Yağ çubuğunu kontrol et uyarısı

emrekk

Üye
İsim
Burak
Arkadaşlar herkese merhaba, 2013 model golf 7 aracım yağ çubuğu kontrol uyarısı verdi. Stop edip tekrar çalıştırdım söndü uyarı ışığı. Bende ustaya götürdüm yağı eksilmiş dedi takviye yaptı. En son bakım 4000 km önce yapıldı. Kronik bir sorun olduğunu söyledi. Daha önce başına böyle bir sorun gelen var mı normal bi şey mi? Yoksa motorun gidici olduğunun ayak sesleri mi? 108 binde araç. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
TSI motor yağ yakar. Ne kadar çok yaktığı sizin aracı kullanımınızla ilgili. Çok dik yokuş, tozlu ve zorlu kullanım şartları ani kalkışların sıklığı bunları etkiler. Eğer aracı çok kısa mesafelerde, dik yokuşların olduğu ve zor şartlarda kullanmadığınız halde 4.000 km yağ eksiltmesi normal bir durum olmayabilir. 

Geçen yıl 4.000 km civarı bende de yağ ışığı yandı sonraki her 2.000 km de bir yarım litre yağ eklemeyle devam etti bu süreç. Ancak benim kullandığım yer dik yokuş ve kısa mesafe sürüşlerin olduğu bir güzergahtı. Yazın 2-3 ay 8.000 km yol yaptım uzun yol ve çoğu düz yer. Hiç yağ eksiltmedi. Km 125.000 ve araç 7 yıldır bende. Artık TSI motoru iyice tanıdım. 

Motor tsi sanırım? 

Araç sıfır alındığından itibaren daha önce eksiltme yaşanmayıp, 100bin km de ilk defa ve henüz yağ koyalı 4000 km olmuşken eksiltme yapması alttaki şüpheleri doğuruyor. 

1) Yetkili Servis dışı bakım yaptırıyorsunuz sanırım, bu bakımda kullanılan yağ marka veya modelini mi değiştirdiniz? 

2) Aşırı performanslı ve yüklü kullanım mı sergilediniz? 

3) Son bakımda eksik yağ konulma ihtimali düşük lakin olabilir mi? 

Bir de yağ lambası yandıktan bir süre sonra çubukla ölçüm yaptığınızda yağ seviyesi düşük müydü? Ezbere direk yağ eklemek, özellikle motorda ki yağdan farklı marka model yağ eklemek sağlıklı bir uygulama değildir. Kaç lt yağ eklendi? 

1.2 TSİ aracıma bakım yapıldıktan yaklaşık 8 ay sonra, 10 bin km civarı olmuşken nadiren gazlama yapmış ve soğuk havalarda kısa mesafe yapmış olduktan sonra 300-400 ml kadar yağ ekledim. Bunun normal olduğunu düşünüyorum. Siz kullanımınızı vs baz alın ona göre yorumda bulunalım derim

@tiesayHocam çok fazla yağ eklenmedi. Arabayı bir süredir tozlu yerde 1. 2. viteste ağırlıklı olarak kullanıyorum. Bunun haricinde performanslı kullandığım yerler eskiye göre fazla oldu son bakımdan sonra. Arabaya birde 18 inç jant taktım onunda etkisi olur mu bilmiyorum. Uyarıyı aldıktan sonra direk ustaya götürdüm. Biraz eksilmiş dedi. Castrol marka yağ koymuştum bakımda tekrar castrol eklendi üstüne az miktar. 

@Salih Sayın Eskiden böyle olmuyordu hocam bende. İlk kez bu uyarıyı aldım. TSI motorların yağ eksilttiğini biliyorum ancak bu motorların bu durumu kronik bir şey mi yoksa motor yapısından mı kaynaklanıyor onu tam anlayamadım.

@tiesayHocam çok fazla yağ eklenmedi. Arabayı bir süredir tozlu yerde 1. 2. viteste ağırlıklı olarak kullanıyorum. Bunun haricinde performanslı kullandığım yerler eskiye göre fazla oldu son bakımdan sonra. Arabaya birde 18 inç jant taktım onunda etkisi olur mu bilmiyorum. Uyarıyı aldıktan sonra direk ustaya götürdüm. Biraz eksilmiş dedi. Castrol marka yağ koymuştum bakımda tekrar castrol eklendi üstüne az miktar. 
30 çeşit Castsol yağ var ne koydu biliyormusunuz.?.

@emrekk kronik bir sorun mudur derseniz hayır. Motorun kendisi şartları zorlayınca yağ yakıyor. Kullanma kılavuzunda bu durumdan bahsediyor volsvagen. Şartlara göre 2.000 km de 1 l eksiltebilir diyor. Tabi sen normal kullanırım güzergahımda da sorun yok yinede yağ yakıyorsa fazla miktarda diyorsan o zaman sorun var demektir. Siz yine de motoru gözle kontrol ettirin kaçak var mı diye.

@Salih Sayın Eskiden böyle olmuyordu hocam bende. İlk kez bu uyarıyı aldım. TSI motorların yağ eksilttiğini biliyorum ancak bu motorların bu durumu kronik bir şey mi yoksa motor yapısından mı kaynaklanıyor onu tam anlayamadım.
Yağ sıcaklığı 100-104 derecelere çıkıyor yaz ayındayız. hal böyle oluncada yağın bir kısmı buharlaşabiliyor ayrıca Turbo yağlama yapılıyor illaki orayada az miktar gidiş oluyor ama dönüş az oluyor pervanesi ve turbo haznesi yağı tutuyor (az miktar)

Sanayiye gidip aracınızı kaldırıp korumayı söküp attan dikkatli şekilde inceleyin yağ kaçağı varmı. Eğer olmadığından eminseniz yağ ekleme işlemlerine bakın derim. Yağ kaçıran arabaya yağ eklemek iyi bir fikir olmayabilir.

1.5 tsi var bende. Hep düz yol kullandım. %80 uzun yol yaptım. Full asfalt düz yol. Ani kalkış veya hızlanmalardan kaçındım ama ara ara top speed denemelerim oldu.  10700de yağ seviyesi uyarısı verdi.  Hemde yine uzun yolda verdi. Servisin söylediği uzun yol yapan araçlarda turbo yağlamadan kaynaklı daha çabuk bu durumun gerçekleştiği. Bir de sıfır km araçlarda daha çok yaşandığı 15 bin bakımdan sonra daha az rastlandığı söylendi. Servis bu ne söylesen VW de böyle olur normaldir. Bana sorarsan değil.

1.5 tsi var bende. Hep düz yol kullandım. %80 uzun yol yaptım. Full asfalt düz yol. Ani kalkış veya hızlanmalardan kaçındım ama ara ara top speed denemelerim oldu.  10700de yağ seviyesi uyarısı verdi.  Hemde yine uzun yolda verdi. Servisin söylediği uzun yol yapan araçlarda turbo yağlamadan kaynaklı daha çabuk bu durumun gerçekleştiği. Bir de sıfır km araçlarda daha çok yaşandığı 15 bin bakımdan sonra daha az rastlandığı söylendi. Servis bu ne söylesen VW de böyle olur normaldir. Bana sorarsan değil.
Tsi araç sahipleri bagajda 1Lt. yağ bulundurması iyi olur., uzun yolda taşra da vw ‘ye uygun specs ‘te yağ bulmak sıkıntı.

Geri
Üst Alt