Anahtar araç içindeyken kapılar kilitli kalması

@Alpyaman gecmis olsun iyi kurtarmissiniz. Acaba kontaktan cekince anahtardan acma tusuna basmis olabilirmisiniz. Cunku kilit acma tusuna basarsaniz belli bir sure kapilar acilmazsa da kitliyor. Birde bunu deneyin tabi icerde kimse olmasin ve yedek anahtar elinizde olsun mutlaka 

Forumumuzda bir arkadaş ta aynı sorunu yaşamıştı, en sonunda yedek anahtar ile açtığını belirtmişti. Yanılmıyorsam megane veya başka bir markada anahtar araç içinde olduğu sürece kitlemediğini, ancak golfte kitlediğini acı bir tecrübe ile öğrenmişti. 
Üç tane megane eskitmiş biri olarak benimde başıma gelmedi. Megane da hareket ettikten sonra ilk frende kitliyordu onun harici arabadan insende kitlemiyordu. Sadece megane 3 de anahtarsız çalıştırma varken kitliyordu.

@Alpyaman gecmis olsun iyi kurtarmissiniz. Acaba kontaktan cekince anahtardan acma tusuna basmis olabilirmisiniz. Cunku kilit acma tusuna basarsaniz belli bir sure kapilar acilmazsa da kitliyor. Birde bunu deneyin tabi icerde kimse olmasin ve yedek anahtar elinizde olsun mutlaka 
Yok dokunmadım. Dokunsam kilit sesini duyardım.

Anahtar yarım kontakta iken araç kilitlenmez ama anahtar çıkarıldığı vakit araç belli bir süre geçtiği zaman kilitleniyor. Mevcut anahtarlarda açma kapama vb dışında herhangi bir merkezi iletişim yöntemi olmadığı için içeride anahtar olup olmadığını anlamaz.
Daha önce çoçuk eğer eve gelirken Uyumuş olur ise hanım ile dokunmuyorduk ben araçtan iniyordum anahtarı da kontaktan çıkarıp el frenin oradaki göze atıyordum. Çoçuk uyandığında kapıyı açıp çıkartıyordum.

Ama zaten anahtar içeride kalmış. Ki açma tuşuna basılmış olsa dışarı çıkmak için her koşulda kapı açılacağından bu olasılık düşer.

Öncelikle  çok geçmiş olsun hocam, allah Korusun dediğiniz gibi çocuk kapıyı açamayacak yaşta olsaydı kötüydü. Veya kapılar içerdende açılmayabilirdi. 

Böyle bir durumun olması çok saçma, bende bazen düşünüyordum acaba kilitlenir mi böyle bir durumda diye. Kilitleniyormuş demekki, anahtar içerdeyken neden kilitleniyor onu anlamdım gerçekten. Merkezi kilitleme sistemi anahtarı algılanıyor mu içerdeyken acaba.

Bende  Genelde araçta çocuk ve hanım olduğunda arabadan çıkacağım zaman anahtarı kontakta bırakıyorum, kapılar kilitlenip  alarm çalmasın diye. Çünkü bir kez başıma gelmişti bu. 

Öncelikle  çok geçmiş olsun hocam, allah Korusun dediğiniz gibi çocuk kapıyı açamayacak yaşta olsaydı kötüydü. Veya kapılar içerdende açılmayabilirdi. 

Böyle bir durumun olması çok saçma, bende bazen düşünüyordum acaba kilitlenir mi böyle bir durumda diye. Kilitleniyormuş demekki, anahtar içerdeyken neden kilitleniyor onu anlamdım gerçekten. Merkezi kilitleme sistemi anahtarı algılanıyor mu içerdeyken acaba.

Bende  Genelde araçta çocuk ve hanım olduğunda arabadan çıkacağım zaman anahtarı kontakta bırakıyorum, kapılar kilitlenip  alarm çalmasın diye. Çünkü bir kez başıma gelmişti bu. 
Hocam vardır bu işin bir püf noktası. Direk camı kırmalık bir durum eğer yedek anahtara ulaşamayacak bir durum var ise 

@Alpyaman hocam çok geçmiş olsun Allah korusun. Geçen eşim sordu bizim de bebeğimiz var araba kendisi kilitleniyor mu durduğu yerde falan diye ben de golfte böyle bir şey olmadığını bildiğimden kilitlenmiyor merak etme dedim yedeği de yanımızda taşımıyoruz çoğunlukla. bu demektir ki eşimizin yanında olması gerek her daim. Daha bugün oğlumun boğazına küçük bir yiyecek takıldı o durumda elim ayağım boşaldı. arabanın içinde kalsa ben de camı kırmayı düşünürdüm sizin gibi sanırım sizi anlıyorum. Tekrardan Allah korusun hepimizi...

Bir de golfün sevmediğim yönü örneğin benim kia'da merkezi kilit tuşu aracın orta konsolunda idi.

Babamın qashqai de de yine kolçağın orda.

Bu şekilde eşim markete gittiğinde vs. arka koltukta çocuğun yanında otururken aracı kilitlemek istediğimde şöför kapı tarafındaki kilit tuşuna otururken basmak çok zor arkadan ulaşmak.

@Alpyaman hocam çok geçmiş olsun Allah korusun. Geçen eşim sordu bizim de bebeğimiz var araba kendisi kilitleniyor mu durduğu yerde falan diye ben de golfte böyle bir şey olmadığını bildiğimden kilitlenmiyor merak etme dedim yedeği de yanımızda taşımıyoruz çoğunlukla. bu demektir ki eşimizin yanında olması gerek her daim. Daha bugün oğlumun boğazına küçük bir yiyecek takıldı o durumda elim ayağım boşaldı. arabanın içinde kalsa ben de camı kırmayı düşünürdüm sizin gibi sanırım sizi anlıyorum. Tekrardan Allah korusun hepimizi...
Sizede çok geçmiş olsun küçük çoçuklarda en korktuğum durum

@Alpyaman abi büyük geçmiş olsun... benzer durumu bagaj kapağında @sonmezturk abi yaşamıştı. onunkinde bagaj kilit tuşundan açınca bagajı kapatır kapatmaz bagaj kapağı kilitleniyordu. onu vagcomla kapak kapatıldıktan 25 30 saniye kapanması şeklinde bir kodlama ile bir nebze çözmüştü.        ama normal kapılarda gecikmeli kilitlenmesi olsa bile güvenlik zafiyetine yol açabilir.  bu konuyla ilgili herhangi bir çözüm varsa takipteyim...     bir de dipnot ekleyeyim, mk5 kasada kapılar kilitlenince içeriden de açılmıyor. bizim arabada bir dostumuz bu şekilde kilitli kalmıştı... mk7 de bu durumu göz önüne alarak içeriden açmayı sürekli aktif tuttuklarını düşünüyorum. 

@Alpyaman abi büyük geçmiş olsun... benzer durumu bagaj kapağında @sonmezturk abi yaşamıştı. onunkinde bagaj kilit tuşundan açınca bagajı kapatır kapatmaz bagaj kapağı kilitleniyordu. onu vagcomla kapak kapatıldıktan 25 30 saniye kapanması şeklinde bir kodlama ile bir nebze çözmüştü.        ama normal kapılarda gecikmeli kilitlenmesi olsa bile güvenlik zafiyetine yol açabilir.  bu konuyla ilgili herhangi bir çözüm varsa takipteyim...     bir de dipnot ekleyeyim, mk5 kasada kapılar kilitlenince içeriden de açılmıyor. bizim arabada bir dostumuz bu şekilde kilitli kalmıştı... mk7 de bu durumu göz önüne alarak içeriden açmayı sürekli aktif tuttuklarını düşünüyorum. 
İşin ilginçi daha önce anahtarı bırakmama rağmen yapmamıştı

Anahtar yarım kontakta iken araç kilitlenmez ama anahtar çıkarıldığı vakit araç belli bir süre geçtiği zaman kilitleniyor. Mevcut anahtarlarda açma kapama vb dışında herhangi bir merkezi iletişim yöntemi olmadığı için içeride anahtar olup olmadığını anlamaz.
Kesinlikle katılıyorum benimde başıma geldi ama bazen kapıyor bazen kapanmıyor onu bende anlamış değilim kontakta kapamaz da diğer türlü kapanıyor. 

Merhaba,
konuyu açmadan önce forumda aradım ama bulamadım. Daha önce başlık var ise kusura bakmayın.
bugün araçtan anahtarı kontaktan çıkartıp yan koltuğa koyarak indim( niye böyle yaptım bilmiyorum). Sonra arka koltukta oğlanı çıkartmak için kapıyı açmayı denediğimde kapıyı açamadım. Başkasını bende telaş oğlan içerde ne yapacağımı şaşırdım. Daha sonra çoçuğuma kapı açmasını söyledim açtı. Eğer açamayacak bir yaşta olsa ne yapardım bilmiyorum. Çünkü yedek anahtar evde olduğu için camı kırardım sanırım. İki sorum var;
kontakta olsa da yine aynı sorun olur mu?
daha öncede araç üzerindeyken indim bu sorun ile karşılaşmadım. Acaba farketmeden bir tuşa falan mı bastım?

Geçmiş olsun. böyle bişey olmuyor diye araba yıkarken anahtarı el freni gözünde bırakıyordum. Bundan sonra çok dikkat etmek lazım.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt