Jump to content

Sağ kısa far yanmıyor

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

Kışın aldığım 2014 model 1.4 TSI Golf aracımda aldığımdan beri ara ara plaka aydınlatma hatası alıyordum. Bugün akşam eve dönerken sağ kısa far da yanmamaya başladı. Ampül mü patlamıştır yoksa elektrik aksamında bir sorun olabilir mi? Ankara'da uygun ve işini yapan neresi vardır, nereye göstermeliyim?

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 18
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuda en çok paylaşım yapanlar

Konuda en çok paylaşım yapanlar

En beğenilen yorumlar

Hoş geldiniz.  Sol ampülü sağ tarafa takmayı denediniz mi? 

Kontrol edebilirsiniz, zor değil onu çıkarmak. Bir çıkarıp bakın ampul patlak ise t10 ampul takın

Farlar halojen mi, xenon mu bilmiyoruz.., resimlere göz atın 2 farklı resim ekledim far tipiniz hangisi ona göre yardımcı olalım;

Konudaki görseller

@tiesay Sağ olun hocam, kolay çıkarılıp takılan bir şeyse bugün deneyeyim. Arabayla ilgili çok fazla tecrübem yok.

@Musaaksoy Far donanımını net olarak bilmiyorum. Araç Comfortline paket ilk sahibi alırken üstüne hiç bir şey ekletmemiş, farlar da default olarak ne geliyorsa odur diye düşünüyorum. Farların hangi tür olduğunu anlamak için de bir detay varsa öğrenebilirim.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
19 saat önce, Marduc yazdı:

Merhaba arkadaşlar,

Kışın aldığım 2014 model 1.4 TSI Golf aracımda aldığımdan beri ara ara plaka aydınlatma hatası alıyordum. Bugün akşam eve dönerken sağ kısa far da yanmamaya başladı. Ampül mü patlamıştır yoksa elektrik aksamında bir sorun olabilir mi? Ankara'da uygun ve işini yapan neresi vardır, nereye göstermeliyim?

Farlar halojen mi, xenon mu bilmiyoruz.., resimlere göz atın 2 farklı resim ekledim far tipiniz hangisi ona göre yardımcı olalım;

5b2c824202ccfc4f6288f6bbf206b0b5.jpg.8075a8e589685d78e7c5fcd0d81a70cd.jpg

s-l1600.thumb.jpg.73a55465ea16399adb9faf84d6875d10.jpg

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@Marduc orjinal takılmamistir orjinal plaka ampulü ile çözülür büyük ihtimal sanirim yağmurlu havalarda daha çok uyarı alıyorsunuz dur benimde başıma gelmişti yikadigimda yağmurlu havalarda hata veriyor du...

Büyük ihtimal ampulün ömrü dolmuştur tesisatta veya yazılımsal bir problem olacağını düşünmüyorum orjinal mis araç 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Marduc yazdı:

@forzaGilles Farım bu resimdeki gibi 

Ampülünüz halojen ampül (H7 tip)., o bölge çok dar el zor giriyor., sağ taraf sola göre çok daha zor., normal şartlarda ön tampon sökülüyor ondan sonra değişim yapılıyor., ampüllerden biri patladığında çift değişim yapılır çünkü yakın zamanda diğeri patladığında tekrardan sökülmesi gerekir.,

Kaliteli bir ampül isterseniz bu ampül piyasadaki en iyi halojen ampül diyebilirim; https://urun.n11.com/ampul/philips-h7-x-treme-vision-130-fazla-isik-P120250423

Ampülü değiştirirken cam yüzeyine ve ampülün üst kısımındaki şapka kısmındaki koruyucu yüzeye el ile temas edilmemesine özen gösteriniz.,

Ampül değişimi sonrası farın ayarı bozulucağından far ayarı yaptırmanız gerekicek.,

Far ayarı yapılmadan önce; kontak açıkken veya motor çalışır vaziyetteyken kısa farı açıp sonrasında far yükseklik ayarı sıfır (0) konumuna getirilmelidir., sonrasında far ayarı yapılmalıdır.!!

Arka plaka ampülü dipsiz ampül (W5W tip) ucuz bir ampül her yerde bulabilirsiniz., eski sahibi halojen yerine led taktıysa arıza ikazı veriyor olabilir., https://urun.n11.com/led-ampul/osram-w5w-yeni-nesil-t10-dipsiz-park-ampulu-12v-5w-2-adet-P194082623

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Destekleriniz için teşekkürler. Bugün açık bir yer buldum sordum amacım hemen değiştirmek değildi. Adam eliyle ampülü çıkardı patlamış diyip değiştirdi. O kadar kolay çıkacağını beklemiyordum. Tekrar etme durumu olursa bundan sipariş veririm kendim değiştiririm. Farı tak çıkar yapmayıp sadece ampülü değiştirdiği için far ayarına gerek olmaz depil mi?

On 8/29/2020 at 7:32 PM, forzaGilles yazdı:

Kaliteli bir ampül isterseniz bu ampül piyasadaki en iyi halojen ampül diyebilirim; https://urun.n11.com/ampul/philips-h7-x-treme-vision-130-fazla-isik-P120250423

Plaka aydınlatması için de led olanlardan sipariş verdim. Yanında hata vermesini de engelleyen paralel direnç gibi bir şeyle beraber geliyor.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Marduc yazdı:

Destekleriniz için teşekkürler. Bugün açık bir yer buldum sordum amacım hemen değiştirmek değildi. Adam eliyle ampülü çıkardı patlamış diyip değiştirdi. O kadar kolay çıkacağını beklemiyordum. Tekrar etme durumu olursa bundan sipariş veririm kendim değiştiririm. Farı tak çıkar yapmayıp sadece ampülü değiştirdiği için far ayarına gerek olmaz depil mi?

Plaka aydınlatması için de led olanlardan sipariş verdim. Yanında hata vermesini de engelleyen paralel direnç gibi bir şeyle beraber geliyor.

Far sökülmediği için ayara gerek yok.,

Plaka aydınlatması için dirençli led nasıl bişey bilmiyorum., bilen arkadaşlar yorum yapacaktır..

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ustada nasıl bir el varsa masallah :)

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
[mention=11839]HONEY[/mention] bende led ampulü takarken farı sökmeden taktım cok zor ama imkansiz degil sol kisa far cok zorluyor en son tamponu sökecekken bir kere daha deneyeyim deyip takmistim
Helal olsun valla :)
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@forzaGilles hocam çok güzel yazmış. Diğer ampülü de değiştirin. Hem ton farkı olmaz hem diğerinin ömrü de bitmiş olabilir, gece olmadık biyerde ansızın patlamasın. Takarken Elle ampülün cam kısmını kesinlikle ellemeyin, elin üzerindeki yağ,kir vs. camın üzerinde kalıyor ve erken patlamasına yol açıyor.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
On 29.08.2020 at 5:18 PM, Marduc yazdı:

@Musaaksoy  Ama bazen hata verip bazen vermemesi sorun başka bir yerde olabilir mi diye şüphelendirdi beni.

Farları yakmayınca hata vermiyor.

Çünkü arka plaka aydınlatmaları gündüz farı açıkken yanmaz. Farları açınca çalışır o zaman da led olduğu için hata verir.

Vagcom kablo ile led olarak kodlamak kesin çözüm.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• İletiler

• Hocam ben de T-Roc için aramıştım. Doğuş Oto Maslak'da Rline varmış 365bin tl. Esenyurt'ta Troc yokmuş, sizin paylaştığınız Tiguan Life 375 bin tl ve sunroof'suz olanına 356 bin tl civarı bir şey dediler. Diğer Doğuş Oto şubesinde Highline gelecekmiş ama anahtarsız çalıştırma ve elektrikli bagaj yokmuş. Şayet sadece anahtarsız çalıştırma ekli olsaydı düşünüyordum.
    • Oğuz hocam, aracı park ettiğim yerden, binanın park yerinden çıkmak için araca bindiğim her seferinde 15m kadar mecburen geri geri gidiyorum ses seda çıkmıyor frene dokununca veya basınca. Aracı yıkatıp hemen sonra park ettiğimde oluyor birkaç gün yağmur yağdığı da ama yine de ses olmuyor. Araba 22.500km 
    • @CemK Abi takipteyim inşallah arkadaş yöntemi bulmuştur bizde faydalanırız.Abi takipteyim inşallah arkadaş yöntemi bulmuştur bizde faydalanırız.
    • Bende eski tip kılavuz var ve içeride bilgi olmadığı için yardımcı olamadım. 7.5 kılavuzu olan varsa yani yeni tip, muhtemelen bakıp bilgi vereceklerdir.
    • @Mehmet Karagöz Sanırım VAG grubu araçlarda bu özellik var. Diskleri kuru tutmak için tasarlanmış bir sistem. Ben de size bahsettiğim şartlarda kısa süreli bu sesi duyuyorum. Kaldı ki sizin tarif ettiğiniz ses bambaşka bir nedenden de kaynaklanıyor olabilir.. Ayrıca Audi de aynı şekilde; 30 TL'lik olup ülkemizde 110 TL'ye satılıyor. Bu açıdan fark yok
  • Yeni Oluştur...