1.0 TSI DSG Comfortline +sürüş konfor +ışık görüş +8 inch car play android auto aktif ekran

Hocam şu anda piyasadaki durgunluk herkesin malumu bir de sıfır 308 allure sport 1.2 benzinli cam tavanlı araçlar 230 gibi satıldı, bir çok alıcı o araçlara da yöneldi. Aslında  %50 Ötv li araçlarda talep hala var. Ama ötv %80'e çıkınca fiyatın direk 275 bandına gelmesi insanları uzak tutan bir diğer sebep bu sebeple ara fiyatlı araçlarda satış durgunluğunun, genelinde üstünde olduğuna dair yorumlar okudum. Umarım istediğiniz fiyata satarsınız.

Diğer yandan şahsi fikrim sonradan takılabilen ekipman 20 000 liralık bir ekipman dahi olsa sunroof kadar para etmiyor TR şartlarında, çünkü biz full algısında sunroof olan bir milletiz. 

Bu arada benim imzamdaki araçlardan 2.si özel sipariş edilmiş bir araç ve ben 2.el almıştım, aldığım beyefendinin beyanına göre hemen hemen her arayan sunroof sormuş ve kimse almamış bana nasip oldu.

@berreday highlinelarda aranıyor çoğunda var gibi opsiyon olarak eklenmesine rağmen. 308'de cam tavan olması benim için bir şey ifade etmiyor hocam. Önceki arabam Toyota Auris premium paketti, cam tavan ilk başta heveslendirdi ama sonradan keşke olmasaydı dedim. Yazın aşırı sıcak, kışın da tam tersi üstüne perdeden sürekli ses gelirdi 3-4 kere servise gitmeme rağmen sesi kesemediler falan. Açılmayan cam tavanı tercih etmeyi düşünmüyorum bir daha, Auris tecrübem yüzünden :)

Arkadaşlar topraktan ev almayı düşünüyorum firma peşinat istiyor  ama elimde olmadığından aracımı takasa alabileceklerini söylediler. Aracım 2019 midlineplus Opak beyaz 15.000 km ve hatasız. Ekstra olarak cam filmi ve arka park sensörü var. Sensör serviste takıldı. Araca 205k fiyat biçtiler. Sizce bu fiyata vereyim mi? Golf 8 gelince bizim araçların fiyatı artar mı azalır mı? Kendim satsam max 210k ya satabilirim gibi geliyor. Artık yenisi gelmediğinden gerçek fiyatını kestiremiyorum aracın.

@gokhan_ertastr Ben gayrimenkul yatirimcisiyim, size tek tavsiyem "topraktan ev almayin!!". Genellikle firsat dedikleri bos cikar, tapu biryana para bir yana olacak alternatiflere yogunlasin.

Cevremde onlarca topraktan ev almis magdur var, bunlarin icinde akrabasindan-kardesinden alan bile var.

Ülkenin bir gününü bile öngöremiyoruz, insaat maliyetleri günlük artiyor, bankalarin kara listesinde olmayan mütahit yok

Ev almaniz cok mantikli, cünkü suanda satilik evlerin cogu yeni yapilsa maliyetinin altinda, ama bitmis ve depreme dayanikli evlere odaklanmanizi tavsiye ederim

Son olarakta araba takasini dogru düzgün hicbir mütahit kabul etmez.

@krym verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Bu firma İzmir de faaliyet gösteriyor ve 40 yıllık bir geçmişi var. Şu ana kadar 18-20 Kadar proje tamamlamış. Biraz kalbur üstü bir firma diyebilirim. İzmir’in Gaziemir bölgesinde yoğunlukla proje yapan bir firma. Bana güven veriyorlar açıkçası ama yine de tavsiyelerimi dikkate alacağım. Firmanın güveninirliğini araştıracağım başka yöntemler varsa bilmek isterim.

Bayilerde araçları almak isteyenlere çok fazla indirim ve kampanya yapıyorlar geçen hafta tiguan r line için 465 bin tl fiyat aldım. Aradım konuştum 444 bin tl verebileceğimi dönüş yapıcağını söyledi o ara daha dolu olan 3008 gt yi hem dizeldi araç babam için her şey dahil 480 e aldık, adam bize dönüşü 2 gün sonra yaptı satılmadı diye abi dedi 440 bin liraya kadar verebilirim olur gel al dedi. Bayilerdeki yoğunluk da biraz boş aslında arabalar geldikçe bayiler kampanya yapmaya devam ederler bence, piyasa bu haldeyken 2 ay önce cam tavansız comfort golfüm 280 bin tl ederken şu an 230-240 bandına düşmüştür.

@gokhan_ertastr 

40 yillik gecmis ve bitirilen projeler güven vermemeli, suanda  bunlari yazarken kasrsimda 3000 konutluk batik bir projeye bakiyorum camdan :)   bu insaat firmasi milyarlik bir firmaydi, Ali Agaoglu bile devlet olmasa batmisti...

En önemlisi nakit akisidir bu tarz projelerde, nakit akisinda sorun varsa bankalar herseye aninda cöker.

Toprak sahibi kim? Toprak sahibi insaat firmasi degilse tapuyu zaten unutun, cünkü tapu icin anlasma geregi toprak sahiplerinin onayi gerekir ve genellikle birbirlerini yedikleri icin davalik olurlar, tapu-mapu verilmez.

Tahmin ediyorum kredili degil senetle alacaksiniz daireyi, senetlere (avukat birisi varsa daha iyi yanitlar) daire taksiti harici ciro edilemez diye serh düsülmesi lazim, tam olarak nasil oluyor bir avukat daha iyi yanitlar, buradaki amac sizin borclar bitse bile senetleri bankalara rehin birakiyorlar kredi cekmek icin, o kredi de genelde ödenmez. Banka hem evinize cöker hemde sentleri kirdirir, yani hem eviniz gider birde ödediginiz kadar para daha ödemek zorunda kalirsiniz bankaya. Bir tanidigin basina geldi.

Proje cizilmis ve onaylanmis ise "kat irtifakli" tapu alabilirsiniz (arsa firmaya aitse),  insaatin bitmesine gerek yok tapu almak icin, tapuya borcunuz icin ipotek koyulabilir. Ama ipotegin kalkmasi sorun olur, bunuda noter onayli avukatiniz önerecegi bir sözlesme ile garantiye alabilrisiniz. Tapu üstüne sizin borcunuz haric ipotek konulmamasini ve borc bitince ipotegin otomatik kalkmasini garantiye almalisiniz, cok zor bir prosedür, aksi halde tapunuz olsa bile üzerindeki 1. dereceden ipotek yüzünden dairenin sahibi banka olur.

Son olarak tekrar edeyim "topraktan ev alinmaz".

50 tane basiniza gelebilecek sorun yazabilirim buraya, cünkü cevremde malesef cok aci tecrübeler var

En basiti insaat bitse bile insaat kalitesi, proje degisikligi.... gibi bir sürü sorun cikar

Proje degisikligi iskan alamama sorunu getirir ki cok büyük bir sorundur, evin degerini düsürür.

Örnek daireler genellikle göz boyamak icindir, suanda icinde oturdugum daireyi topraktan alan kisiye premiuim mutfak-banyo mobilyasi göstermisler örnek dairede, hepsini 3. sinif dandik kalitesiz yapmislar, ben alinca daireyi hepsini degistirdim, ama alirken ona göre para ödedim.

Uzun oldu, yeride degil kusura bakmayin

@krym tamamdır. Ben bu işe Girmeyeyim madem 😊 çok uzun ve  açıklayıcı bir anlatım olmuş. Teşekkürler, sağ ol..

Geri
Üst Alt