20 km boyunca 180kmh hız yaptım. Elime ne geçti?

osmanturev

Üye
İsim
Semih
Merhaba abilerim kardeslerim. Konuyu dogru bir yere mi actim veya boyle bir konu acmak gerekli mi bilmiyorum ama bu konuda dusuncelerimi aciklamak istiyorum. Baslikda da soyledigim gibi dun aksam izmir cevreyolunda mavisehir kavsagindan ulukent kavsagina kadar olan duzlukte (takriben 20-25km) aracin limitlerini gormek, hem de motoru acmak istegiyle trafigi tehlikeye atmayacak sekilde gaza sonuna kadar yuklendim. Ara ara cikan araclar ve karsidan esen poyraz sebebiyle hizim 185 i gecmedi ama 170 in altina da dusmedim.

Bu denemenin sonucunda edindigim izlenim ve tecrubeye gelecek olursak oncelikle sure olarak 60 km lik toplam yolculugumu normal kullanimdan 5 dk kisaltti. Yakit olarak 0.7 lt ortalamam artti bu da 1.5 tlden biraz fazla bi ekstra maliyet oldu. Yani 1.5 liraya 5 dk kazandim. Deger mi? Duruma gore, sartlara gore degisir ama cok cok acele bir is yoksa bence degmez. Cunku kendimi guvende hissetme duygum kayboldu. Allah korusun bi anlik bir hata veya bi lastik patlamasi vs vs cogaltabiliriz(bunlar her zaman olabilecek basa gelebilecek seyler) sebebiyle basa gelebilecek bir kazada kurtulma sansi cok cok dusuk. Ama daha normal hizlarda (cevre yolu icin 120kmh) aracin hakimiyeti bizim elimizde olacagindan boyle bir durumda kontrol saglamak daha kolay olacaktir.

Diyecegim o ki fazla surat bize cok sey katmazken bizden cok sey goturebilir (buna 1.5 tl de dahil. Cunku bir ogrenci icin cok para. Altinda golf olsa da :D ) ayrica bir sey daha ogrendim ki golfe gecince  her ne kadar aracin verdigi guvenle ortalama hizimda 10 km lik bir artis olsa da, hala hiz tutkunu degilim olamam da. Yuksek hizda baya baya korktum. O korkuyla beynim neler neler dusundu  &:

osmanturev dedi:
Merhaba abilerim kardeslerim. Konuyu dogru bir yere mi actim veya boyle bir konu acmak gerekli mi bilmiyorum ama bu konuda dusuncelerimi aciklamak istiyorum. Baslikda da soyledigim gibi dun aksam izmir cevreyolunda mavisehir kavsagindan ulukent kavsagina kadar olan duzlukte (takriben 20-25km) aracin limitlerini gormek, hem de motoru acmak istegiyle trafigi tehlikeye atmayacak sekilde gaza sonuna kadar yuklendim. Ara ara cikan araclar ve karsidan esen poyraz sebebiyle hizim 185 i gecmedi ama 170 in altina da dusmedim.

Bu denemenin sonucunda edindigim izlenim ve tecrubeye gelecek olursak oncelikle sure olarak 60 km lik toplam yolculugumu normal kullanimdan 5 dk kisaltti. Yakit olarak 0.7 lt ortalamam artti bu da 1.5 tlden biraz fazla bi ekstra maliyet oldu. Yani 1.5 liraya 5 dk kazandim. Deger mi? Duruma gore, sartlara gore degisir ama cok cok acele bir is yoksa bence degmez. Cunku kendimi guvende hissetme duygum kayboldu. Allah korusun bi anlik bir hata veya bi lastik patlamasi vs vs cogaltabiliriz(bunlar her zaman olabilecek basa gelebilecek seyler) sebebiyle basa gelebilecek bir kazada kurtulma sansi cok cok dusuk. Ama daha normal hizlarda (cevre yolu icin 120kmh) aracin hakimiyeti bizim elimizde olacagindan boyle bir durumda kontrol saglamak daha kolay olacaktir.

Diyecegim o ki fazla surat bize cok sey katmazken bizden cok sey goturebilir (buna 1.5 tl de dahil. Cunku bir ogrenci icin cok para. Altinda golf olsa da :D ) ayrica bir sey daha ogrendim ki golfe gecince  her ne kadar aracin verdigi guvenle ortalama hizimda 10 km lik bir artis olsa da, hala hiz tutkunu degilim olamam da. Yuksek hizda baya baya korktum. O korkuyla beynim neler neler dusundu  &:
Düşünceleriniz çok doğru hocam. Hele bu mevsimde kat kat dikkatli olmamız lazım ;)

@osmanturev güzel bir tecrübe paylaşımı ve yararlı bir değerlendirme olmuş hocam, emeğinize sağlık ve sonuna kadar katılıyorum; özellikle Golf gibi yalıtımı muhteşem,sürüşü keyif veren bir aracınız varsa trafikte en güzeli aracın keyfini çıkara çıkara sakin kullanımdır.

Kesinlikle yararlı ve tecrübeli bir anlatım ve Herkes kendine düşeni içerisinden seçebilir nitelikte olmuş elinize sağlık @osmanturev

Bir Eğitimci Gözüyle baktığımda ; Tehlikeli olsa da Gerekli bir deney olmuş :) ( keşke Güvenlik önlemleri daha fazla alınarak uygulanmış olsaydı. Bir olumsuz sonuç olmaması da sevindiğim nokta)Umarım herkes bu bilgilendirme ışığında kendine ders çıkarır. Aşırı Hız hiçbir zaman iyi olmadığı gibi Gidilecek yere erken varabilmek için iyi bir planlama ile 5 dakika değil çok daha fazla zaman kazanılabilir. herkese Kazasız belasız günler diliyorum.

@Exe7 @SB1907_23 @AKL @yusuf hepinize dusuncelerini paylastigi icin tesekkur ederim. Gercekten de yolun yolculugun keyfini normal hizlarda cikarmak, yol arkadasi varsa muhabbet etmek, yoksa guzel ses sisteminde muzik dinlemek, varilacak yere 5 dk gec ama sag salim varmak en guzeli. @Ender hocam kendimden baska kimsenin cani mali riske atilmadi.  Yasanilan tehlike sadece kafa icindeydi. Onlari da burada anlatmak istedim. Olabilecek ihtimalleri.

Kesinlikle katılıyorum düşüncelerinize  :'( Yüksek süratla kazanacaklarımız, kaybettiklerimiz veya edebileceklerimiz yanında hiç!

İyi bir şey olmadığının farkındayım, şahsen süratli kullandığım zamanlar oluyor ve bu bir yere yetişmekten ziyade adrenalin duygusundan kaynaklanıyor..  s=s15

Moderatör tarafında düzenlendi:
@gdervisoglu Goktug Hocam adrenalin bagimliligini gidermek icin bircok yol var. Mesela bahcesinde bagli bir kopegin oldugunu bildiginiz bir evin onunden gece gecmek gibi 8D

osmanturev dedi:
@gdervisoglu Goktug Hocam adrenalin bagimliligini gidermek icin bircok yol var. Mesela bahcesinde bagli bir kopegin oldugunu bildiginiz bir evin onunden gece gecmek gibi 8D
Alternatifler var tabi 8D

Elinize sağlık, cidden getirisinden çok götürüsü olabiliyor, en önemlisi de belirttiğiniz gibi yakıt artması, bende hız sevmiyorum, otoyolda 110-120 yi pek geçtiğimi hatırlamıyorum, ama sizin gibi aracı açma açısındanda bi kaç defa basmak gerekliymiş.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

ben de sadece 1 kere izmir-aydın otobanında 180'e kadar çıktım. 160'dan sonra korkmadım değil :=) Ama ben de şu "motor açılsın muhabbeti"  yüzünden bu kadar hızlanmıştım. Daha sonraki yolculuklarımda 140'ı geçmedim pek. Ama o 160'dan sonra gelen güvensizlik Golf'ten ötürü müydü yoksa benim tecrübesizliğimden ötürü müydü halâ merak ederim :D

snoppy dedi:
ben de sadece 1 kere izmir-aydın otobanında 180'e kadar çıktım. 160'dan sonra korkmadım değil :=) Ama ben de şu "motor açılsın muhabbeti"  yüzünden bu kadar hızlanmıştım. Daha sonraki yolculuklarımda 140'ı geçmedim pek. Ama o 160'dan sonra gelen güvensizlik Golf'ten ötürü müydü yoksa benim tecrübesizliğimden ötürü müydü halâ merak ederim :D
15 jant ile dahi 190 civarı güvensizlik hissetmedim ;) ama bu hızlara çıkmamak lazım ;)

Bende bin km sonrasındaki ilk izmir yolculuğumda otobanda ibreyi 200 e değdirip bıraktım. (sanırım vites 5 idi) Yanımda bayan ve çocuk olduğu için yavaşlamak zorunda kaldım yoksa daha baya bir gideri vardı ibrenin.

Güvensizlik olayına gelirsek  200 ile gittiğim golf 100 ile gittiğim broadway'e göre daha güvenli geldi  8D

Haftada 1-2 defa iş çıkışı  5.vitese gelene kadar ( yaklaşık 160)  sport modda gazı kökleyip aracı bağırtırım onun haricinde genellikle 90 km/s ile kullanırım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt