TURBO ARIZASI

İsim
Kutlu
Merhaba 2017 1.6 BlueMotion TDI DSG aracım (60.000)km 2 gün önce motor arıza lambası yaktı ve sanki turbo devre dışı kalmış gibi çekiş problemi yaşadım.

Fakat stop edip tekrar çalıştırdıktan sonra hem arıza lambası hemde çekiş problemi yok oldu.

Servise götürdüm ve incelemek üzere aracı 1 gün boyunca misafir edeceklerini söyledir.

İnceleme sonucunda turbo intercooler'inde problem olduğu ve turbonun 17.090 tl karşılığında değişiminin gerektiğini söylediler ve durum hakkında çalışma yaptıklarını tekrar bana döneceklerini söylediler.

Bu konu hakkında ne yapmamı yada ne tavsiye edersiniz?

Turboda bence bir sey yoktu, basit bir sorundu. Mekanik olarak bir pervane bozulduysa kontak acip kapatinca duzelmez. Bir sensor, bir kablo...vs bozuktu ama servis istem anlamiyor gercekten...

Neyse gecmis olsun, egzoz borusunu sokmeden turboyu cikaramaz, alt baglanti elemanlari, dpf-egr hepsinin inmesi lazim cikarabilmesi icin.

Zaten servisin asla turbo tamir edecek bir vizyonuda yok yapamazlar

Upvote 0
Herkese hayırlı günler dilerim. Yeni konu açmak istemedim. Araç 1.6 TDI 105 CLHA motor. Fotoğraftaki yağ olmuş hortum için yorumunuz varmıdır ?

IMG_20210817_155306.jpg

Upvote 0
Herkese hayırlı günler dilerim. Yeni konu açmak istemedim. Araç 1.6 TDI 105 CLHA motor. Fotoğraftaki yağ olmuş hortum için yorumunuz varmıdır ?

Upvote 0
@kutlukupeli Geçmiş olsun, araç servis bakımlı ise iyi niyet garantisinden değişiyorlar. geçen sene aracı bakıma götürdüğümde turbo ile ilgili konuşurken servis müdürü aracı gösterip servis bakımlıysa 5 yıllık bir aracın bile turbosunu değiştiriyoruz demişti.  

Upvote 0

Geri
Üst Alt