Dsg hakkında

Ezkey671

Üye
İsim
Aydın
Arkadaşlar merhaba,

2017 golf 7.5 dsg 29000 km de araç aldım.

ilk defa dsg kullanıyorum ve merak ettiğim birşey var aslında yardımlarınızı rica ediyorum.

şöyle bir durum var araç D konumunda 2. Vitesdeyken kaldırımdan geçerlen 2 den 1 e aldığında gıjırtı ses yapıyor sadeve düşük devirde bunu duyuyorum  diğer viteslerde hiç bir sorun yok hissetmiyorum bile.

normal yolda duracağım zaman 2 den 1 e vites küçülttüğünde yapmıyor.sadece kaldırıma yaklaşıp üstünden hafif geçeceğim zaman vites küçüldüğünde duyuyorum bu sesi yani zincir sesi gibi 

sizce bu kronikmi başka birşeymi normalmi?

yardımlarınızı bekliyorum

teşekkürler,

normal bir ses

bende çok dikkat edersem duyuyorum

ancak tam 2'den 1'e geçerken es kaza gaza basarsam bu sesi daha çok duyuyorum

sanki manuel araçta 2den bire çekerken silkelenmesi gibi bir durum oluyor

kaldırımdan kastınız kasisler olmalı

DSG akıllı bir mekanizma,yeri geliyor yarı debriyaj D2 ile kasislerden geçiyor

yeri geliyor kendisi D1'e alıyor

@doganersin Aynen öyle hocam kasislerden geçerken alıyorum bu sesi 2 den 1 e geçerkn bazen bazen 2 de geçiyor sizin dediğiniz gibi. Sadece o sese takıldım başkada sorunum yok inşallah farklı birşey çıkarmaz

Kasislerden geçerken oluşan kararsızlığın sebebi tamamen eğim ile alakalı.

Kasisten geçerken ya sabit hızla gaza basarak geçilmeli ya da yavaşlama yapılarak  gaza basmadan, önce ön aks geçecek sonra salınımla arka aks geçecek, daha sonra gaza basarsanız sağlıklı olur.  Ön aks geçti ve arka aks kasis üzerindeyken ya da ön aks kasis üzerine çıktı gaza basarsanız eğim sebebiyle kararsızlaşır. 

1.Bozuk yollarda da o sesi duyarsın. 

2.özellikle ara sokaklarda düşük devirlerde 1 ve 2 . viteslerde 2 den 1 e 1 den 2 ye bazen o sesleri duyarsınız.

3. Cam açıkken sessiz bir ortamda d den r ye p den r ye alırken lıkırt diye bir ses duyabilirsiniz.

KAlkışlarda silkeleme vurma gibi bir durum varsa sorun var demektir.

vites geçişlerinde gııııııyyyyyyyy diye bir ses duyarsanız da sorun var demektir. 

Dsg nazik bir şanzımandır. Kimisinde 100 200bin sorun yaşatmıyor kimisinde 2binde sorun yaşatıyor. 

Şunu bilmenizi isterim ani kalkışlardan gibi arabayı çok sert kullanmayın. Özellikle çok youğun trafikte manuel modda kullanın arabanın kendı kendine gitmesine müsade etmeyin gitmekle gitmemek arasında arabayı bırakmayın . Şanzıman bu durumlarda ısınıyor. Yani kısaca yarı kavrama yapmasın araba. Şahsen ben volksvagen gurubunda beğenmediğim tek şey şanzımanıdır. İşte çok hızlı vites atıyor çok konforlu geçişle sağlıyor falan bunlar artık her arabada var  . Volksvagen dsg den vazgeçmesse bi sonraki arabam volksvagen olmayacak . Çünkü artık uğraşmak istemiyorum yok n ye al yok ısınmasın şöyle yap böyle yap :)  

@Ezkey671  Ne demek Amacımız doğruları söyleyip yardımcı olmak. DSG kuru kavramayı torkkonvertör gibi ohh be otomatik araba kullanıyorum ne rahat diyerek kullanamıyoruz malesef. :D  hayırlısı olsun inşallah uzun süre sorun yaşamayız da bende şu söylediklerimden utanırım :)

@Ayhan5353 Cam açıkken sessiz bir ortamda d den r ye p den r ye alırken lıkırt diye bir ses duyabilirsiniz. Bende bu bahsettiginiz sesi duyuyorum aracimda bu normalmidir ilk defa DSG sanzimanli bir arac kullaniyorumda merak ettim siz bahsetmissiniz tam anlayamadim size sorayim dedim simdiden tesekkurler...

1.Bozuk yollarda da o sesi duyarsın.

2.özellikle ara sokaklarda düşük devirlerde 1 ve 2 . viteslerde 2 den 1 e 1 den 2 ye bazen o sesleri duyarsınız.

3. Cam açıkken sessiz bir ortamda d den r ye p den r ye alırken lıkırt diye bir ses duyabilirsiniz.

KAlkışlarda silkeleme vurma gibi bir durum varsa sorun var demektir.

vites geçişlerinde gııııııyyyyyyyy diye bir ses duyarsanız da sorun var demektir.

Dsg nazik bir şanzımandır. Kimisinde 100 200bin sorun yaşatmıyor kimisinde 2binde sorun yaşatıyor.

Şunu bilmenizi isterim ani kalkışlardan gibi arabayı çok sert kullanmayın. Özellikle çok youğun trafikte manuel modda kullanın arabanın kendı kendine gitmesine müsade etmeyin gitmekle gitmemek arasında arabayı bırakmayın . Şanzıman bu durumlarda ısınıyor. Yani kısaca yarı kavrama yapmasın araba. Şahsen ben volksvagen gurubunda beğenmediğim tek şey şanzımanıdır. İşte çok hızlı vites atıyor çok konforlu geçişle sağlıyor falan bunlar artık her arabada var . Volksvagen dsg den vazgeçmesse bi sonraki arabam volksvagen olmayacak . Çünkü artık uğraşmak istemiyorum yok n ye al yok ısınmasın şöyle yap böyle yap

@Ayhan5353 Cam açıkken sessiz bir ortamda d den r ye p den r ye alırken lıkırt diye bir ses duyabilirsiniz. Bende bu bahsettiginiz sesi duyuyorum aracimda bu normalmidir ilk defa DSG sanzimanli bir arac kullaniyorumda merak ettim siz bahsetmissiniz tam anlayamadim size sorayim dedim simdiden tesekkurler...
EVet notmaldir . Herhangi bir arıza belirtisi değildir. Arabanızı kurcalatmayın.

Geri
Üst Alt