Bijon yalama yapması hakkında

Sinan_16

Yeni Üye
İsim
Sinan
Herkese hayırlı bayramlar, geçen hafta lastiğimi değiştirirken sağ ön tekerde iki bijonun zor çıktığını farkettim bijonları geri takarkende boşa döndüler. 2 bijon eksik şekilde tornacıya gittim tornacı bütün bijonlari kontrol etti ve sol arka tekerde de bir tane buldu. Sol arka bijon yuvası için helicoil yay işlemi uyguladı, sağ ön bijonlar için sadece kılavuz açtı. Şu anlık bir sorun yok gibi fakat üzerinde kışlık lastikler var yazlıkları taktırırken lastikçilerin havalı tabancayla sök takında aynı sorunu tekrar yaşar mıyım? Yapılan bu uygulamalar ne kadar güvenli? Yoksa poryayı değiştirmeyi düşünüyorum. Eski sıyrılan bijonları ekliyorum

D84E9A3F-B61B-43F0-BA0D-8459D4AB2AA2.jpeg

3EAA179A-24AB-40E8-9A85-773F96B81C45.jpeg

Herkese hayırlı bayramlar, geçen hafta lastiğimi değiştirirken sağ ön tekerde iki bijonun zor çıktığını farkettim bijonları geri takarkende boşa döndüler. 2 bijon eksik şekilde tornacıya gittim tornacı bütün bijonlari kontrol etti ve sol arka tekerde de bir tane buldu. Sol arka bijon yuvası için helicoil yay işlemi uyguladı, sağ ön bijonlar için sadece kılavuz açtı. Şu anlık bir sorun yok gibi fakat üzerinde kışlık lastikler var yazlıkları taktırırken lastikçilerin havalı tabancayla sök takında aynı sorunu tekrar yaşar mıyım? Yapılan bu uygulamalar ne kadar güvenli? Yoksa poryayı değiştirmeyi düşünüyorum. Eski sıyrılan bijonları ekliyorum
/monthly_2020_05/D84E9A3F-B61B-43F0-BA0D-8459D4AB2AA2.thumb.jpeg.2beadc78f6ed0a7a49f9d9370e2b169a.jpeg
/monthly_2020_05/3EAA179A-24AB-40E8-9A85-773F96B81C45.thumb.jpeg.262ebb6db15f368c3e589c50ff13703a.jpeg
Geçmiş olsun tekrar yapmayacağını kimse garanti edemez. Takarken kurallara uyulursa sıkıntı olmaz. Arabacı adamlar bunu videoda detaylıca anlatmışlardı.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Upvote 0
Lastikciler bijonlari takarken eliyle once boslugu almadan tabancayi basinca bu durumlar kacinilmaz hocam ben lastik degisimlerinde olabildigince takip eder ve soylemeye calisirim bu durumu. Gecmis olsun bence iyi bir usta ise yapan problem olmayacaktir.

Upvote 0
@Sinan_16Hocam merhaba,

Başınıza gelen olayın aynısını yaşadım sebebi usulsüzce makineyi bastiran tamirci ve onu sökerken yanlış adım izleyen tamirciler yüzünden şifre kısmım yalama olmuştu çok zor çıkarttık yoksa az daha patlatmak zorunda kalarak sökücektik nerde nasıl işçiliğin önemli olduğu bir kez daha öğrenmiş oldum eğer uzun yolda lastik patlasaydı çekici çağırcaktım %90.

Sağlığınız açısından bijonları değişin yuva yeri bozulduysa kontrol ettirin mutlaka uzun yolda allah korusun kalsanız değişemezsiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Ekli dosyayı görüntüle 33017

Ekli dosyayı görüntüle 33018
Yalama olan bijonlar için yenisini alsaydınız daha mantıklı olurdu., alt tarafı bijon 3 kuruşluk şey., klavuz açma gibi uygulamaların ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır.. 

Bijonları hava tabancasıyla sıktırmayın., hepsinin elinde tork anahtarı var, 120nm değerde sıkılmalı., 

Sanki müşteri kapıda kuyruk oluşturmuş..

Upvote 0
@forzaGilles bijonların hepsi yenilendi zaten hocam bir kere sıyrılan bijon çöpe gidiyor gitmese bile allah korusun teker üzerinde gidiyoruz.

Upvote 0
@MertHaktan Benim de korkum o hocam lastiği kendim değiştirme durumunda kalmam, siz zamanında yay taktırma veya kılavuz açma işlemlerini mi yaptırdınız, yaptırdıysanız herhangi bir sorun yaşadınız mı bugüne kadar ?

Upvote 0
@Sinan_16 benim jantlar en az arabayı aldığımdan beri 5 kere sök tak oldu sonuncusunda yay ve alt takım 0 ladim herhangi bir problem yok fakat yeni bijon taktım ve evimde yedek bijonlarim bile var Allah sizi inandirsin 

Upvote 0
Genelde lastik değişim zamanı çok sıra oluyor, acele etmek için bazen balansı bile düzgün tutturamıyorlar, kurşunu vurup geciyor yada jant yamukluklarını sonra gelin yaparız diyorlar. 

Ben lastik değişimi öncesi tekeri değiştirecek çocuğa 10-20tl neyse veriyorum, tork anahtarıyla elle yapmasını istiyorum. Jantı bile çizmemek için ekstra özen gösteriyor. 

Upvote 0
@tiesay aynen öyle yapmak lazım hocam. Yoksa yaşadığım gibi daha fazla masrafa ve en önemlisi güvenliği tehlikeye atabiliyor

Upvote 0

Geri
Üst Alt