Jump to content

Lastik Tercih Anketi (225/45/17)  

105 oy

1. 1. Sizce sessizlik ve konfor ön planda olmak üzere aşağıdaki lastiklerden hangisi tercih etmeliyim?

• Michelin Primacy 4
    • GoodYear Eagle F1 Asymmetric 5
    • ContiSportContact™ 5

Recommended Posts

Arkadaşlar Merhaba,

Lastik tercihi konusunda tecrübelerinizi rica ederim. Seçeneklerim anketteki şekilde bunlar dışında önerisi olan varsa yoruma ekleyebilir.

Herkese teşekkürler.

tarihinde ycetin tarafından düzenlendi
mufayu bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 113
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuda en çok paylaşım yapanlar

Konuda en çok paylaşım yapanlar

En beğenilen yorumlar

@CemK Haklısınız hocam. Fakat geniş kapsamlı inch büyüklüğüne göre bir test yok. 17” , 18” ve 19” olarak değişiyor. Teknik olarak düşününce kauçuk miktarı ve lastik üretim esnasında içinde kullanılan

Arkadaşlar Merhaba, Sonunda lastiklerimi karar verdiğim gibi michelin primacy 4 ile değiştirdim. Kısa mesafe yaptım ancak sessizlik ve konforu tam anlamıyla yakaladım. 

herkes bridgestonedan dert yanmış fabrikadan çıkış a3 de T005 vardı 46k kullandım ve bir daha bridgestonemu asla.. 2500km önce goodyear ass5 e geçtim ben hayatımda böyle kültür şoku yaşamamıştım..

Konudaki görseller

@ali_burkay Öneri için teşekkürler. Hiç incelemediğim bir lastikti. Etiket değerleri dediğiniz şekilde mantıklı duruyor. Özellikle ıslak zeminde A sınıfı görünüyor.

Burada benim için en önemli kriter yol tutuşu ve güvenlik sonrası tabi. Konfor ve yol sesi.

https://m.trendyol.com/nokian/powerproof-225-45-zr17-94y-xl-yaz-lastigi-2020-uretimi-p-46990040?tyutm_source=google&tyutm_medium=cpc&tyutm_campaign=x:home_t:dsa_type:product_oto-aksesuar_productsup_gl_s_&gclid=Cj0KCQiAjKqABhDLARIsABbJrGkOX3nkCyqMzCrVEvwgDd7BX52DeSAuDWRT8EfcNSORrZwIB_cS_h0aAuxiEALw_wcB

ali_burkay bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
On 17.07.2020 at 1:02 PM, ogzogz yazdı:

Lastik yapısının sürüşe etkisi ile ilgili gözlemlerim doğrultusunda..

Lastik alırken (1.6 tdi 205 55 r16 için) hazırladığım, lastik desenlerinin de göründüğü resmi paylaşıyorum.

Lastikler_1-01.thumb.jpeg.b326e9a298790373ae41607e3f5589be.jpeg

Konfor ve sessizlik arayışında mutlaka lastik hamurunun önemi büyük.

Ancak bir diğer etken de lastik desenleri. 

Tercih ettiğim ve (2 seneden fazladır) kullanmakta olduğum Michelin Primacy 4'ün lastik desenine baktığınızda, diğer lastiklerde olan lastiği çevreleyen bütün parçalardan olmadığını görürsünüz. Bu da lastik tabanında lastiğin, aradaki boşluklar ile esnemesine müsaade eder. Tıpkı piyano tuşlarının birbiri ile bağımsız olduğu gibi düşününce, taşlı ve sathi asfaltta yol hissini minimuma indirir.

Lastik çevreleyen birleşik parça yok olduğundan hafif salınım hissettiren bir lastiktir. Bu da konforu sağlamaktadır.

Videoda görüldüğü gibi salınım olduğundan ani manevralarda geç kalmış gibi görünüyor. Ancak  fren konusunda, kayma konusunda sorun yoktur. Salınıma da kısa sürede alışıyorsunuz.

Araca takılan spor yaylar bozuk yollarda zıplama hissi verir. Standart yaylarda ise sönümleme fazla olduğundan spor yaya göre konforludur. Primacy 4'ü standart yaya, diğerlerini de (lastik deseni bakımından) spor yaya benzetebiliriz.

Sakin kullanırım, lastik sessiz olsun, fren iyi olsun, konforlu olsun derseniz şiddetle tavsiyemdir. Bu demek olmuyor ki diğer lastikler kötü.

Arada sert kullanırım ve makasa girerim derseniz( ki tavsiye etmemekle birlikte) Pilot sport ya da  başka lastiklere göz atmanızda fayda var.

tarihinde ogzogz tarafından düzenlendi
ycetin bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@ogzogz bu yazıyı okumuştum. Gayyet açıklayıcı. Esasında daha önce iki kez michelin primacy 4 model lastiği aracımda kullandım. Aradığım sessizlik ve konfor onda mevcut. Ancak ben bu lastiği hep 205/55/16 ölçüleri ile kullandım. Bu sebeple 225/45/17 ölçülerinde değişiklik gösterir mi bilemedim. Yanılmıyorsan hız en deksine göre lastiğin yumuşaklı değeri değişiyormuş.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@ycetin birçok faktöre, kombinasyonlara daha doğrusu lastiğin özelliklerine ve kullanılan teknolojiye bakıyor teknik veriler.

Aşağıdaki linkten primary 4 için 17 ebatı seçerek, aracınızın değerlerine uygun lastiklere bakabilirsiniz. A A 68db seçeneği de var. 

https://www.michelin.com.tr/auto/tyres/michelin-primacy-4

tarihinde ogzogz tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@ycetin benim aracimda takılı 2020 Nisan ayında almıştım michelin primacy 4 lastik 17 inç dijonlara ben çok memnun kalmadım açıkçası çok kayıyor adana cukurova bölgesinde bayiye götürdüm 1 hafta önce kayma ilgili fotograf çekip yazi yazdılar bilgi bekliyorum kabul ederlerse pilotsport bir üst model.lastige geçebilirim farkınını odeyip diye söyledim haber bekliyorum Bridgestone lastikte tercih edebilirsiniz, 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@mehmetyilmaz Belirtmiş olduğunuz şikayeti birkaç forumda daha görmüştüm. Ancak hangi şartlar kaydığı yada kızakladığı çok önemli. Agresif kullanımda mı kayıyor. Yoksa normal yumuşak frenlemede mi? Yada kalkışlarda sarıyor mu?

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben 17"lik jantlarla michelin pilotspot 4 kullanıyordum. 1-2 ay önce 18 inçe geçtim. Michelin'in aynı lastiğini 18"lik alayım dedim, o fiyat ne öyle. Kumho aldım🙂 Lastik piyasası ortada, ayıracak bütçeniz varsa diğer lastiklerle zaman kaybetmeyin hiç.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hocam ben neden spor model lastikleri düşündüğünüzü anlamadım açıkçası, ps4, sc5, asymmetrc5 gibi 

Bunların yerine günlük kullanım için michelin primacy4, premium contact6, efficientgrip, p7 cinturato bakmalısınız. 

Spor lastiklerin çalışma aralığı biraz daha yüksek sıcaklıklarda. Fiyatları da haliyle yüksek. Ayrıca spor lastiklerden konfor ve sessizlik beklemek doğru değil görevleri yol tutmak zaten. 

Bu şartlarda kendi kullandığım primacy4 ve premiumcontact6 için konusursam. Primacy4 bu lastiklern içinde en konforlusu ve sessizi. Ancak yol tutma konusunda dayanımı max 1 sene. Sessizliği ve konforu 3 yıldır değişmedi. Ama yol tutuşu baya azaldı. Premium contact6 sesli, konfor ortalama, yol tutuşu ve lastik dayanımı primacy ye göre daha yüksek. 

Ha her ne olursa olsun continental bu sektörde benim için devdir. Ecocontact bile deli gibi dayanıklı uzun kullanımda. 

Bu da ek bilgilendirme tyrereviews her zaman girer bakarm lastiklerin güncel karşılaştırmalarına

https://www.tyrereviews.com/Article/2020-Latest-17-Summer-Tyre-Test.htm

Musaaksoy ve ycetin bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Michelin primacy 3 olanını almıştım eşimin aracına , 1 sene dolmadan aracı sattığımız için pek bir deneyimimiz olmadı.

Alırken incelediğimde Çok yumuşak bir lastik idi, beklentim yüksekti konforlu ve sessiz olur düşüncesi ile ama çok da hissedemedim o farkı.

Belki o aracı sürekli her gün kullanmadığım için değişimi anlayamamışımdır.

O yüzden ankette oy kullanmadım yanıltıcı olur diye.

ycetin bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, ycetin yazdı:

@Yehanoha hocam aslında primacy4 aklımda olan ilk lastikdi. Son foroumlar testler falan derken allak bullak oldum. Amacım spor şastikten uzak durmak. 

Hocam verdiğiniz 3 seçeneğin 2 si spor lastik. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@ycetin hocam bende primacy4 vardı contipc6 ya geçtim. Ancak şunu söyleyebilirim konfor ve sessizlikse aradığınız primacy 4 tavsiye ederim. Yanak deseni de çok karakteristik bence. 

Pc6 dedigim gibi sağlam sesli yol tutuyor. Hatta imkanınız olursa iki lastiği çıplak elle yanak sertliğine, üstten bastırarak stiffnessına ve omuz kalınlıklarına bakabilirsiniz. O durumda bile primacy4 ben yumusacığım diyor zaten. 

Pc6 ona göre orta sertlikte. Bir dunlop, bridgestone kadar sert değil. 

ycetin bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu konu ile alakalı forumda konu vardı bulamadım.   fiyat performans Michelin Primacy 4  diğer ürünleri alan arkadaşların yorumları vardı .  bir marka da yol sesi diğerinde konfor vs.. 

primacy 4 bence yol sesi -konfor-fp hepsinden yeterince memnun eden bir model .. 

Ya da Nokian  powerproof   birçok yerde yorum olarak primacy 4  aratmadığını  söyleyenler var. Ömür açısından tüm markalardan daha iyidir. özel kauçuk bileşeni vs.. yol sesi daha az ben bunu almayı planlıyorum.   15 yıl 2 aracımda yazlık nokian kullanan birisi olarak yazıyorum kışlıkta en iyi markadır  

10094863843378.jpg

https://urun.n11.com/oto-lastik/nokian-powerproof-22545-zr17-91y-yaz-lastigi-2020-uretimi-P316549486?gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQiAjKqABhDLARIsABbJrGlRumQr9w8Y1FvMPzdVVZg06t-vjpf8AxQl-2KfizZKwYPPgX2jbswaAuqmEALw_wcB

yorumlarda golf için alanlar var.  link ticari amaçlı değildir. istediğiniz yerden alabilirsiniz. 

tarihinde rager007 tarafından düzenlendi
ycetin ve ali_burkay bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, ycetin yazdı:

@Nfk ama hocam bir çok yerde sessiz ve konforlu olduğundan bahsediliyor.

Hocam spor lastik sonuçta. Sessizlik ve konfor beklemek abes olur ki amacı zaten o değil. Umarım kafa karışıklığınız yanlış seçime yol açmaz. 

michelin p4 sizin isteklerinizi karşılar. Ama çabuk deforme oluyor diye biliyorum. Yerinizde olsam continental pc6 alırım. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...