bu lastikler yola fazla yapışıyor sanırım?? hoş fazla da anlamam fakat arabayı sanki arkadan biri çeker gibiydi  :)

arabayı ise "dunlop sportmaxx rt" lastikler ile satın almıştım. bi daha dunlop almam diyebilirim. hem sert hem de acayip sesli lastikler. 40.000 km kadar kullandım. Bir sonraki yaz lastiğimi Nokian seçeceğim. 

@snoppy hocam sanırım aracını a3. Bende de a3 var.Ölçüleriniz nedir bilmiyorum ancak bende dunlop sportmaxx lastiklerden michelin primacy 4 lastiğe geçtim. Resmen dünyam değişti. Lastik ölçülerim 225/45/17

Conti lastik ilk sene performansı çok iyi ancak 2-3-4 yıllarda adeta çöp fren vs hiçbirşey etkili değil.En azından benim tecrübelerim böyle.

@ycetin Sizin yorumlarınız ve tecrübelerinize istinaden sonraki lastiğim büyük ihtimal Primacy 4 225 45 R17 91V olacak(H bulabilirsem H alırım, 91 yerine de 88 bile kurtarır)

2018 kasım ayında Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 -  225/45 R17 91Y  (V Olmadığından Y aldım)
Aldığımda arabam 14.000km ve lastiklerin diş derinliği 7,8mm idi.
26 ay ve 9.000km oldu.
Arabam şuan 23.000Km ve lastiklerin diş derinliği 6,6mm

Bir daha lastik alırsam kesinlikle en iyisi olsun performans olsun demeyeceğim.
Yumuşak olsun konfor olsun frenleme iyi olsun diyeceğim.
1.4 TSI 125 DSG ve şuana kadar 1-2 dakikalığına 200km/s üzerine çıktım o da meraktan.
Genellikle hız kurallarını çiğnememeye gayret ederek kullanıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ycetin benim lastikler de aynı ölçüde hocam. ama ben "Nokian Powerproof " düşünüyorum. Fiyat farkı da malum.

image.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt