Golf 7.5 fren şikayetim

hsgur

Üye
İsim
Seçkin
Sevgili forumdaşlar, fren konusunda bir kaç defa başıma gelen tecrübeyi paylaşıp fikir sormak isterim. ABS devreye girmeden yaptığım yüksek hız frenlemeleri tatminkar ancak ABS yi devreye sokacak maksimum frenlemelerde; özellikle kuru zemin ve 40- 50 km civarı süratlerde araba isrediğim noktada durmuyor hissine kapılıyorum, lastikler 2018 dunlop fabrika çıkış lastikleri, 12000 km civarı yol yapmış durumdalar, üçtür önümdeki aniden durunca fren yaptığımda araç altımda kayıyor durmuyor, fikrinizi alabilir miyim?  Not: ABS nin manevra imkanı tanıdığının farkındayım, ancak kısa mesafeli dar yolda frenlemelerde bu imkan yok ve panik frende takdir edersiniz aracın durmasını beklerken sadece seyredebiliyoruz heyecanla😊

Takip mesafenizin iyi olması yanında  lastiklerde  bridgestone değilse bu frenleme normal geldi bana 

fren sisteminden çok bu 2 kriter daha önemli 

Lastik+ takip mesafesi @Adv_Dbl
Lastiklerim o tarihte Dunlop Sport Maxx RT idi, takip mesafesi yasal olarak uymamız gereken kural o mesafeye uymadığımızda zaten kaza kaçınılmaz olur sevgili dostum. Çünkü 70 km/h hızla giden bir araç 1 sn de 19.44 mt gidiyor en iyi halde fren tepkimiz 0.5 sn ise basana dek öndeki araca yaklaşık 10 mt yaklaşmış oluyorsunuz zaten. Takip mesafesine uyulmadan frenden sonuç bekleyip tutmuyor demek bana aşırı mantıksız geliyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@hsgur şu anki durum nedir acaba, şikayetleriniz devam ediyor mu,

benimde 2015 model aralık üretimi sıfır aldığım aracımda 2 yada 3 defa benzer durumla karşılaştım bir tanesi yaz günü yağışlı havada başıma geldi araç 3-4 aylıktı  en az 70m takip mesafesi ve 60-70km hızda e-5 te önümdeki trafik durunca frene bastım ama ama hiç bir şey değişmedi tam tamına 2 kere pedalı komple bırakıp bastım, en son 20-25 metre kala sağ aynayı kontrol edip sağ şeride geçtim freni hiç bırakmadan ve durduğumda önümdeki araba ile yan yana anca durabildim. Hatırladığım 2. olayda yine e-5 bir bayram günü başıma geldi, 2 öndeki araç ani fren yaptı benim önümdeki direk patladı (50m takip mesafem vardı) ben frene asıldım ama benim aracımda sanki karışacağım bu olaya der gibi devam etti, bu sefer gazı kökleyip sağ şeride geçerek kurtardım resmen makas attım ondan sora zaten lastikleri değiştirdim direk (üzerinde dunlop blue response yada sport response diye bir lastik vardı) o vakitten sonra frenlerde pek bir şikayetim yok ancak daha da iyileştirmek adına disk değişimi zamanında 312mm'lik diskleri takmayı düşünüyorum. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt