Arka balata bitti bitiyor🤔

hsgur

Üye
İsim
Seçkin
Günaydın, pazar gününün verdiği rehaveti bahane ederek forumda  hiç araştırmadan direkt sormaya karar verdim, cevaplayan da bilip cevaplamayan da sağolsun😉, araç 1.4 TSI 2018 manuel, km:35000.

Arka fren balataları 2-3 mm kaldı, önler hala 9-10 mm civarında. Sebebini merak ediyorum, normal midir?

Diğer araç 2016 model 1,2 TSI DSG ön balatalar henüz değişti, arkalar daha var bitmeye. Çıkamadım işin içinden. Hangisi normal?

Arka balatanın ön balatadan erken bitme olasığı aynı kalitede ve aynı anda takılması halinde imkansız istisnalar ne olabilir dersek araç sıfır alındıysa veya  daha önce ön balatanın değiştirilmediğinden eminseniz o zaman fabrikada ön tarafa daha dayanıklı ürün takılıyor arka balatalarda daha ekonomik modeller tercih ediliyor. Onun harici abs esp disk temizlemeyle bitecek iş değil onun için her gün pistte araç kullanmak lazım, ilk kalkışta park freni geç bırakıyorsa balatayı inceltebilir aklıma başka bir seçenek gelmiyor.

Upvote 0

Auto hold geç bıraktığı için olabilir gibime geliyor. Bu arada arka balatayı konumu gereği rahat göremedim

Upvote 0
2018 1.0 42 bin km de. 

Bakım esnasında arka fren balatalarınız 4-5 bin km de değişmesi gerek denildi.

Önlerde sıkıntı yokmuş
Diğer aracımızı cuma günü lastik değişiminde kontrol ettim, bayağı kalın idi fren balatalar. Ancak Arka diskte hep yüzeysel iz vardı, sanırım el freni kaynaklı...

2013 1.2 tsi 85 bin km de

Daha önce hiç balata değişmedi.

Sanırım belli bir yıldan sonra bu fren balatalarının malzeme kalitesi değişti ???

Upvote 0
Manuel araç için söylüyorum araç yumuşak kalkışlarda auto holdu bırakmıyor resmen illa ayağını net bir şekilde çekeceksin gibi ya da benim sürüş tarzım böyle olduğu için 1.6 tdi kalkışta pek bir güç gerekmiyor ama öyle kalkınca bazen auto holdu bırakmıyor kafası karışıyor galiba. Ondan oluyor olabilir. 

Upvote 0
Arka balatalar auto hold sebebi ile erken aşınıyor diye birkaç yerde okumuştum. Bana da mantıklı gelmişti. Bu çabuk aşınan araçlar yoğun trafikte sürekli auto hold  devreye  girerek kullanılıyor ise bu tezi doğrulayabilir. 

Upvote 0
@Akif Nalca 

@hsgur burada yazılanları okuyunca kendi aracımı balataları kontrol edeyim dedim öndekiler iyi durumda ama arkadakiler incelmiş  görünüyor. Arac 2017 1.0 dsg 27bin kmde

Arka tekerlerde balata uyarısı yok. Bunun dışında ses problemi falan da yaşamadım. Aracı asla limitlerde kullanmam.
Bugün balatalardan emin olmak için ustana gösterdim durumu iyiymiş. Ben ince olan kısmını görebiliyormuşum 🙂

Upvote 0

Geri
Üst Alt