YENİ BİR PRETORİA VAKASI 😎

Cemal Süreya’nın da dediği gibi hocam, hayat kısa, bırakın kuşlar uçsun... :)  

Lastik olarak Hankook s1 evo3 tercih ettim. Ölçüler 225/35/19. Mesafe ölçecek kadar fren yapacağım bir durum olmadı çok şükür. Henüz yağmurlu havaya da denk gelmedim, o yüzden ne söylesem yalan olur bu husus için. Ama lastik seçerken ıslak zemin değerinin A olmasına dikkat ettim.

Marka olarak Falken, Kumho, Sava, Semperit, Petlas da tavsiye edildi. Fiyat olarak biraz daha üzerine koyup diğerlerine göre daha üst segment bir marka olsun diye Hankook tercih ettim. Michelin, Goodyear, Continental tabii ki daha kaliteli markalar ama fiyatları neredeyse iki katı. Patlama, balon yapma gibi durumlarda değiştirmek zorunda olduğumda yeni bir lastiğe ödeyeceğim fiyatın daha az üzecek bir miktar olması da etkili oldu seçimimde. Lastikçi de üstüne basa basa tavsiye ettiği için, biraz da araştırmaktan sıkıldığım için aldım gitti. :)

Lastik özelinde Michelin 17” Pilot Sport 4’ten geçmiş biri olarak herhangi bir olumsuz deneyimim yok şimdilik ama “kesinlikle tavsiye ederim” diyebileceğim kadar da kullanmadım.

Sadece tedariğinde biraz sıkıntı yaşadım. Pandemide fabrikaların üretim hızını azaltması, kışlık lastik üretimine geçilmesi gibi durumlardan 2-3 hafta kadar fabrikadan lastik bekledim. Bunun dezavantajı da yenisi lazım olduğunda temin için aynı sıkıntıları yaşamak olabilir sanıyorum.
Hocam lastik ölçüleri 19” de jant genişliğinin fazla olması nedeniyle 235 35 19 olması gerekiyordu. 225 35 19 takılınca lastiğin jant koruması bir işe yaramıyor park ederken yada parktan çıkarken çok çok çok dikkat etmelisiniz. En ufak bir manevrada jantlar gihemem deyebilir.

Maşallah hocam çok yakışmış. Tüm golf sahiplerinin bu zevki yaşaması gerektiğini düşünüyorum 🧿🧿

Hocam lastik ölçüleri 19” de jant genişliğinin fazla olması nedeniyle 235 35 19 olması gerekiyordu. 225 35 19 takılınca lastiğin jant koruması bir işe yaramıyor park ederken yada parktan çıkarken çok çok çok dikkat etmelisiniz. En ufak bir manevrada jantlar gihemem deyebilir.
Hocam o konuda Arıcıoğlu’nda bir istişare yapmıştık. Detaylarını şimdi hatırlamıyorum ama uygun olanın 225 olduğuna karar vermiştik. Jant, lastikten bi tık dışarıda duruyor, sanırım bu yüzden. Ama zaten parklarda vs. fazlasıyla dikkat ediyorum artık.  :D

Tampon, difüzör, marşpiyel gibi eklerin görüntüyü tamamlayacağı aşikar hocam, inşallah onlara da sıra gelecek. :)  Ama spacera çok gerek yok gibi sanki?

Ekli dosyayı görüntüle 39342
Valla hocam olursa daha kaslı durur şüphesiz, arkadaşım yeni cla aldı 19 jant var spacer taktırdı sanırsın cla45 amg fena kaslı duruyor bana da geçen dedi senin araca spacer şart diye ama henüz led stobum eksik onu almam lazım ilk iş 😬😬

Valla hocam olursa daha kaslı durur şüphesiz, arkadaşım yeni cla aldı 19 jant var spacer taktırdı sanırsın cla45 amg fena kaslı duruyor bana da geçen dedi senin araca spacer şart diye ama henüz led stobum eksik onu almam lazım ilk iş 😬😬
Doğrudur hocam daha güzel görünecektir ama ben mümkün olduğu kadar orijinal ürün veya orijinal görünümden yanayım, özellikle mekanik parçalar ve yürüyen aksamda.  Jantı replika seçerken ve coilover’a geçerken bile kırk kere karar değiştirdim. Bu görüntü de şimdilik beni tatmin ediyor. En azından masraf sıralamasında öncelikli olanlar var diyelim. :)  Yine de teşekkür ederim öneriniz için. 

Doğrudur hocam daha güzel görünecektir ama ben mümkün olduğu kadar orijinal ürün veya orijinal görünümden yanayım, özellikle mekanik parçalar ve yürüyen aksamda.  Jantı replika seçerken ve coilover’a geçerken bile kırk kere karar değiştirdim. Bu görüntü de şimdilik beni tatmin ediyor. En azından masraf sıralamasında öncelikli olanlar var diyelim. :)  Yine de teşekkür ederim öneriniz için. 
Doğru karar hocam :) en azından tamponu yapın bari ahha 😅😅

Hocam o konuda Arıcıoğlu’nda bir istişare yapmıştık. Detaylarını şimdi hatırlamıyorum ama uygun olanın 225 olduğuna karar vermiştik. Jant, lastikten bi tık dışarıda duruyor, sanırım bu yüzden. Ama zaten parklarda vs. fazlasıyla dikkat ediyorum artık.  :D
Arıcıoğlu'ndaki 19luk pretoria jantlar 8.5j olması lazım. Sizin taktıklarınız da 8.5j.

Yanılmıyorum değil mi. Hayırlı olsun tekrar.

Maaşallah hocam. Kazasız belasız kullanman dileğiyle 🙏🏼😍

@yunusaktas91 Hayırlı uğurlu olsun hocam, tekerine taş değmesin de, ya ayıp bi insan neden sibop kapaklarını çalar ki, 

Gerçi depremzedelere hırsızlığa giden bir millete sahibiz sibop kapakları devede kulak kalıyor. Geçmiş olsun, dediğiniz gibi nazarlığı olsun 

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt