Yeni akü yeniden bitti

typhoons

Katılımcı Üye

İsim
A
Arkadaşlar 2018 golf 7.5 aracım var. 4 temmuzda akü tatildeyken bitti yol yardım geldi aküyü ölçtü arızalı dedi servisten getirdiği efb aküyü garantiden ücretsiz değiştirdi. 2 gündür olduğu yerde 5 dk çalıştırıp duruyordum.

Bugün aracın başına gittim yine bir terslik olduğunu anladım açarken sesli onay az sesle çaldı. Kontağı taktigimda arıza lambaları yanmaya başladı auto hold airbag aydınlatma start stop vs vs vs. Serviste bir arkadasimi aradım arabayı doguşa cekmen lazım dedi bende tatildeyim anamurda cumartesi döneceğim bırakamam arabasız kalırım diye birakmadim.

Necati usta takviye yap çalışır ışıklar söner akü yeni olduğundan sürüş yapmadığım için şarj etmemiş olabilir dedi. Çalıştı araba 2 sefer 20şer dakika sürdüm.

Aracimin icine binip sönmeyen lamba LED vs var mı diye kitleyip oturdum olan yanık kalan hiçbir şeyde yok. Ne yapacağımı bilemedim tatilde yolda kalmayalım diye uğraşıyoruz hanım çoluk çocuk perişan olmayalım diye.

Fikri olan var mı nedir bu durum nasıl çözülür.

Ayrıca bütün lambalar söndü airbag sönmedi arıza yanıyor çalışmıyor diye.

@typhoons hocam, akünün tanıtılmasına göre değeri oluyor, örnek veriyorum sizin akü 60 amper, adam 72 amper tanımlattı. Çok elektrik bilgim yok ama aracın sarj etmesi için akünün belli bir değere düşmesi gerekiyor, yüksek amper tanıtıldığında düşük güçte olan aküyü sarj etmiyor. Bu kaçak ya da başka bir şeyin mevzusu değil. Benim yorumum akünün araca yanlış kodlanmış olduğu yönünde
Dikkatinizden kaçmış sanırım arkadaş aküyü yetkili serviste değiştiriyor., eski akü kaç amper ise yenisi de aynısı., 

3 gün önce takılan sıfır aküyü durup dururken padişah gelse bitiremez..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Şimdilik sorun yok bir kaç kere gezdim araçla laf olsun diye markete arabayla gidiyorum. Start stop dahil herşey tavında çalışıyor. Ankara'ya dönünce elektrikciye gideceğim. 

Yanlız galiba akü yeni takıldığında bir süre sürmek gerekiyordu kanımca araba 3 gün yattı sadece olduğu yerde 5 er dj çalıştı. 

Upvote 0
Şimdilik sorun yok bir kaç kere gezdim araçla laf olsun diye markete arabayla gidiyorum. Start stop dahil herşey tavında çalışıyor. Ankara'ya dönünce elektrikciye gideceğim. 

Yanlız galiba akü yeni takıldığında bir süre sürmek gerekiyordu kanımca araba 3 gün yattı sadece olduğu yerde 5 er dj çalıştı. 
@typhoons  şu konuya bi göz atın 

@typhoons  5 dk çalıştırmaktansa, hiç çalıştırmamak daha iyidir.

Upvote 0
@ogzogz sizin konu hakkında fikriniz nedir hocam. Bizim yeni akü niye nazlaniyor.

Upvote 0
@typhoons bagaj ve torpidoyu led ile değiştirdiyseniz bir de onlara bakın. 

Upvote 0
Benim de bütün ışıklar LED, akümü de yeni değiştirdim, hatta kendim değiştirdim. Zaten start stop kullanmıyorum fakat her aksam düzgün şekilde çalışıyor

Upvote 0
@Musaaksoy yani sorunsuz çalışan var ledlerin markalarında var kaliteli kalitesiz olanı galiba. Benim şansimdan galiba denk geldi belkide ledlerde hiç hata yok tamamen bana Özel olabilir. Kaza yaptığımdan beri aksilik aksilik üstüne.

"Bahtsız bedeviyi çölde kutup ayısı kovalarmış" misali :)

Upvote 0
@typhoons son sözünüz acı ama doğru olmuş 😂 ledlerin kalitesinden olduğunu sanmıyorum, zira ben de kaliteli bir LED takmamıştım. Altı üstü t10 LED zaten

Upvote 0
@Musaaksoy aracınızın için tavan aydinlatmalarini 2 dk açın sonra içten kitleyin anahtariniz ile bekleyin karanlıkta ledler yanıp sönüyor ya da geç sönüyor olabilir bir deneyin bakalım.

Upvote 0
@ogzogz hocam siz bilgilisiniz bu konuda. Oto elektrikçi buldum anamurda şansıma suriyeliydi galiba. Ne konustugunu anladım nede anlattım. Aküyü ölç dedim zorla ölçtü aküden anlarmisin sen dedim yok dedi. 

Neyse sonuç olarak aküye makinayı taktı ben kendim baktım calismazken 12.1 gösterdi çalışırken 14.2 üste doğru gidiyordu gaza basınca 11 kere indiği oldu. Sizce akü ne durumda start stop güzelce çalışıyor.

Upvote 0

@typhoons estağfurullah, sadece olması gereken bilgiyi tecrübe ederek doğru olduğunu gördüğüm  için paylaşıyorum. 

çalışmazken yeni akü en az 12.6 v civarı olması lazım. 14.2 olması iyi o da araç ısınınca yolda seyir halinde gazdan ayağınızı çekince 14.4-14.6 civarına çıkar. Alternatörde sorun yok gibi.

Eğer akü bozuk değil ise daha önce de yazdığım gibi şarja ihtiyaç var. Öncelikle full şarj etmeye çalışın. Olmuyorsa onarım sonucu hata kodu olmasa da kaçak mevcut olabilir. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt