Jump to content

Sizce hangi yağı kullanmalıyım ?

Recommended Posts

Herkese iyi forumlar,
Aracım Golf 1.2 TSI 2013 model Midlineplus 134.000 km'de. İnternetten 2 ay önce 150 TL'ye Castrol 5w-30 yağ almıştım.

Daha sonrasında arabayı zorlamamama rağmen 3.000 km içerisinde yağ uyarısı aldım ve tekrar 1 lt Castrol bayiden aldım ve bayi sahibi %90 aldığın ürünün sahte olduğunu ve fotoğrafları ile gösterdi bu aralar çok baskın oluyor diye. Evet normalde yağ yakar 1.2 TSI ama 3.000 km çok erken dedi.

Velhasıl sormak istediğim soru şu. Kaput altında Castrol 5w-30 tavsiye ediyor. Shell'in yağını denemek istiyorum bu sefer fakat kendi sitesinde 0w-30 tavsiye ediyor. Shell'in 5w-30'unu mu yoksa 0w-30'unu mu almalıyım tam bilmiyorum. Kullanan varsa yardımcı olabilir mi ?

tarihinde dodis tarafından düzenlendi
Yazım hatası
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 21
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuda en çok paylaşım yapanlar

Popüler günler

Konuda en çok paylaşım yapanlar

En beğenilen yorumlar

150 tl ye zeytin yağı bile yok. Castrol yağ buldunuz nasıl alıyorsunuz. Aklım mantığımla savaşıyor  

@dodis Liqui Moly kullanıyorum ben de forumdaki arkadaşların tavsiyesi üzerine.. Motul & Liqui Moly & Mobil 1 alın ama aldığınız yer de önemli.. Size tavsiyem aldığınız yerin resmi satış kanal

Yetkili servisin shell kullanmasının sebebi castrol ‘e göre daha uyguna anlaşma yapmıştır., ondan shell kullanıyor, doğuş otoya gidip bakın sadece castrol kullanır. Yetkili servis shell veya başka bir

Konudaki görseller

@dodis 150 liraya aldığınız yağın sahte olma olasılığı yüksek. 5-30 0-30 vav bir farkı olmaz hele de mersinde yaşıyorsunuz. 0-30 da 5-30 dan daha pahalı olur. Sizin 5-30 koymanızda bir sakınca yok. Hatta gidip shell istasyonunda bile yaptırabilirsiniz bu işi. Yeter ki ucuza alacağım diye uyanıklık yapmaya kalkmayın.

ayrıca bu km de nispeten dikkat edilmeden kullanılan 1.2 tsi için 3000km de 1lt yağ yaktığını başka bir araçta gördüm. Yüksek km, soğuk motoru dikkatsiz kullanma, ekstra devir çevirmeye kalkıp motoru sıkıştırmak hepsi birleşirse çok normal. Aracınızın bir de kompresyon değerlerini ölçtürüp motor sağlığından emin olun.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@dodis hocam 150 liralık yağ %90 değil %99 sahtedir. 

Shell kullanan arkadaşlar sanırım 5w30 kullanıyorlar.

Ayrıca yağdan bağımsız olarak aracınız yağ yakma sorununun çok sık göründüğü bir motor kombinasyonuna sahip. Bu durumda 0w30 koyduğunuzda herhangi bir sıkıntı yoksa bile yağ eksiltme sorunuyla karşılaşabilirsiniz. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@dodis Liqui Moly kullanıyorum ben de forumdaki arkadaşların tavsiyesi üzerine.. Motul & Liqui Moly & Mobil 1 alın ama aldığınız yer de önemli.. Size tavsiyem aldığınız yerin resmi satış kanalı olduğuna emin olun.. Fiyata aldanmayın..

Keyifli forumlar

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mobil 1 5w30 Esp kullanıyorum gayet memnunum ve yağ yakma yok. Aracım 2013 1.4 tsi 122. Shell'de tavsiye ederim çünkü bundan önceki 2016 Polo aracımda yetkili servisde Shell 5W30 kullanıldı.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Baho_34 yazdı:

Mobil 1 5w30 Esp kullanıyorum gayet memnunum ve yağ yakma yok. Aracım 2013 1.4 tsi 122. Shell'de tavsiye ederim çünkü bundan önceki 2016 Polo aracımda yetkili servisde Shell 5W30 kullanıldı.

Yetkili servisin shell kullanmasının sebebi castrol ‘e göre daha uyguna anlaşma yapmıştır., ondan shell kullanıyor, doğuş otoya gidip bakın sadece castrol kullanır. Yetkili servis shell veya başka bir marka kullanması tamamen ticari sebebten..

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1.4 TSİ  kullanıyorum 62 bin kmde  daha önce 1.6 tdi vardı shell 0w 30, 5w 30 ,mobil 1 5w 30 kullandım  fiesta aracımda da shell yağı kullanmıştım genel itibariyle vardığım sonuç shell yağı özellikle fiesta aracımda daha gürültü calışmasına sebeb oluyodu 1.4 tsi de ise diğer marka yağa göre daha fazla eksiltme yapıyordu son bakımdan önce shell 0w 30 kullandım antalya gibi sıcak bir yerde yağı fazlasıyla eksiltti ve gerek olmadığını anladım size tavsiyem mersin için ow 30 gereksiz ve illa shell ile takılı kalmayın mobil 1 motul liqu molly bunlarda cok iyi marka şuan motul kullanıyorum ve fazlasıyla memnunum.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Internetten alinan sahte yaglarin icinde ne var? Bunun sahtesini nasil yapiyorlar? Motora  ne gibi zarari olur?

Ben yetkili servisten sasmam ne kadar pahali olursa olsun da iste aklimda deli sorular...

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben liqui moly kullanıyorum hocam 2 bakımdır gayet memnunum.motul da oldukça başarılı kaliteli yağ fakat piyasada çokça sahtesi bulunuyormuş dikkat etmek lazım.

tarihinde oktay__87 tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• İletiler

• @Koraycam  Geçmiş Olsun.. Ben de durban 18 replika düşünüyordum hocam çok güzel duruyor gerçekten araştırdım gerek konforu düşürmesi gerekse replika jantlar da yaşanan sorunlardan dolayı en iyi seçeneğin orijinalden şaşmamak olduğunu düşündüm ve dijon aldım gayet memnunum şükür 
    • @Koraycamyakın zamanda orjinal 17 inç sebring aldım orjinal yaylar var gayet memnunum hem konforda fazla kayıp olmadı hemde şık bir görünüm kazandı araç kanatlardan sonra kendini dahada  göstermeye başladı sizede tavsiye ederim fotoğrafta yüklemiştim bakabilirsiniz 
    • Cevaplarınız için teşekkür ederim.  Aracım da spor yay yok, orijinal yay kullanıyorum o yüzden şuan kullandığım 18'' jant 17'nin konforunu aratmıyor ve 17 dijonlar araçta cılız ve kötü duruyor o yüzden Golf 7 için hem spor görünüm hem konfor olarak Türkiye yollarında 18''+ orijinal yay en uygun tercih olur.   19'' hayatta kullanmam 35 yanak lastik konforu sıfırlar. Kaynak işlem görmemiş orijinal 18'' jantın şuan kullandığım replikadan çok daha rahat ettireceğine inanıyorum...  Forumda ikinci el 18 orijinal jant arıyorum bulursanız sevinirim.
    • Meteoroloji'den İstanbul için yoğun kar uyarısı varmış. Yapılan açıklamada, "Marmara Bölgesinde bugün genellikle yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde görülecek yağışların, akşam saatlerinden sonra bölge genelinde, kuzeybatı yönlerden esmesi beklenen kuvvetli rüzgarla birlikte kar yağışına döneceği, Çanakkale'nin doğusu, Balıkesir, Bursa, Yalova, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bilecik çevrelerinde bu gece ve yarın yoğun kar (20-40 cm) şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kar yağışının meydana getireceği buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.
  • Yeni Oluştur...