Cam çatlağı yardım

erkanta

Üye
İsim
Erkan
Merhabalar bugün aracıma yolda giderken taş sıçradı ve camı çatlattı. Aracımın kaskosu var ve 16sinda bitiyor ama yenileyeceğim.

Sizlerin fikirlerine ihtiyacım var.

Sizce camı ücretsiz kaskodan değiştirmeli miyim? Yoksa tamir yoluna mı gitmeliyim? Nette biraz baktım carglass adlı firma bu tür catlak onarımı yapıyor. Autoking e mini onarım için götürdüm bana onların yapamayacağını söylediler ve aynı firmayı tavsiye etti görevli arkadaş.

Aklıma takılan soru tremere işliyormuş sanırım butarz kasko kapsamındaki değişimler herkes gibi ben de tremere girsin istemiyorum.

(Çatlak 1 lira boyutunda yildiz biçiminde, tam gözümün önünde)

@realunreal hocam bendeki takıntı değil. Millet takmış durumda bu hususa.

Zaten piyasanın durumu da ortada! aracı değiştirme şansımız gün geçtikçe azalıyor. Yeni bir golfe 350-400 bin veremeyiz. 

Benimkisi merak. Mini onarımı tremere işlemiyorlar, millette artık takmıyor tamponda boya varmişa. Bu durum da biraz öyle gibi. Bazı firmalar yansıtıyor bazıları yansıtmıyor garip bir durum.

Upvote 0
@Salih Sayın hocam satmadığım ve baya bir süre satamayacağım için sorun yok :) Hem bütün bakımları serviste yaptırdım, bu işlemi de serviste yaptırmak istiyorum. Aklı olan zaten servisten öğrenir vakti gelince. Orda herşey şeffaf. 

Konuya dönecek olursak ptesi ilk iş servisi arayıp soracam. Tamir falan yalan anladığım kadarıyla komple değişecek.

Upvote 0
@erkanta cam tamiri diye bir şey yok . Sadece yürümesini engellerler.Hasar görüş alanınızda ise muayeneden geçmez. ( Geçmiyormuş diyelim) 

Upvote 0
Foto da çektim 50 kuruş koydum referans olsun diye. 1 liradan bile küçük yıldız biçiminde çatlak. Tekrar bakıp değerlendirebilirseniz çok sevinirim. Belki tamir ümidi vardır. CARGLASS gibi yerlerde 160 tl yazıyor tamir.

3.JPG

4.JPG

51.jpg

21.jpg

11.jpg

Upvote 0
3 ay önce öncamı değiştirdim kaskodan, 2750 TL tuttu. Cam işi şakaya gelmez, çatlak en umulmadık zamanda büyür hatta cam parçalanır mazallah daha büyük zarara uğramanız söz konusu.  Serviste yoğunluk vardı 1 hafta çatlak camla gezmek zorunda kaldım ama diken üstündeydim :) Şehir içinde düşük hızlardayken bile  her kasisten geçişte, her çukura girişimde beni psikolojik olarak kötü etkiliyordu, bu bile yetti bana. Kaskonun süresi dolmadan ayın 16'sından önce değiştirin derim, aksi halde önümüzdeki 1 yıl için elde edeceğiniz ücretsiz cam değiştirme hakkınızdan olacaksınız.

Upvote 0
Foto da çektim 50 kuruş koydum referans olsun diye. 1 liradan bile küçük yıldız biçiminde çatlak. Tekrar bakıp değerlendirebilirseniz çok sevinirim. Belki tamir ümidi vardır. CARGLASS gibi yerlerde 160 tl yazıyor tamir.

Ekli dosyayı görüntüle 39636

Ekli dosyayı görüntüle 39637

Ekli dosyayı görüntüle 39638

Ekli dosyayı görüntüle 39639

Ekli dosyayı görüntüle 39640
Hocam herkes değişim önerdiği için yorum yapmayacaktım ama tramer olayından dolayı siz tamirden yanasınız sanıyorum ki. Ben Temmuz’da Carglass’ta tamir yaptırdım, yardımcı olacaksa deneyimlerimi paylaşayım...

Çatlak dikiz aynası hizasında camın altlarına doğruydu. Boyutu 10 kuruş civarındaydı. Alttaki aynadan biraz belli oluyor:

154983D3-A736-4977-BF98-85BE58D15860.jpeg

Tamir esnasında içindeki cam parçalarını ve diğer pislikleri alabilmek için ufak bir miktar daha alan açıp vakumla temizliyorlar, ardından özel kimyasallarla dolduruyorlar. Tüm işlemler yaklaşık 15-20 dk. sürüyor.

333442F6-30C1-4E5E-A94B-1AC0D0FB7F03.jpeg

Tamir ettikleri çatlaktan dolayı camın tekrar aynı yerden çatlamayacağına belgeyle garanti veriyorlardı ama süresini hatırlayamadım. Daha önce arabaya bindiğimde gözüme çarpan çatlak, artık dikkatli bakınca anca görülebiliyor.

4 aydır kimi zaman büyüklü küçüklü çukurlara da girdim mecburen, şimdiye kadar bir sorun olmadı ama sonuçta kul yapımı bir malzeme, yarın bir gün başka yere daha ufak bir cisim gelip komple indirebilir de. Benim çatlağım çok küçük olduğu için, tamir konusunda da profesyonel bir onarım alacağımı düşündüğüm için ben tamir yolunu seçtim. Ama aklınızda soru işareti kalacaksa kaskodan değiştirttirin gitsin, tramere yansısa nolur yansımasa nolur... 

Upvote 0
Hocam herkes değişim önerdiği için yorum yapmayacaktım ama tramer olayından dolayı siz tamirden yanasınız sanıyorum ki. Ben Temmuz’da Carglass’ta tamir yaptırdım, yardımcı olacaksa deneyimlerimi paylaşayım...

Çatlak dikiz aynası hizasında camın altlarına doğruydu. Boyutu 10 kuruş civarındaydı. Alttaki aynadan biraz belli oluyor:

Ekli dosyayı görüntüle 39641

Tamir esnasında içindeki cam parçalarını ve diğer pislikleri alabilmek için ufak bir miktar daha alan açıp vakumla temizliyorlar, ardından özel kimyasallarla dolduruyorlar. Tüm işlemler yaklaşık 15-20 dk. sürüyor.

Ekli dosyayı görüntüle 39642

Tamir ettikleri çatlaktan dolayı camın tekrar aynı yerden çatlamayacağına belgeyle garanti veriyorlardı ama süresini hatırlayamadım. Daha önce arabaya bindiğimde gözüme çarpan çatlak, artık dikkatli bakınca anca görülebiliyor.

4 aydır kimi zaman büyüklü küçüklü çukurlara da girdim mecburen, şimdiye kadar bir sorun olmadı ama sonuçta kul yapımı bir malzeme, yarın bir gün başka yere daha ufak bir cisim gelip komple indirebilir de. Benim çatlağım çok küçük olduğu için, tamir konusunda da profesyonel bir onarım alacağımı düşündüğüm için ben tamir yolunu seçtim. Ama aklınızda soru işareti kalacaksa kaskodan değiştirttirin gitsin, tramere yansısa nolur yansımasa nolur... 
Hocam geçmiş olsun. Başka foto var mı islemden once ve sonra olmak uzere. Cok anlayamadim.

Upvote 0
3 ay önce öncamı değiştirdim kaskodan, 2750 TL tuttu. Cam işi şakaya gelmez, çatlak en umulmadık zamanda büyür hatta cam parçalanır mazallah daha büyük zarara uğramanız söz konusu.  Serviste yoğunluk vardı 1 hafta çatlak camla gezmek zorunda kaldım ama diken üstündeydim :) Şehir içinde düşük hızlardayken bile  her kasisten geçişte, her çukura girişimde beni psikolojik olarak kötü etkiliyordu, bu bile yetti bana. Kaskonun süresi dolmadan ayın 16'sından önce değiştirin derim, aksi halde önümüzdeki 1 yıl için elde edeceğiniz ücretsiz cam değiştirme hakkınızdan olacaksınız.
Serviste mi degistiniz hocam?

Upvote 0
@erkanta evet Avek yetkili serviste değiştirdim. Araç 2 gün orda kalıyor.

Upvote 0
Bir cam değiştirmiş bir camda da tamir uygulatmış birisi olarak görüşlerimi paylaşayım. 

1- Kaskodan değişim yaptırırsanız anlaşmalı lokasyonlarda cebinizden para çıkmayacaktır. Fakat bir sonraki poliçe yenileme döneminizde mevcut kasko şirketiniz size sürprim uygulayarak sigorta bedelinizi arttıracak bi nevi camın parasını sizden çıkartacaktır. Anadolu sigorta 1300'e düşmesi gereken kaskoyu 3000 TL olarak çıkartmıştı. 

2- Benim ilk deneyeceğim şey camı tamir ettirmek olurdu. Ben Carglass Maltepede çatlağı yaptıdım üzerinden neredeyse 2 yıl geçti ve bir problem yaşamadım. 

3- Sizin yerinizde olsaydım; Önce tamiri denerdim. Baktım performans alamadım  o zaman cam değişimi yoluna giderdim. 

Tamir için önemli noktalar;

- Çatlak bölge kirlenmemeli. Bunun için çatlağın olduğu yere ince bir kağıt bant yapıştırın ki içine pislik almasın. Kullandıkları dolgu solüsyonu çatlak içerisine iyice nüfuzedebilsin. 

- Uygulama olarak da önce çatlak ağzı büyütülüyor, vakum ile içindeki toz pislik çektiriliyor. Dolgu sıvısı enjekte edilip UV ile kurutuluyor. 25 dk sonra günah çıkarma işlemi ile yolunuza devam ediyorsunuz. 

- %100 yok olacak diye bir beklentiniz olmasın, %80-90 arasında çatlak kayboluyor. 

- Kendi aracımdaki tamirli bölge dikkatimi almayan bir noktada ve güneş ışını dik bir şekilde o noktaya vurmadığı sürece dikkatimi çekmiyor. 

Cam değişimi için önemli noktalar;

- Cam silikonu kesilirken tavan ve direk döşemelerine zarar verebiliyorlar. Servisteki hasar danışmanını sıkı sıkıya tembihlemekte fayda olacaktır. 

- Yağmur sensörü olan araçlarda, sensörün çalışıp çalışmadığını teslim almadan kontrol edin. 

- Ayna montajı önemli, ayna bağlantı tırnaklarını esnetirlerse saçma sapan bi şekilde aynanız düşebilir. (başına gelen biliyorum) 

- Cam silikonunu fazla kullanan ustalar sağolsun direkler ile cam arasından taşırabiliyorlar, görsel kirlilik :)

- Camın düzgün oturtulmaması sonucunda rüzgar sesi alabilirsiniz. 

- Cam değişiminin güzelliği ise cillop gibi tertemiz bir camınız olacak. :)

- OGS'nizin bağlantı aparatını istemeyi unutmayın gitti mi gidiyor yoksa. 

Upvote 0
Hocam geçmiş olsun. Başka foto var mı islemden once ve sonra olmak uzere. Cok anlayamadim.
Çatlak çok küçük zaten hocam. Diğer fotoğrafları silmişim ama şu fotoğrafı yakınlaştırırsanız belki daha net görebilirsiniz öncesini:

2759B32F-FF52-404D-BE0A-27E6D05E3D72.jpeg

Arabaya indiğimde şu anki halini de atarım. 

Upvote 0
@erkanta Hocam değiştirin.. Tamir vs uğraşmayın arkadaşların dediği gibi.. Sunroof var ise diğer konularda da belirtmişlerdi, işçilik hakkında biraz dikkat etmelerini sağlamanız uyarmanız gerekiyor

Upvote 0

Geçmiş olsun.
sigortaya yansıyan her hasar tramere yansır.Yansımamasını istiyorsanız mecburen cepten yaptırmalısınız.
Benim de başıma geldi 50kuruş kadar bir çatlaktı zamanında yaptırmadığım için çatlaklara firen tozlardan dolayı izi kaldı azıcık da olsa.
Çok büyük çukurlara da girdim herhangi bir yürüme vs olmadı.Yenilemeniz 16sında ve uzun yolculuklara çıkma durumunuz yok ise yeniledikten sonra yaptırın derim.
"Tramere yansımadı" gözüken hasarlar genelde dosyası henüz kapanmamış hasarlar ihtimali dahilindedir.

Hdi sigorta doğuş avek ve altur vs gibi kurumlarla anlaşması mevcut.
Carglass'tan değiştirmek isterseniz de zaten tedariği doğuş'tan sağlayacağı için farkeden bir durum olmayacak hatta (carglass şubesinin hızına göre) yaklaşık 2 işgünü bekleme durumu olacaktır diye düşünüyorum

...

Upvote 0

Geri
Üst Alt