Kapı tutamaçlarından gelen sesleri giderme

DuzboruDownpipe

Katılımcı Üye

İsim
Ali
Herkese merhaba arkadaşlar :)  Aracımın kapı kollarından beni acayip şekilde rahatsız eden bir gıcırtı geliyordu, ben de kendimce uygun maliyete çözdüm, size nasıl çözdüğümü anlatacağım belki işinize yarar. 

Eski hali ve yeni halini videoya çekip ekledim, fark bariz bir şekilde belli :)  (Arabanın dağınıklığı için kusura bakmayın valla baya dağılmış içi)

Gereken malzemeler:

1 adet tesa bez bant ( başka markalar da vardır ama tesa kaliteli bence, 16 liraya almıştım ben bu civarda geziyor )

1 adet güzel kesen makas ( evde muhakkak vardır )

xuOp9N.jpg

Bir de ben trim sökme aparatlarından kullandım tornavidayla da sökülür ama riske girmek istemedim. (25 30 lira arasına bu set bulunuyor, başka işlerde de kullanılır kesinlikle çok faydalı)

xuOhdc.jpg

Kapı kolunu söktükten sonra masaya yatırıyoruz ( ilkini arabada yaptım tam olmadı videoda söyledim yarın yeniden yapacağım :D )

xuupg1.jpg

Masaya yatırdıktan sonra gerekli yerlere ufak bez bantlar kesip güzelce yapıştırıyoruz. Yapışkan kısmına ellemeyin çünkü yapışkan kısmı pek kuvvetli değil, bir de benim elim terlediği için bazen zorlandım. Siz de zorlanabilirsiniz pes etmeyin ben az daha ses gelirse gelsin diyerek yapmayı bırakıyordum ahahashh :D Nerelere yapıştırdığımın fotoğrafını ekliyorum 

xuuVQR.jpg

Ön arka fark etmiyor kapı tutma kollarında ama sol önden aldığınızı sağ arkaya takamazsınız çünkü yönleri farklı  :)  Bez bandı az az kullandığınız için yüzde 5 ini bile kullanmıyorsunuz. Ben bu noktalara yapmayı gerek gördüm yaptıktan sonra ses de gelmedi yani yeterli noktalara yaptığımı düşünüyorum. Bu işlemi yaptıktan sonra arabaya takıyoruz ve mutlu son ses kalmamış oluyor :D Yukarıda videoda sonuç mevcut izleyebilirsiniz. Kolay kırılabilecek bir malzeme değil ama servis sağolsun sağ arka kapınınkini kırmış maalesef ondan daha çok ses geliyordu, izole ettikten sonra ondan da ses gelmedi ona da ayrıca mutlu oldum.
xu5iX1.jpg

Kırdığı üst tırnak burası ama yerine sorunsuz oturdu.

Umarım faydalı olmuştur arkadaşlar buraya kadar okuyan varsa teşekkür ederim :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şimdi, sonmohican yazdı:

Emeğinize sağlık hocam.Trim sesleri hakkında @mehmetmert  hocamın da videosu vardı ihtiyacı olan arkadaşlara yardımcı olması adına buraya bırakıyorum.

Bunu kesinlikle yapmayın.

Daha çok ses yapıyor

Upvote 0

@DuzboruDownpipe kullanıma bağlı ses biraz fazla olmuş ozaman. 

Sprey önermiyorum diyecektim eğer sıkmış olsaydınız. Çünkü sprey, 2 plastik arasına sıktıktan belli bir süre sonra ses artmış bir şekilde geri geliyor. Sizin gibi bant kullanılması çözüm oluyor.

Upvote 0
@ogzogz ben de sıkmıştım yazın başlarında.ama bariz şekilde ses pek gelmiyor.Bant olayı nsıl yaptınız hocam?

Upvote 0
@ogzogz ben de sıkmıştım yazın başlarında.ama bariz şekilde ses pek gelmiyor.Bant olayı nsıl yaptınız hocam?
Ben spreyin faydasını sadece emniyet kemerini asıldığımız yan direkteki  kemeri yönlendiren plastik yere ve bir de kapı ve bagaj  fitillerinde faydasını gördüm. 

Benim sorunum sadece yolcu koltuğunda birisi otururken sol dizi vites önü eşya gözünün sağındaki yukarıdan gelen birleşim yerine değdirince ses oluyordu. Oraya sprey sıktım. Daha sonra artmış bir şekilde ses geri geldi. Ben de orayı söküp bant uygulamıştım. 

Kapı kollarında ses yok. Olursa da yukarıda denenmiş ispatı olan şekilde yapabilirim.

Upvote 0

Geri
Üst Alt