VW Touran 2019 1.5 TSI Motor yag eksiltmesi

izomania

Yeni Üye
İsim
Nihat Kaya
Merhaba arkadaslar ben Belcikada yasiyorum bundan tam 1.5 sene once  vw Touran 1.5 TSI motora sahip araci sifir aldim. Servis bana 30 bin km de ilk bakimin yapilacagini ve yag degisiminin olacagini soyledi.

12bin km de sari yag uyari isigi yandi servisi aradim malum covid den dolayi gidemedim bana uygun yagi alip eklememi soylediler ve fabrikadan eksik yag konulmus olabileceginden bahsettiler bende dediklerini yaptim ve yaklasik 500-600 ml yag ekledim bugun arac 21bin km yine ayni ikaz lambasi yandi ve yine ayni sekilde yag ekledim sevisi aradim benzinli turbo 1.5 tsi motorlarin her 10bin km de boyle yarim litre yag eksiltmesinin cok normal oldugunu soylediler.

Satis oncesi bilgilendirmede boyle birseyden behsetmediler birsuru para veripte sifir arac alacaksin ve her 10bin km de bir yarim litre yag ekleyeceksin cok sacma birsey. Ben acikcasi onlarin verdikleri bilgilere guvenmiyorum ve burada tecrubeli arkadaslarin fikirlerini merak ediyorum.Bir arkadasim ilk servis bakimindan ve yag degisiminden sonra bu sorunlarin ortadan kalkacagini ve hatta yakit tuketiminin bile azalacagindan bahsetti bana nedenini sordugumda yasadigimiz bolgeye uygun yag konulacak ve bu sorunlar ortadan kalkacak dedi.

sifir vw 1.5 TSI araclar gercektende her 10bin km de bir yarim litre yag eksiltirmi yada yakarmi? tavsiyeleriniz ve onerileriniz nelerdir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aynı motorlu golf highline araca sahibim ve bu durumu yazın uzun yoldayken yaşadım, ardından burada paylaşmıştım.

1.5 tsi 150 ps dsg araç. 10700 km de sarı ikazlı (1lt eksiltme durumunda yanar) yağ seviyesini kontrol edin uyarısı verdi.

Yol yardımı aradım ve 1Lt castrol long life 3  5w-30 yağ ile gelip eklediler. 142₺ ödedim.  Sizin 142 € ödemeniz gibi bişey olsa gerek. 

Size hangi viskozite yağ eklediler merakla cevabınızı bekliyorum??? Çünkü bizim motorlarda fabrika dolum 0w-20 var. Bu durumda VW yol yardım farklı bir viskozite de yağ eklemiş oldu. 

Teknik servis sıfır km tsi araçlarda ilk bakıma kadar sıklıkla bu durumun yaşandığını belirtti.  Kuru motorda filtrede emilen yağ motor aksamlarında yer edinen 
yağ eklenen miktarı azaltmış oluyor aracınız 1lt değil 300-400 cc yağ eksiltmiş oluyor aslında sensör 1 lt azalınca uyarı veriyor denildi. Diğer bakımlarda rastlamazsınız kolay kolay denildi. 
 Bir de 0w-20 yağlarda buharlaşma daha çabuk olur 5w-30 kalınlığa göre.

Upvote 0

Aynı motorlu golf highline araca sahibim ve bu durumu yazın uzun yoldayken yaşadım, ardından burada paylaşmıştım.

1.5 tsi 150 ps dsg araç. 10700 km de sarı ikazlı (1lt eksiltme durumunda yanar) yağ seviyesini kontrol edin uyarısı verdi.

Yol yardımı aradım ve 1Lt castrol long life 3  5w-30 yağ ile gelip eklediler. 142₺ ödedim.  Sizin 142 € ödemeniz gibi bişey olsa gerek. 

Size hangi viskozite yağ eklediler merakla cevabınızı bekliyorum??? Çünkü bizim motorlarda fabrika dolum 0w-20 var. Bu durumda VW yol yardım farklı bir viskozite de yağ eklemiş oldu. 

Teknik servis sıfır km tsi araçlarda ilk bakıma kadar sıklıkla bu durumun yaşandığını belirtti.  Kuru motorda filtrede emilen yağ motor aksamlarında yer edinen 
yağ eklenen miktarı azaltmış oluyor aracınız 1lt değil 300-400 cc yağ eksiltmiş oluyor aslında sensör 1 lt azalınca uyarı veriyor denildi. Diğer bakımlarda rastlamazsınız kolay kolay denildi. 
 Bir de 0w-20 yağlarda buharlaşma daha çabuk olur 5w-30 kalınlığa göre.
Merhabalar arkadaşım,

Benim aracimada aynı 1 lire long life III 5w-30 eklediler fakat hepsini değil yaklaşık 0.5 litre diğer yarısını hep arabada taşıyacak ne olur olmaz diye. Ben satin aldigim araca fabrika çıkışı hangi yag konuldugunu bilmiyorum.Bana ilk bakımdan sonra yaşadığınız sorunun ortadan kalkabileceğim söylediler ama tam kesin de kalkar demediler motorun yillanmasi birkaç senelik motor olmasi yada birkac bakimdan sonrada sorun duzelebilirmis.Birde sarı ikaz isigi 1 litre eksilmede yanar diyorsun benim araca bir litre yag konulmadi yarısı kadar konuldu demek ki yarim litre eksilince yanıyor ışık.

Upvote 0
@izomania  Her TSİ motor uygun şartlar oluştuğunda yağ yakar. Motorun karakteristik özelliği bu. Sorun mu derseniz size şu şekilde anlatayım durumu. 

Aracı kullanım şartlarınız aşağıdaki gibi ise ve yağ yakıyorsa 

1-Aracı hiç zorlamıyorsanız

2-Sürdüğünüz güzergah genelde kısa olmayan uzun mesafelerse

3- Çoğu düz yollardan oluşan trafiksiz bir güzargah ise 

4-Zorlu hava şartları olan bir yerde değilseniz (aşırı tozlu,pis,aşırı soğuk vb)

büyük bir ihtimalle aracınızda problem var demektir. Bu etkenlerin bir veya bir kaçının olumsuz olması durumunda  yağ yakmanız  2.000 km de 1L yağ yakmaya kadar normaldir.

Kısa mesafeli sürüş araç yeterli yağ sıcaklığına gelmeden sürekli yapılan sürüşlerdir. Ekmek almaya git gel, İş yeri çok yakın ise oraya git gel  gibi gün içerisinde süreklilik arz eden sürüşler.

Ben kendi sürüş güzergahım da  kısa mesafe sürüş yapan birisiyim. Ve yokuşun çok ve dik yokuşların olduğu bir yerde araç kullanıyorum.Bu kullanım tarzımda 5.000 yada 6.000 km de bir L ye yakın yağ eksiltiyorum. Ancak yaz aylarında daha çok mesafe gitmeme rağmen geneli uzun yol sürüşü olduğundan hiç yağ eksiltmiyorum.

Kararı bu olumsuz şartlar var mı yok mu diyerek verebilirsiniz.
Merhabalar öncelikle yakın mesafeden kastın nedir ben aracımı en cok ise gidip gelmek için kullanıyorum gidis-gelis 20km toplam 40km buda kısa mesafe dediginiz kavramın içine giriyor mu? Birde yağ sıcaklığından anlasilirmi bu yapilan kısa mesafe surusleri yanı yağ sıcaklığı hangi derecelerde ise kısa mesafe sürüşü yapmış oluyorum?

Mesala dün yaklaşık 40km lik ve çoğu otoban olan bir sürüş sonunda yağ sıcaklığı 90-93 derecelerde seyrediyordu. Is mesafem bunun yarısı olduğu için muhtemelen bu sıcaklıklara çıkmıyordur yaklaşık 75-80 derecelerde olur diye tahmin ediyorum açıkçası hiç aklıma gelip de bakmadım.Su an izinliyim ise başladığımda onu da kontrol edeceğim.Birde söylediğiniz etkenlerin bir veye bir kaçının olumsuz olması durumun da 2000km bir 1litre yakması normal diyorsun bana çok geldi 2000km de 1 litre yakması?

Upvote 0
@Seastar76 aynen hatta verdim tepkiynin çok abartılı olduğunu bu yaşadığınız problemin çok doğal olduğunu söylediler bende arac satış öncesi neden tsi motorlarda böyle bir sorun varsa bize söylenmedi dediğimde her motorun aynı olmadığını önceden bilmedikleri birşey içinde sizi bilgilendiremeyeceklerini söylediler.Ben de arabadan soğudum taksidi bittin fazla km yapmamaya özen gösterip başka model araç almayı düşünüyorum.

Upvote 0
@izomania tsi motorların yağ eksiltmesi doğrudur, her marka ve model motor yağ eksiltir az veya fazla buna dizel de dahil fakat dediğiniz rakamlar çok fazla ve aracın sıfır alındığı ve geçmişi de bilindiği için sizin yerinizde olsam iade eder paramın tamamı ya da alabildiğim kadarını alır birdaha da bu markanın önünden geçmem. Sizin 12 binde yağ ışığı yanmış bu konuyla ilgili çok fazla şikayet var 8 hatta 6 binde bir sürekli yağ ışığı yakan araçlar var, bu kabul edilemez sürekli bagajda yağ taşımaya mecbur musunuz? Yasal haklarınız, tüketici hakları iade süreçleri vs ülkenizde nasıl işliyor bilmiyorum fakat çözümü olmayan bir sorun şahsen beni aracımdan soğutur. Geçmiş olsun, gelişmeleri buraya da yazarsanız sevinirim.
Yorumunuz için teşekkürler

Aynen katılıyorum çok paralar veripte birde durmadan araçta yağ taşımak durmadan aklinda acaba eksiltti mi bir açıp konrol edeyim mi dusunmek insanin canini fazlasiyla sıkıyor.Bence de yağ eksiltmesinin geri iade için geçerli bir sebeb olarak kabul edeceklerini sanmıyorum onlar kendilerini bir şekilde güvence altına almışlardır.Ustelik 21bin km de 2. Kez sarı ikaz lambası yandı ve yağ eklendi.Benim aracımin garanti süresi 19.06.20201 bitiyor o zamana kadar da bir sorun çıkaracağını zannetmiyorum garanti biter araç elimde kalır bu zaman zarfi icinde bir kaç keç aynı sorun yada başka sorunlar tekrarlanirsa iade koşullarını soruşturabilirim ama şu anda böyle birşey yapmam dipsiz bir kuyuda iğne aramak gibi olur cunki araç daha ilk bakımı bile görmemiş servis bakımdan sonra düzelebilir diyor bakımda dediğim gibi garanti bitiş zamanlarına dek geliyor ins. duzelir dua etmekten başka birşey gelmiyor elimden.

Bu arada hepinizin yeni yılını kutluyor ilk önce sağlıklı ve mutlu daha sonrada bütün dileklerinizin gerçekleşmesini temenli ediyorum.

Upvote 0
@izomania kısa mesafe surusunu soyle bir kaç örnek vererek açıklayayım. 

Sabah kalktınız1 km oteye ekmek almaya gittiniz geldiniz. Sonra lise is yeriniz 3 km otede oraya gittiniz. Is yerinde isiniz çıktı 5 km lik bir yere gittiniz. Sonra öğle yemeği için 2km ötede bir yere gittiniz. Sonra 5 km ötede is için tekrar gittiniz. Aksam eve gelirken gezmek için 4 km lik bir yere gittiniz . Sonra eve gittiniz.Evden çıktınız ekmek almaya gittiniz . 

Bu surus güzergahı kısa mesafeli suruslerdir. Birde bu güzergahta dik yokuşlar,yoğun trafik ve olumsuz hava koşulları ile araç genelde full dolu olursa aracınız 2.000 km de  1l yağ eksiltebilir. 

Tabi 2000 km de  1l çok uc noktası.  Birde sürekli hızlı kalkış falan bunlar tsi motora yag yaktırır. 

Upvote 0
Türkiye'de neredeyse kimse yaşamayacaktır sanırım çünkü 15binde bir bakıma giriyoruz, 30binde bir bakıma girsek ortalık karışır diye düşünüyorum :)   Oda sıcaklığında pet şişede duran su buharlaşıyor sabah uyandığımızda, yaklaşık 100-110 derece sıcaklıkta çalışan ve 20bin km değişmeyen yağda azalacaktır. Bu yağ yakma touranda daha çok olacaktır çünkü motor bir poloya veye golfe göre çok daha stres altında çalışacak çünkü kasa daha ağır, rüzgar direnci daha fazla...vs. Yüksek tempolu sürüşlerde bu yağ yakma oranını artıracaktır. VW Türkiye 0w20 alt yapısını hala hazırlayamadığı için 5w30'dan devam ediyor bakımlarında... 5w20 daha koruyucu olacaktır ama kağıt üstünde belli olmasada yakıt tüketimini artıracaktır diye düşünüyorum vizkosite farkından. Yasal olarakta sorun yaşayacakalrını düşünmüyorum, kullanma kılavuzunda bile eksiltebileceğini yazıyor açık bir şekilde.

Upvote 0
8 saat önce, mehmetmert yazdı:VW Türkiye 0w20 alt yapısını hala hazırlayamadığı için 5w30'dan devam ediyor bakımlarında...
2021 itibari ile başlayacaklarmış 0w-20 ile bakımlara. Castrol Türkiye böyle bir açıklama yaptı.

Upvote 0
2021 itibari ile başlayacaklarmış 0w-20 ile bakımlara. Castrol Türkiye böyle bir açıklama yaptı.
Daha önce 5w30 kullanılan araca 0w20 nasıl kullanılacak ??

Asıl eksiltme o zaman olur, o iş başta yapılacaktı.

Upvote 0
@bf417 yeni motorlar için diye belirtmemişim. 1.5 tsi için kılavuzda 508 00- 509 00 yani 0w-20 öneriyor, ayrıca yurtdışı forumlarda herkes 0w-20 kullanıyor bu motora.

Upvote 0

Geri
Üst Alt